Hormon Diyeti Nedir?

Hormon Diyeti Nedir?

Hormon diyeti, natüropati uzmanı olan Dr. Natasha Turner tarafından yazılan aynı isimdeki kitaptan geliyor. Diyetin ana odak noktası, kişinin kilosunu olumsuz etkilediği düşünülen hormon dalgalanmalarıdır. Kitap, kilo alımına ve hormonların neden olduğu diğer olumsuz sağlık etkilerine katkıda bulunabilecek diğer faktörlere de odaklanır.

Hormon diyeti, hormonları düzenlemek ve diyetle, egzersizle, besin takviyeleriyle ve detoksla sağlıklı bir vücuda sahip olmak için tasarlanmış altı haftalık, üç aşamalı bir süreçtir. Diyet, ne yediğinizi düzenler. Ayrıca, hormonlarınızdan maksimum faydayı sağlamak için ne zaman yemek yemeniz gerektiğini de belirtir.

1. Aşama

♦♦Diyetin bu kısmında iki haftalık bir detoks süreci bulunur. Bu süreçte, glüten içeren tahıllardan, inek sütünden yapılmış süt ürünlerinden, yağların çoğundan, alkolden, kafeinden, yer fıstığından, şekerden, yapay tatlandırıcılardan, kırmızı etten ve turunçgillerden kaçınmalısınız.

♦♦Bu aşamada kabul edilebilir gıdalar arasında, glütensiz tahıllar ve nişastalar, sebzelerin çoğu, meyvelerin çoğu, fasulye, kabuklu yemişler ve tohumlar, kümes hayvanları, balık, soya, yumurta, bitki sütleri (Badem sütü, Hindistan cevizi sütü vs.), koyun veya keçi sütünden elde edilen süt ürünleri ve bazı yağlar bulunur. Bu aşamada besin takviyelerinin kullanılması da gerekir. Bunlar arasında zerdeçal ve balık yağı gibi probiyotikler ve iltihap önleyici ürünler bulunur.

2. Aşama

♦♦Bu aşamada, vücudunuzun nasıl tepki verdiğine dikkat ederek çıkardığınız yiyeceklerin bazılarını diyetinize geri eklemeniz gerekiyor. Bununla birlikte, diyet devam eden hormonları bastıran gıdalardan kaçınılması öneriliyor. Bunlar arasında yüksek fruktozlu mısır şurubu, civa seviyesi yüksek olan balıklar, organik olmayan etler, organik olmayan kahve, kuru üzüm, hurma ve yer fıstığı bulunur. Tam listeyi öğrenmek için Hormon Diyeti kitabına bakabilirsiniz.

İkinci aşamada yapay gıdaların beslenme düzeninizden çıkması gerekir. Bu gıdalar:

 • İşlenmiş gıdalar
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Rafine tahıllar
 • Nitrat içeren işlenmiş et, fıstık ezmesi ve çikolata gibi gıdalar

3. Aşama

♦♦Üçüncü aşama, kardiyovasküler egzersiz ve kuvvet antrenmanı yoluyla fiziksel ve zihinsel sağlığa odaklanır. İkinci aşamadaki diyet planı üçüncü aşamada da devam eder.

Diyetin Artıları

Diyet, doğal ve besleyici yiyeceklerin yenmesini ve düzenli egzersizi teşvik ediyor.

Diyetin Eksileri

İki haftada 5.5 kilogram kilo vermeyi vaat eden bir diyet planı ya gerçekçi değildir ya da çok sağlıksızdır ve sürdürülemez.

Diyetin Vaat Ettikleri

♥♥Hormon Diyeti kitabı, kiloyu etkileyen 16 hormonun hepsinin önemini vurgulayan ilk diyet kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca, hormonları kontrol ederek yağ yakmaya yardımcı olabilecek bir yaşam tarzının benimsenilmesi gerektiğini açıklayan ilk kitap olduğu da iddia edilmektedir. Hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler şu alanlarda olacaktır:

 • Uyku
 • Yemek yeme
 • Stresle baş etme
 • Egzersiz yapma

♥♥Vücuttaki suyun da kilo olarak verilmesi de dâhil olmak üzere, diyet ilk aşamada 5.5 kilo kadar kilo vermenizi hedeflemektedir. Yani, kalori sayımı yapmadan haftada yaklaşık bir kilo vermeniz gerekiyor.

Diyetin Artıları ve Eksileri

 • Diyet, doğal ve besleyici gıdaları ve düzenli egzersizi teşvik ederek kilo vermeyi hormonlar yoluyla hedeflediğinden genel sağlık konularında sağlam bir duruş sergilemektedir. Ayrıca, duygusal sağlığa, stres yönetimine ve yeterli uykunun alınmasına odaklanmak, diyet yapılsa da yapılmasa da önemli konulardır.
 • Bu diyetin en büyük eksisi, diyetle verilmesi beklenen kilo üzerindeki ifadelerdir. İki haftada 5.5 kilo vermeyi öneren bir diyet planı ya gerçekçi değildir ya da sürdürülemezdir. Hızla kilo verdiren diğer diyetlerde olduğu gibi bu diyette de verilen kilolar kısa süre içinde tekrar alınabilir.

Multi Yaşam’a Göre

 • Bu diyet, insanlara işlenmiş gıdalar ve şekerler gibi uzun vadeli ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek şeylerden kaçınmaları gerektiğini söyleyen bir başka diyettir. Hormon diyetinin doğal, sağlıklı gıdalara ve hem kardiyovasküler hem de kuvvet antrenmanlarına odaklanması herkesin hayatına mükemmel bir katkı sağlayacaktır. Hormon diyeti yapılmadığında bile, sağlıklı yiyecekler yemek ve düzenli egzersiz yapmak, sadece yakın gelecekte değil, uzun vadede de kilo vermenize yardımcı olacaktır. 1. aşamada yiyeceklerle ilgili çok sayıda kısıtlama olmasına rağmen, aşırı detoks programlarıyla aynı sınıfa konulmamalıdır. Bu aşama pek çok taze, besleyici yiyecek barındırdığından, detokstan ziyade temiz beslenme planı olarak görülmelidir.
 • Ancak, vücuttaki hormonlar karmaşıktır. Hormonlar neredeyse vücudun tüm işlevlerini düzenlemeye yardımcı olurlar. Hormonları sadece kilo vermek için kontrol etmeye çalışmak diğer organların ve sistemlerin dengesini bozabilir. Kitap, natüropati uzmanı bir doktor tarafından yazılmasına rağmen, hormon dengesi ve kilo vermenin ilişkisine dair kanıtlar çok azdır.
 • Herhangi bir besin takviyesi almadan ve detoks diyeti uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Bazı insanlar bu diyetteki yemek yeme programına ayak uyduramayabilir ve hormonlarına sürekli dikkat edemeyebilir. Hormonları sürekli kontrol ettirmek düzenli olarak doktora gitmenizi, kan vermenizi ve tükürük testlerini gerektiren karmaşık bir süreçtir. Bunu yapmak sizin hem paranızı hem de vaktinizi alacaktır. Bu durum ise diyetin uzun vadeli başarısını daha da güçleştirir.
 • Kitabın bir bölümünde hormon diyetinin arkasında yatan bilim açıklanmaya çalışılsa da bu iddiaları destekleyecek kanıtlar bulunmamaktadır. Genel olarak bu diyet birçok kişi için uzun vadeli bir etki göstermeyebilir. Bu durum ise herhangi bir ilerleme gösterme olasılığını sıkıntıya sokar.

Hormon Dengesizliğiniz Olduğunu Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?

♣♣Evde uygulayabileceğiniz tükürük testi kitleri, kan testleri kadar güvenilir olmasalar da hormon seviyelerini kontrol etmek için doğru ve ideal bir yoldur. Kafanızda oluşan bu konuyla ilgili soruları sormak için doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Kadınlar, kadın doğum uzmanlarından da yardım alabilirler.  Hormonların ara sıra kontrol edilmesi iyi bir fikirdir. Menopozdan kaynaklanan hormon dengesizliğinin belirtilerini hafifletmek için hormon takviyeleri verilebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...