Horlama: Sık Sık Horluyorsanız Doktora Gitmelisiniz

Horlama: Sık Sık Horluyorsanız Doktora Gitmelisiniz

Horlama, yaygın görülen bir durumdur. Hayat tarzında yapılacak bazı değişiklikler horlamayı azaltabilir. Ancak, bazı kişilerde horlama uyku bozukluğuyla alakalıysa tıbbi tedavi gereklidir. Sık horlamaktan endişe duyuyorsanız doktora danışın.

Horlama Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Horluyorum?

Yaş, kilo, burun tıkanıklığı, alkol, uyku pozisyonu gibi nedenlerden dolayı horluyor olabilirsiniz. Hayat tarzınızda değişiklikler yaparak horlama sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ne Yapmalıyım?

Sigara ve alkolü bırakın, ideal kilonuza kavuşun ve uykunuzu düzenli hale getirin.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Sizde veya eşinizde uyku apnesi olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzdan randevu almalısınız. Uyku apnesi yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabet riskini artıran ciddi bir hastalıktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Horlama için Kulak Burun Boğaz bölümüne gidilir.

Horlamaya Ne Sebep Olur?

Amerikan Otolaringoloji Akademisi’ne göre, Amerikalı yetişkinlerin %45’i horlar ve %25’i bunu düzenli olarak yapar. Horlama, erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür ve yaşla birlikte daha da kötüleşir.

Horlamaya sebep olan durumlardan biri solunum yolunun gevşemesi ve daralmasıdır. Solunum yolu daralırsa sesin titremesine neden olur. Horlama; burnunuzdaki, ağzınızdaki ve boğazınızdaki hava yolunun ne kadar kapandığına bağlı olarak değişebilir. Soğuk algınlığı ve alerjiler, burun tıkanıklığına ve boğazın şişmesine neden olduğundan horlamayı kötüleştirebilir.

Bazen ağzınızın anatomisi de horlamaya neden olabilir. Solunum yolunu tıkayacak şekilde dokularında ya da bademciklerinde şişlik yaşayan kişilerde de hafif şiddetli horlama görülebilir. Aşırı kilolu olmak, boynunuzdaki solunum yolunda fazla yağ birikmesine neden olarak uzandığınızda horlamaya neden olabilir.

Horlama, uyku apnesinin bir belirtisidir. Bu durum, nefes alma önemli ölçüde yavaşladığında veya uyurken 10 saniyeden uzun bir süre nefes almadığınızda yaşanır. Uyku apnesi, solunumun normalden %90 oranında azaldığı durumlarda meydana gelir. Uyku apnesi, bir an önce tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur.

Çocuklarda horlamaya genellikle obstrüktif uyku apnesi neden olur. Johns Hopksin Çocuk Kliniği’ne göre, çocuklarda horlamaya sıklıkla bademciklerin şişmesi neden olmaktadır. Bu durumu yaşayan çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite, uykusuzluk ya da gün içinde gözlenen uykusuzluktan kaynaklanan diğer davranış sorunları görülür. Çocuğunuz sık sık horluyorsa doktora götürmelisiniz.

Horlama Nasıl Teşhis Edilir?

Fiziksel muayene, doktorunuzun horlamanın ağzınızdaki anormalliklerle alakası olup olmadığına karar vermesine yardımcı olur. Özellikle horlamanın hafif olduğu bazı durumlarda, bu fiziksel muayene doğru bir teşhisin konması ve doğru tedavinin uygulanması için yeterlidir.

Ancak, ciddi vakalarda teşhis için testlerin yapılması gerekir. Doktorunuz röntgen, tomografi ve MR kullanarak solunum yolundaki anormallikleri kontrol edebilir. ancak, sapmış septum tomografi, MR ya da röntgen gibi ileri görüntüleme testlerinin göstergesi değildir. Doktorunuz uyku çalışması denilen ve uykunun derinliklerinin araştırıldığı bir test de isteyebilir. Bu testte geceyi klinikte kafanıza ve vücudunuzun diğer kısımlarına sensörler bağlı bir şekilde geçirmeniz gerekir.

Bu sensörler şunları ölçer:
Kalp hızı
Solunum hızı
Kandaki oksijen miktarı
Bacakların hareketleri

Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, horlamanın nedenine bağlıdır. Amerikan Otolaringoloji Akademisi, reçetesiz ilaçlar sorunun kaynağını tedavi etmediğinden horlama için bu ilaçların kullanımını önermemektedir.
Yaygın olarak kullanılan profesyonel tedaviler:
Solunum yolunu açık tutmak için dilin ve damağın arasına yerleştirilen ağızlık
Polyester ipliklerden oluşan ve damağa yerleştirilerek horlamayı azaltan palatal implantlar
Solunum yolundaki fazla dokuların alınması ve daraltılması için yapılan septoplasti gibi ameliyatlar
Damağın kısaltılması ve küçük dilin alınması için lazer ameliyat
Uyku apnesi ya da horlamayı azaltmak için doğrudan solunum yoluna maske ile basınçlı hava verilmesi

Düzeltme ameliyatları genellikle kalıcı çözüm sağlar. Maske ve ağızlık devamlı kullanılmalıdır. Doktorunuz ilerlemeyi kontrol etmek için düzenli muayene önerecektir.

Horlamanın Komplikasyonları Nelerdir?

Sık sık horlama şu durumların yaşanma ihtimalini artırır:
Gün içinde uyku hali
Odaklanmada zorlanma
Araç kullanırken sersemlik
Yüksek tansiyon
Kalp hastalıkları
İnme
İlişkilerde sorun yaşanması

Obstrüktif uyku apnesiyle birlikte horlama, sadece horlamanın olduğu durumlara göre daha ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Horlama Olan Kişilerde İyileşme

Horlamanın başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi, horlamanın nedenine bağlıdır. Uyku apnesi maske kullanılarak ya da bazı tıbbi uygulamalarla geçirilebilir ancak bu tedavilerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Çoğu kişi yaşlandıkça horlamaya başlar. Şu anda horlamıyorsanız yaşlandığınızda horlamaya başlayabilirsiniz. Sık sık horluyorsanız durumunuzu doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Horlama Nasıl Önlenebilir?

Hafif horlamanın görüldüğü vakalarda durum hayat tarzında yapılacak bazı değişikliklerle düzeltilebilir. Sağlıklı kilonun korunması, geceleri daha az horlamanıza yardımcı olabilir.

Yapabileceğiniz diğer değişikliklerin arasında şunlar bulunur:
Her gün aynı saatte yatağa girmek
Yan yatmak
Yatmadan önce burnunuza bant takmak
Burun tıkanıklığını tedavi etmek
Yatmadan önce alkolden uzak durmak
Yatmadan önce yemek yememek
Fazladan yastık kullanarak başı 10 santimetre yükseltmek
Horlamayı önlemek için pek çok şey yapılabilse de sık sık horluyorsanız doktora danışmalısınız. Horlamanın kontrol altına alınması, daha iyi uyumanıza ve hayat kalitenizin artmasına yardımcı olacaktır.
Horlamanın Yaygın Görülen 6 Nedeni hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...