Horlamanın Yaygın Görülen 6 Nedeni

Horlamanın Yaygın Görülen 6 Nedeni

Horlama, yaygın görülen bir durumdur. Amerikan Otolarengoloji Akademisi(American Academy of Otolaryngology)’ne göre, Amerikalıların %45’i horluyor ve %25’i bunu düzenli olarak yapıyor. Horlamak, erkeklerde kadınlara göre daha sık görülüyor ve yaş ilerledikçe horlama daha da kötüleşiyor. Hayat tarzında yapılacak bazı değişiklikler horlamayı azaltabilir. Ancak, horlama başka sağlık sorunlarıyla ilgiliyse hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Sık sık horluyorsanız bu durumu tedavi etmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Horlama Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Horluyorum?

Yaş, kilo, burun tıkanıklığı, alkol, uyku pozisyonu gibi nedenlerden dolayı horluyor olabilirsiniz. Hayat tarzınızda değişiklikler yaparak horlama sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ne Yapmalıyım?

Sigara ve alkolü bırakın, ideal kilonuza kavuşun ve uykunuzu düzenli hale getirin.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Sizde veya eşinizde uyku apnesi olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzdan randevu almalısınız. Uyku apnesi yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diyabet riskini artıran ciddi bir hastalıktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Horlama için Kulak Burun Boğaz bölümüne gidilir.

Horlamanın Yaygın Görülen 6 Nedeni

1 Obezite

Obezite, dünyada giderek yaygınlaşan bir hastalık olup tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi diğer hastalıkların görülme riskini de artırır.

2 Santral Uyku Apne Sendromu

Sentral uyku apne sendromu, uyurken nefes almanın kısa süreliğine durmasına neden olur. Apne, uyku boyunca sık sık tekrarlanabilir.

3 Septum Deviasyonu

Septum, burun deliklerini ayıran kıkırdaktır. Genel olarak ortada bulunur ve burun deliklerini eşit bir şekilde ayırır. Ancak bazı kişilerde bir delik öbüründen büyük olabilir. Bu gibi durumlarda septum deviasyonu, nefes almada zorlanma gibi komplikasyonlara neden olur.

4 Nazal Polipler

İlaç kullandığınızda bile gribiniz geçmiyor gibi görünüyorsa nazal polipleriniz olabilir. Nazal polipler, burnunuzdaki mukus tabakasında oluşan iyi huylu büyümelerdir. Bu polipler, nefes almanıza engel olarak birçok belirtiyle birlikte horlamaya da yol açar.

5 Sinüs Enfeksiyonları (Sinüzit)

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü(National Institute of Allergy and Infectious Diseases), sinüs enfeksiyonu ya da sinüzitin Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 30 milyon kişiyi etkileyen, yaygın görülen bir hastalık olduğunu belirtiyor.

Bazen bakteriler ya da alerjenler çok fazla mukus üretilmesine neden olarak sinüslerdeki açıklıkları tıkar. Tıkanıklıktan dolayı da horlama oluşabilir.

6 Adenoidlerin Büyümesi

Adenoidler, boğazın arkasında bulunan küçük dokulardır. Bademciklere benzerler ve bademciklerin hemen üstünde bulunurlar. Hem adenoidler hem de bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Adenoidler büyüdüğünde uyku sırasında nefes almanıza engel olarak horlamanıza neden olabilir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır ve teşhis amaçlı kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili tüm endişelerinizi sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...