Histerektomi: Adet Görülmez! Hamile Kalınamaz!

Histerektomi: Adet Görülmez! Hamile Kalınamaz!

Histerektomi, kadınların rahmini almak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Rahim, kadınlar hamile kaldıklarında bebeğin büyüdüğü yerdir. Rahim astarı, regl kanının kaynağıdır. Pek çok nedenden ötürü histerektomi yapılması gerekebilir. Ameliyat, bazı kronik ağrıların yanı sıra kanser ve enfeksiyon türlerinin tedavisinde de kullanılabilir. Histerektominin kapsamı ameliyatın nedenine bağlı olarak değişir. Çoğunlukla tüm rahim çıkarılır. Doktorlar işlem sırasında yumurtalıkları ve fallop tüplerini de çıkarabilirler. Yumurtalık, östrojen ve diğer hormonların üretildiği yerdir. Fallop tüpleri yumurtayı yumurtalıktan rahme taşıyan yapılardır.

Histerektomi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Histerektomi rahim alınması işlemi olduğu için histerektomiden sonra regl görülmez ve hamile kalınamaz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Ameliyat sonrası yürümeye devam etmeniz önemlidir. Uzak durmanız gereken şeyler hakkında doktorunuzun talimatlarınıda uymalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Histerektomi için Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Jinekoloji bölümlerine gidilir.

Neden Histerektomi Yapılır?

Şu durumlardan birini yaşıyorsanız doktorunuz histerektomi yapılmasını önerebilir:
Kronik pelvik ağrı
Kontrol altına alınamayan vajinal kanama
Rahim, rahim boynu ya da yumurtalık kanseri
Rahimde iyi huylu tümörlerin yani fibroidlerin olması
Üreme organlarında görülen ciddi bir enfeksiyon olan pelvik iltihabi hastalık
Rahim sarkması ve rahmin vajinadan dışarı çıkması şeklinde görülen uterus prolapsusu
Rahim iç zarının rahim boşluğu dışında büyümesine, ağrıya ve kanamaya neden olan endometriozis
Rahim iç zarının rahim kaslarına yayılmasına neden olan adenomiyoz

Histerektomiye Alternatifler

Histerektomi ABD’de kadınlar üzerinde gerçekleştirilen en sık kullanılan ikinci yöntemdir. Güvenli, düşük riskli bir ameliyat olarak kabul edilse de herkes için en iyi seçenek olmayabilir. Başka alternatifleri olmadığı sürece çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara yapılmamalıdır.

Neyse ki histerektomi ile tedavi edilecek birçok durum başka şekillerde tedavi edilebilir. Örneğin endometriozis tedavisinde hormon tedavisi kullanılabilir. Fibroidler rahimde uygulanabilecek diğer cerrahi işlemlerle tedavi edilebilir. Ancak bazen histerektominin yapılması en iyi seçenektir. Genellikle rahim ya da rahim boynu kanserinin tek tedavisi histerektomidir.

Doktorunuzla seçeneklerinizi tartışabilir, durumunuz için en uygun yöntemde karar kılabilirsiniz.

Histerektominin Türleri

Histerektominin birkaç farklı türü bulunur:

Histerektomi ve Salpingo Ooforektomi

Histerektomi ve salpingo ooforektomi sırasında doktorunuz yumurtalıkların ve fallop tüplerin her ikisini birden ya da sadece birini alabilir. Her iki yumurtalığın da alınması durumunda hormon tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Histerektomi Nasıl Yapılır?

Histerektomi birkaç şekilde yapılabilir. Tüm yöntemlerde genel ya da lokal anestezi gerekir. Genel anestezi ile ağrı hissedilmemesi için işlem sırasında uyutulursunuz. Lokal anestezide ise vücudun belden aşağısı uyuşturulur ancak ameliyat sırasında uyanık olursunuz. Bu tür anesteziler bazen ameliyat sırasında daha rahat hissetmenize yardımcı olacak sakinleştirici ilaçlarla bir arada kullanılabilir.

Histrektominin Riskleri

Histerektomi oldukça güvenli bir işlem olarak düşünülür. Büyük ameliyatların hepsinde olduğu gibi histerektominin de riskleri vardır. Bazı kişilerde anestezi olumsuz tepkilere neden olabilir. kesi bölgesinin çevresinde ağır kanama ve enfeksiyon riski bulunur.

Diğer riskler şu bölgelerdeki dokularda ve organlarda zarar oluşmasıyla ilgilidir:
Mesane
Bağırsaklar
Damarlar

Bu riskler nadir olarak görülür ancak ortaya çıktıklarında düzeltilmesi için ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Histerektominin İyileşmesi

Histerektomiden sonra hastanede 2 ila 5 gün kalmanız gerekebilir. Doktorunuz size ağrı kesici ilaç vererek solunum ve kalp atışları gibi hayati fonksiyonlarınızı izleyecektir. Ameliyat sonrasında en kısa sürede yürüyüş yapmanız önerilir. Yürüyüş yapılması bacaklarda kan pıhtılarının oluşmasının önlenmesini sağlar.

Vajinal histerektomi geçirdiyseniz vajinanızdaki kanamanın kontrol altına alınması için vajina gazlı bezle doldurulur. Doktorlar ameliyattan birkaç gün sonra gazlı bezleri çıkarırlar. Ancak, yaklaşık 10 gün boyunca vajinadan kanlı ya da kahverengi akıntı gelebilir. Hijyenik pedlerin kullanılması kıyafetlerinizin lekelenmesini engelleyecektir.

Hastaneden eve döndükten sonra da yürümeye devam etmeniz önemlidir. Evin içinde ya da etrafta yürüyebilirsiniz. Ancak iyileşme sırasında bazı şeylerden uzak durmanız önemlidir.

Uzak durmanız gereken şeyler:
Elektrikli süpürge gibi itilip çekilmesi gereken aletlerin kullanımı
Ağır eşyaların kaldırılması
Eğilme
Cinsel ilişki

Vajinal ya da laparoskopik ameliyat geçirdiğinizde normal işlerinizin çoğunu 3 ya da 4 hafta içinde tekrar yapabilir hale gelirsiniz. Abdominal histerektomi ameliyatında ise iyileşme daha uzun sürer ve tamamen iyileşme için 4 ila 6 hafta geçmesi gerekir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...