Hormon Tedavisi – Size Uygun mu?

Hormon Tedavisi – Size Uygun mu?

Menopoz, tüm kadınların hayatlarının bir noktasında deneyimlediği biyolojik bir süreçtir. Bu süreçte, vücudunuz hormon seviyelerindeki dalgalanmalara ayak uydururken sayısız değişim yaşar. Büyük miktarlarda var olan hormonlar doğurgan olduğunuz yılları geride bırakırken giderek azalır ve hayatınızın geri kalanı boyunca azalmaya devam ederler. Bu değişimler sıcak basması, duygu durumunda değişimler ve depresyon gibi belirtilere neden olabilirler.

Hormon Tedavisi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hormon tedavisi, doğal bir şekilde azalan hormonların yerine belirtileri tersine çevirecek hormon vererek büyük bir fark yaratabilir. Ancak hormon tedavisi risksiz değildir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hormon tedavisinin sizin belirtileriniz için en uygun tedavi yöntemi olduğuna karar vermeden önce dikkatlice düşünmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Hormon Tedavisi Türleri

Hormon tedavisinin yapıldığı ilk yıllarda doktorlar genellikle sentetik, reçeteli ilaçlar yazıyorlardı. Bu ilaçlar, hamile kadınların idrarından elde edilen hormonların karışımından oluşmaktadır. Permarin, östojen hormonunun sentetik bir türüyken Provera ise progesteronun sentetik versiyonudur. Bu sentetik ilaçlar, hormon tedavisinde kullanılmak için tercih edilseler de son yıllarda giderek popülerliklerini kaybetmişlerdir. Klinik çalışmalarda bazı risklerin ortaya çıkması pek çok kadının hormon tedavisi yerine biyoözdeş hormon tedavisi aramasına neden oldu.

Biyoözdeş hormon tedavisinde, eczacı vücudunuzda tükenen hormonların yerine geçmesi için hormonların özel bir karışımını hazırlar. Biyoözdeş hormonlar genellikle doğada bulunan elementlerden elde edilir. Vücudunuzun bu hormonlarla, vücudunuzda üretilen doğal hormonlar arasındaki farkı anlayamadıklarına inanılmaktadır. Vücudun kandırılarak eski haline getirilmesinin pek çok kadında başarılı olduğu ortaya konmuştur. Ancak, araştırmacılar henüz hangi hormondan ne kadar gerektiğini tam olarak bilmemektedir. Bu yüzden biyoözdeş hormon tedavisinde dozun size uygun olup olmadığının anlaşılması için pek çok doktor ziyareti ve sık sık test yapılması gerekir.

Her doz kişiden kişiye değiştiği için biyoözdeş hormonların güvenliğini ve etkinliğini genel anlamda test etmek zordur. Biyoözdeş hormonların riskleriyle ilgili bilgilerin yetersizliği, pek çok kadına, bu hormonların sentetik hormonlardan daha güvenli olduğunu düşündürtmektedir.

Ancak, burada kullanılan “doğal” ifadesi yorumlamaya açıktır. Biyoözdeş hormonlar doğada bu şekilde bulunmamaktadır. Daha ziyade, doğada bulunan tatlı patates veya soya gibi bitkilerden özütlenen kimyasallarla yapılırlar. Aynı kimyasal, soya takviyelerinde de kullanılır, bu yüzden biyoözdeş hormonlar teknik olarak doğal takviyeler sınıfında yer alır. Bu nedenle Gıda ve İlaç Kurumu bu hormonları reçeteli ve reçetesiz diğer ilaçlardan ayrı bir şekilde düzenlemektedir. Bunun anlamı, biyoözdeş hormonların dikkatli bir şekilde insanlar üzerinde kullanımının test edilmesine gerek olmamasıdır. Bu durum ise biyoözdeş hormonların güvenli veya etkili olduğunun bilinmesini zorlaştırmaktadır. Kesin bir cevap olmasa da çoğu uzman biyoözdeş hormonların, sentetik hormonlarla aynı riski taşıdıklarına inanmaktadır. Hiçbir hormon türü, bir diğerinden daha güvenli olarak düşünülemez.

Hormon Tedavisinin Faydaları

Doğurgan olduğunuz yıllarda yumurtalıklarınız progesteron ve östrojen hormonları üretirler. Bu hormonlar sizin üreme döngünüzü kontrol eder ve vücudunuzun kalsiyumu işlemesini sağlar.

Yumurtalıklarda bu hormonların üretimi yaşlandıkça azalır ve bunun sonucunda şu durumlar yaşanır:

  • Kemik kaybı
  • Cinsel istekte azalma
  • Enerjinin azalması
  • Duygu durumunda değişiklikler
  • Sıcak basmaları

Hormon tedavileri, vücuttaki östrojen ve progesteron seviyelerini düzenleyerek bu durumun sebep olduğu etkileri azaltmaya yardımcı olur. Bu tür tedavilerin sağladığı başka faydalar da bulunmaktadır. Menopoz belirtilerini hafifletmenin yanı sıra hormon tedavisi diyabet, diş dökülmesi ve katarakt riskini de azaltır. Pek çok kadın, başarılı bir hormon tedavisinden sonra daha üretken ve rahat bir hayat yaşamaktadır.

Hormon tedavisiyle ilişkilendirilmiş bazı faydalar olsa da bu tedavinin pek çok riski de bulunmaktadır.

Hormon Tedavisinin Riskleri

Hormon tedavisi meme kanseri başta olmak üzere bazı kanser türleri ile ilişkilendirilmektedir. Yapılan araştırmalar, hormon tedavisi ve meme kanseri arasındaki bağlantının sentetik hormon tedavisiyle ilişkili olduğunu ve biyoözdeş hormon tedavisiyle ilişkisi olmadığını göstermektedir. Ancak biyoözdeş hormon tedavilerinin, sentetik hormon tedavilerinden daha güvenli olduğunu gösteren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Meme kanseri riski, kadınlarda hormon tedavisi uygulandığında artış göstermekte ve bu risk hormon tedavisi sonlandığında azalmaktadır.

Rahim kanseri riskinin artması da, sadece rahimden östrojen hormon tedavisini kullanan menopoza giren kadınlarda görülmektedir. Bu yüzden doktorlar genellikle östrojenle birlikte progesteron hormonunu da verirler. Rahim alma ameliyatı geçirdiyseniz progesteron kullanmayıp sadece östrojen kullanabilirsiniz.

Hormon tedavisi gören kadınların yaşadığı diğer riskler arasında kemik erimesi ve inme bulunur. Kemik erimesi, postmenopozal kadınlarda yaygın olarak kullanılır. Bu yüzden, menopoz belirtilerinin kısa süreli olarak hafifletilmesi için sentetik hormonlar kullanılmaktadır. Ancak, menopozda hormon tedavisi kullanılmadığında kemik erimesi riskinin olduğuna dikkat etmeniz önemlidir.

Hormon tedavisinden kaynaklanan riskler olmasına rağmen menopozda hayat kalitesinin artırılması ve menopozun ciddi belirtilerinin tedavi edilmesi için hormon tedavisi hâlâ en iyi yöntemdir. Doktorunuzla, tedavinin risklerini faydalarını tartışabilir, daha başka tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu aşamada sizin için doğru olana karar verebilmek için doktorunuzla birlikte çalışmanız son derece önemlidir.

Hormon Tedavisi Ne Kadar Süre Alınabilir?

Hormon tedavisinin ne kadar alınabileceğine dair bir limit bulunmamaktadır ancak hormon tedavisi uygulanırken senelik meme muayenesi yapılması önerilmektedir. Ayrıca, tansiyon düzenli olarak takip edilmelidir ve kanda pıhtı oluşumu, göğüs ağrısı ve inme gibi rahatsızlıkların belirtilerine hemen müdahale edilmelidir. Hormon tedavisine ne kadar süre devam edeceğinize karar vermek için doktorunuzla birlikte çalışmanız gerekir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...