HIV Günlük Hayatınızı Değiştirir mi?

HIV Günlük Hayatınızı Değiştirir mi?

HIV Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Tedavinin işe yaraması için ilaçlarınızı her gün düzenli olarak, yönergelere uygun şekilde içmeniz gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İlaçları kullanmaya başladıktan sonra, dengeli bir diyet ve aktif bir hayat tarzı, tedavinizin başarılı olmasına katkıda bulunacaktır.Genel anlamda, dengeli bir beslenme düzeninde proteinler, yağlar ve bol sebze, meyve ve karbonhidrat bulunmalıdır.

Endişelenmeli Miyim?

HIV’den sosyal gruplarınızın içinde bahsetmek zorlayıcı olabileceği gibi duygusal anlamda da yıkıcı olabilir. Fakat bu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizin değişeceği anlamına gelmez.Ailenizle ve yakın çevrenizle bu durumu paylaşmanız, hastalığınız sırasında onlardan destek almanız açısından gereklidir.

Yakın zamanda HIV testinden pozitif sonuç aldıysanız, bu durumun günlük hayatınızı nasıl etkileyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. HIV ilaçları, geçmiş zamanlara kıyasla oldukça gelişmiş durumdadır. Bu durumun günlük hayatınıza etkisini en aza indirgeyebilirsiniz.


Doktorunuza gittiğinizde kafanızdaki sorunları paylaşarak endişelerinizi azaltabilirsiniz. Bu soruları sormanız HIV’le hayatınızı sürdürürken çok daha sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır.


Tedavi Seçenekleriniz Nelerdir?

*Antiretroviral tedavi, HIV’in ilerleyişini önemli ölçüde yavaşlatır. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini destekler ve HIV’in başkalarına bulaşmasını da büyük ölçüde önler. Antiretroviral tedavide ilaçlar genellikle günlük olarak alınır. Bu tedavi, HIV’i yönetmek için kullanılır.

*Nasıl bir yol izleneceğinin seçilmesi ilk adım olacaktır. HIV ilaçları genellikle HIV’le nasıl mücadele ettiklerine göre yedi ilaç sınıfına ayrılır. Sizin için en iyi ilacın hangisi olduğunu doktorunuza danışabilirsiniz.

HIV Tedavisinin Oluşturacağı Riskler Nelerdir?

  • Antiretroviral tedavinin oluşturabileceği riskleri, tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışmanız çok iyi olacaktır. Bazı HIV ilaçları, diğer ilaçlarla etkileşime girebilir ve birçok yan etkinin açığa çıkmasına neden olabilir. Bu risklerin birçoğu baş ağrısı ve sersemlik gibi hafif şiddetli olsa da bazen çok daha ciddi ve hayati tehlike oluşturan yan etkiler görülebilir.
  • HIV ilaçlarının takviye olarak kullanılan ilaçlarla da etkileşime girme riski vardır.
  • Doktorunuza kullandığınız ilaçları ve takviyeleri belirtmeniz bu riskleri en aza indirgemek için son derece önemlidir.

HIV İlaçlarını Ne Sıklıkla İçmelisiniz?

*Tedavinin işe yaraması için ilaçlarınızı her gün düzenli olarak, yönergelere uygun şekilde içmeniz gerekir. Tedavi planınıza bağlı kalmanız için yapmanız gerekenleri doktorunuza danışabilirsiniz. Telefonunuzdaki hatırlatıcıları kullanarak ilacı her gün aynı saatte içebilirsiniz.

*İlacın dozunu kaçırmak ya da sadece ara sıra kullanmak ilaca karşı direnci artıracaktır. Bu durum, ilacın etkisini azaltarak durumu kötüleştirir.

Ne Sıklıkla Kontrole Gitmelisiniz?

HIV’i olan kişilerin üç ya da altı ayda bir laboratuvar testlerinin tekrarlanması ve tedavinin işleyişine bakılması için kontrole gitmeleri gerekmektedir. Ancak tedavinin ilk iki yılında doktorunuz daha sık kontrole gitmenizi isteyebilir.

Ne sıklıkla gitmeniz gerektiğini muayeneniz sırasında doktorunuz size söyleyecektir. Gelecek yıllar için tedavi ve kontrol planını doktorunuzla birlikte oluşturabilirsiniz. Günlük olarak HIV ilaçlarınızı iki yıl boyunca aldıktan sonra laboratuvar testlerinin yapılma sıklığı iki yılda bir olacak şekilde azalacaktır.

Beslenme Düzeninizi ve Egzersiz Rutininizi Değiştirmeli misiniz?

İlaçları kullanmaya başladıktan sonra, dengeli bir diyet ve aktif bir hayat tarzı, tedavinizin başarılı olmasına katkıda bulunacaktır. HIV hastalarına yönelik özel bir diyet bulunmamaktadır. Ancak bağışıklık sistemi, enfeksiyonları önlemek için çok çalışacağından bazı HIV hastalarının daha çok kaloriye ihtiyacı olabilir. Diğer yandan,  aşırı kilolu hastaların yeme alışkanlıklarını düzelterek kilo vermeleri gerekmektedir.

Genel anlamda, dengeli bir beslenme düzeninde proteinler, yağlar ve bol sebze, meyve ve karbonhidrat bulunmalıdır.

 

 

Sizin için sağlıklı bir beslenme düzeninin nasıl olacağını bilmiyorsanız diyetisyene gidebilirsiniz.

HIV’i olan bazı kişiler kas kaybı yaşayabilirler. Bunu önlemek için düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz egzersiz türleri; aerobik, direnç ve güç antrenmanları ile esneklik çalışmalarıdır.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tarzdaki egzersizlerin neler olduğunu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Yetişkinlerin haftada en az iki buçuk saat yürüyüş, dans veya bahçe işleriyle uğraşmak gibi aerobik egzersizleri yapmaları önerilmektedir. Ayrıca, haftada en az iki gün üst üste yapılmamak koşuluyla direnç antrenmanları da yapılmalıdır. Yeni bir egzersizi denemeden önce doktorunuza danışmalı ve bu hareketleri aşırı yapmaktan kaçınmalısınız.

İlişkileriniz Nasıl Değişir?

HIV’den sosyal gruplarınızın içinde bahsetmek zorlayıcı olabileceği gibi duygusal anlamda da yıkıcı olabilir. Fakat bu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizin değişeceği anlamına gelmez. Doktorunuz hastalığınızı yakınlarınızla nasıl paylaşmanız gerektiğine dair önerilerde bulunacaktır. HIV teşhisi konulan kişilerin eski ve şu anki partnerlerini bu durumdan haberdar etmeleri oldukça önemlidir. Ailenizle ve yakın çevrenizle bu durumu paylaşmanız, hastalığınız sırasında onlardan destek almanız açısından gereklidir.

Doktorunuz, hastalığınızı daha kolay kabullenebilmeniz ve bu durumda yaşayabileceğiniz psikolojik sorunları kolay atlatabilmeniz için sizi psikoloğa yönlendirebilir.

HIV’i olan kişiler, HIV taşımayan partnerleriyle sağlıklı bir cinsel hayat sürdürebilirler. Modern HIV tedavileri, virüsün taşınma riskini en aza indirir. HIV taşımayan partner, temas öncesi profilaksi kullanarak HIV riskini çok daha fazla azaltır. Hem kendinizi hem de partnerinizi güvende tutmak için yapabileceklerinizi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Sağlığınız söz konusu olduğunda her soru yerindedir. Endişelerinizle ilgili doktorunuzla konuşun. Günlük rutininizin ve tedavi planının nasıl olması gerektiğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...