Hızlı ve Derin Olmayan Bir Şekilde Nefes Almak

Hızlı ve Derin Olmayan Bir Şekilde Nefes Almak

Ortalama bir kişi dakikada 12 – 20 nefes alır. Hızlı ve derin olmayan nefeslere taşipne denir. Bu durum bir dakika içinde normalden fazla nefes alıp verildiğinde görülür. Bir kişi aşırı hızlı nefes alıp verdiğinde buna bazen hiperventilasyon da denir. Her iki terim de bu durumu ifade etmek için kullanılabilir.

Hızlı ve Derin Olmayan Bir Şekilde Nefes Almak

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hızlı ve derin olmayan bir şekilde nefes alıp vermenin akciğer enfeksiyonundan kalp yetmezliğine kadar pek çok nedeni olabilir. Bu nedenle öncelikle altta yatan neden bulunmalıdır.

Ne Yapmalıyım?

Doğru tedavi alıp, oluşabilecek komplikasyonları önleyebilmek için bu durumu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Nefes ile ilgili sıkıntılarda Göğüs Hastalıkları bölümüne gidilir.

Hızlı ve Derin Nefes Almaya Neden Olan 8 Durum

Bu nedenlerin pek çoğu acil bakım gerektiren rahatsızlıklar olarak düşünülür ve bunları yaşadığınızda acil servise gitmeniz gerekebilir.

1 Sepsis (Kan Zehirlenmesi)

Sepsis yani kan zehirlenmesi, bağışıklık sisteminin kendi vücudunuza saldırmasına neden olduğu ciddi bir enfeksiyondur. Bu saldırının sonucunda septik şoka girebilir ve ölebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

2 Diyabetik Ketoasidoz

Diyabetik ketoasidoz, tip 1 diyabetin sonucunda oluşan ciddi bir komplikasyondur. Bazen tip 2 diyabeti olanlarda da görülebilir. Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

3 Respiratuar Alkaloz

Respiratuar alkaloz, karbon dioksit seviyesi çok aşağıya düştüğünde yaşanır. Bu durum, kanın pH’nın yükselmesine ve alkalin olmasına neden olur.

4 Panik Rahatsızlığı

Panik rahatsızlığı, panik atak korkusu yaşadığınızda oluşur. Bir neden olmadığı hâlde kendinizi ani ve bunaltıcı bir korku içinde yaşıyorsanız panik atak geçiriyor olabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

5 Sıcaklık

Sıcaklıkla ilgili sorunlar, aşırı sıcak havaya veya güneşe maruz kalmaktan dolayı görülebilir. Sıcaklıktan kaynaklanan acil durumların sıcak krampları, sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması olmak üzere üç aşaması bulunmaktadır. Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

6 Pulmoner Embolizm

Pulmoner embolizm, akciğerlerde kan pıhtısı olduğunda görülür. Bu rahatsızlık, akciğerlere ve diğer organlara zarar vererek kandaki oksijen seviyesinin azalmasına neden olabilir.

7 Zatürre

Zatürre; bakterilerin, mantarların ya da virüslerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Genel belirtileri arasında ise göğüs ağrısı, ateş, öksürük ve nefes almada güçlük çekme bulunur. Bebeklerde zatürre hakkında bilgi almak için tıklayın.

8 Kistik Fibroz

Kistik fibroz, solunum ve sindirim sistemlerine ciddi hasar veren bir rahatsızlıktır.

Tüm bu nedenler, nefes almada güçlükler yaşanmasına yol açabilir.

Bu yazıda anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis koymak için kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili sizi endişelendiren durumlarda lütfen doktorunuza danışınız. Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...