Hipotiroidizm’de Kilo Kaybı ve Alımı

Hipotiroidizm’de Kilo Kaybı ve Alımı

Hipotiroidizm ve Kilo Kaybı

Tiroid beziniz, çok sayıda bedensel fonksiyondan sorumlu olan hormonlar oluşturur. Bu işlevler arasında enerji kullanımı, vücut ısısının kontrol edilmesi, organların çalışır durumda tutulması ve metabolizmanın düzenlenmesi yer alır.

Tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, araştırmalar insanların kilo alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu muhtemeldir, çünkü tiroid sorunu olan vücut, sağlıklı tiroidi olan bir vücut kadar sağlıklı enerji yakamaz. Ancak kilo alma miktarı çok yüksek değildir. Çoğu insan 2 ila 4 kg alır.

 

Bu durum için tedavi edildikten sonra, kazandığınız herhangi bir kiloyu kaybedebilirsiniz. Tedavi, ekstra kilonun ortadan kaldırılmasına yardımcı olmazsa, diyetteki bir değişiklik ve egzersizdeki bir artışla ile kilo verebilmelisiniz. Bunun nedeni, tiroid seviyeleriniz geri yüklendikten sonra, kilonuzu yönetme yeteneğiniz normale dönmesidir.

Hipotiroidizm ve Kilo Alımı

Tiroidiniz gerektiği gibi çalışmadığında, vücudunuzun fonksiyonlarının çoğu yavaşlar. Bu, enerjiyi kullanma oranını veya metabolik hızı içerir.

Tiroid beziniz düzgün çalışmıyorsa, istirahat veya bazal metabolizma hızınız düşük olabilir. Bu nedenle, zayıflatıcı bir tiroid genellikle kilo alımı ile ilişkilendirilir. Durum ne kadar şiddetli olursa, kilo alımınız o kadar yüksek olur.

Düzgün bir şekilde tedavi etmek, tiroid seviyeleriniz kontrolsüzken kazandığınız kilonuzu kaybetmenize yardımcı olabilir. Ancak, bunun her zaman böyle olmadığını bilmek önemlidir. Kilo alımı da dahil olmak üzere, yetersiz tiroit belirtileri uzun bir süre boyunca gelişir.

Tiroid hormonu düşük olan kişilerin, durum için tedavi gördüklerinde kilo vermeleri nadir değildir. Bu durumun uygun şekilde tedavi edilmediği anlamına gelmez. Bunun yerine, kilo alımı, düşük hormon seviyelerinden ziyade yaşam tarzının bir sonucu olabilir.

Hipotiroidizm teşhisi konduysa ve bu durumu tedavi ediyorsanız, ancak kilonuzda bir değişiklik görmüyorsanız, yine de kilo verebilirsiniz. Kilo vermenize yardımcı olabilecek odaklanmış bir sağlıklı beslenme planı ve egzersiz stratejisi geliştirmek için doktorunuz, kayıtlı diyetisyen veya kişisel antrenörünüzle birlikte çalışın.

Hipotiroidizme Dair Gerçekler Ve İstatistikler

Hipotiroidizm oldukça yaygın bir durumdur. Amerikalıların 12 yaş ve üzerinde olanların yaklaşık %4,6’sında hipotiroidizm var. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 10 milyon insan bu şartla yaşıyor.

Hastalık yaşla daha yaygınlaşır. 60 yaş üstü insanlar daha sık yaşarlar.

Kadınlarda, aktif olmayan bir tiroid olması daha olasıdır. Aslında, 5 kadından 1’i 60 yaşına kadar hipotiroidizmi geliştirecektir.

Yetersiz bir tiroid bezinin en sık nedenlerinden biri Hashimoto hastalığıdır. Orta yaşlı kadınları en sık etkiler, ancak erkeklerde ve çocuklarda ortaya çıkabilir. Bu durum ailelerde de geçerlidir. Bir aile üyesine bu hastalık tanısı konduysa, hasta olma riskiniz daha yüksektir.

Vücudunuzun yaşam süresi boyunca yaşadığı değişikliklere dikkat etmek önemlidir. Nasıl hissettiğiniz veya vücudunuzun nasıl tepki verdiği ile ilgili önemli bir fark görürseniz, bir tiroid probleminin sizi etkileyip etkilemediğini görmek için doktorunuzla konuşun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...