Horlama İçin Bitkisel Yağlar Kullanılabilir mi? Rahat Uyumanıza Yardımcı Olacak 13 Bitkisel Yağ

Horlama İçin Bitkisel Yağlar Kullanılabilir mi? Rahat Uyumanıza Yardımcı Olacak 13 Bitkisel Yağ

Bitkisel yağlar, yüzyıllardır çeşitli sorunları tedavi etmek için ilaç olarak kullanılmışlardır. Bitkisel yağlar, belli bitkilerde bulunan doğal kimyasalların çıkarılmasıyla elde edilir. Bu kimyasallar, bitkiye kokularını ve tatlarını verir. Yani, bu kimyasalların çıkarılması bitkinin özünün elde edilmesi anlamına gelir.

Horlama Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neye Dikkat Etmeliyim?

İlaç kullanıyorsanız veya başka bir sağlık sorununuz varsa bitkisel yağları kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Sizde veya eşinizde uyku apnesi olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzdan randevu almalısınız. Uyku apnesi yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabet riskini artıran ciddi bir hastalıktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Horlama için Kulak Burun Boğaz bölümüne gidilir.

Bitkisel Yağlar Horlamayı Azaltır mı?

Gerçek bitkisel yağlar, bitkinin ezilmesiyle ya da özütlenmesiyle doğal bir şekilde elde edilir. Bitkisel yağlar genellikle ağaç kabuklarından, köklerden, çiçeklerden, yapraklardan ve otlardan elde edilir.

Aromaterapide, bitkisel yağlar solunabilir ya da doğrudan cilde uygulanabilir. Aromaterapi, bitkisel yağları genellikle fiziksel sağlığı, akıl sağlığını ve ruh sağlığını düzeltmek ve geliştirmek için kullanılır.

Klinik denemelerde, bitkisel yağların kanser hastası kişilerde bulantıyı ve anksiyeteyi azalttığı saptanmıştır. Yapılan diğer çalışmalarsa, bitkisel yağların bölgesel olarak uygulandığında antibakteriyel özellik gösterdiğini ortaya koymuştur.
Yetişkinlerin yaklaşık %45’i ara sıra horlar ve %25’iyse düzenli olarak horlarlar. Horlama, sıkıntı vermenin ötesinde bir durum olabilir. Horlama, uykusuzluğa ve eşinizle birlikte uyuyamama sorunlarına neden olabilir. Ayrıca ciddi bir durum olan uyku apnesinin de göstergesidir.

Bitkisel yağların horlama için kullanılmasıyla ilgili veriler oldukça kısıtlıdır. Boğaz spreyi olarak kullanılan bir bitkisel yağın üreticilerinin yaptığı klinik deneme, bu bitkisel yağın kullanımının bazı kişilerde horlamayı azalttığını ortaya koymuştur. Ancak, bu yağların horlamayı nasıl ve neden azalttığı anlaşılamamıştır.

Horlamayı Engellemek için Kullanılabilecek Bitkisel Yağlar

Uyku kalitesini artırmak için çok sayıda bitkisel yağ kullanılabilir.

Horlama için Bitkisel Boğaz Spreyi

2004 yılında yapılan denemelerde, bitkisel boğaz spreyinin horlama üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir. Bu boğaz spreyi birçok bitkisel yağın karışımından oluşmaktadır.

Bu bitkisel yağlar:

 • Nane yağı
 • Limon yağı
 • Karanfil yağı
 • Çam iğnesi yağı
 • Adaçayı yağı
 • Okaliptüs yağı
 • Kekik yağı
 • Lavanta yağı
 • Rezene yağı

Uyku Apnesi için Bitkisel Yağlar

Uyku apnesi, nefes almanın uyku sırasında sürekli olarak durduğu ve devam ettiği çok ciddi bir hastalıktır. Bu nöbetler genellikle çok hızlı olarak gerçekleşir. Bu yüzden onları fark etmeyebilirsiniz fakat uyku apnesi olduğunda saatte 30 kez bu durum yaşanır.

En yaygın görülen uyku apnesi türü tıkayıcı uyku apnesidir. Tıkayıcı uyku apnesi, genellikle boğazınızdaki kaslar çok fazla gevşediğinde ortaya çıkar. Bu durum olduğunda, soluk borularınız daralır ve iyi nefes alamazsınız.

Daha az görülen bir diğer uyku apnesi türüyse santral uyku apnesidir. Santral uyku apnesinde beyniniz, soluk almanızı sağlayan kasların sinyallerini algılamaz.

Uyku apnesinin yaygın görülen belirtileri:

 • Yüksek sesli horlama
 • Uyurken nefes alış verişinin sık sık durması
 • Nefes darlığı yaşayarak aniden uyanma
 • Gece uykusundan uyandığınızda aşırı uykusuzluk yaşanması
 • Uyanık kalmada güçlük çekme
Uyku apnesine soluk borunuzdaki fiziksel bir engel neden olabileceği gibi bu sorun nörolojik de olabilir. Bitkisel yağların bu rahatsızlığı çözmesi pek mümkün olmasa da sigarayı bırakmak ya da kilo vermek gibi hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler büyük bir fark yaratacaktır. Sigarayı bırakmak sizin için çok zorlayıcı olabilir. Sigarayı bırakmak istiyorsanız doktora giderek bir plan oluşturabilirsiniz.

Horlamayı Tedavi Etmek için Bitkisel Yağların Kullanımı

Bitkisel yağları çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Bulunduğunuz ortama yağın yayılmasına izin vererek soluyabilirsiniz.
 • Sıcak suyla dolu bir küvete yağı koyarak banyo yapabilirsiniz.
 • Bir bardak suya birkaç damla yağ ekleyip 30 – 60 saniye boyunca gargara yapabilirsiniz.
 • Bitkisel yağı, uçucu olmayan Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağıyla karıştırarak cildinize masaj yapabilirsiniz.
 • Birkaç damla seyreltilmiş yağı ayaklarınızın altına sürebilirsiniz.

Önlemler

Bitkisel yağların her zaman uçucu olmayan yağlarla seyreltilmesi gerekmektedir. Genel olarak 30 mililitre bitkisel yağa 5 – 6 damla tatlı badem, Hindistan cevizi veya başka bir yağ katabilirsiniz.
Bitkisel yağları kullanmadan önce her zaman etiketlerini okuyun ve yönergelere göre kullanın. Bitkisel yağları gözlerinizden uzak tutun. Bazı bitkisel yağlar zehirlidir. Bu yağları asla solumayın.

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Sizde veya eşinizde uyku apnesi olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzdan randevu almalısınız. Uyku apnesi yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabet riskini artıran ciddi bir hastalıktır.

Horlamanız çok şiddetlendiyse ve günlük hayatınızda sorun oluşturuyorsa doktora gitmelisiniz. Böylece doktorunuz bu soruna neden olan şeyi saptamak için testler uygulayabilir.

Bu testler:

Horlama son derece ciddi bir sorun olup hem sizi hem de sizinle birlikte uyuyan partnerinizi iyi bir gece uykusundan alıkoyabilir. Bitkisel yağlar belirtilerinizin azalmasını sağlayarak uykunuzun kalitesini artırabilir.

Sürekli devam eden bir uyku sorununuz ya da horlamanız varsa doktora başvurun. Doktorunuz bu durumu tedavi etmek için önerilerde bulunacaktır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...