Huzursuz Bacak Sendromu İçin Egzersizler

Huzursuz Bacak Sendromu İçin Egzersizler

Eğer huzursuz bacak sendromu yaşıyor iseniz belirtilerinizi yorucu olmayan egzersizler ile kontrol edebilirsiniz. Ekstreme kaçmak cesaretinizi kırar: Maraton koşmanıza gerek yoktur ancak miskin de olmamalısınız. Egzersiz programınızda sağlıklı bir düzey tutturmak önemlidir. Kendi sendromunuz için uyguladığınız egzersiz programı bir başkası için işe yaramayabilir. Etkili egzersiz programları bireysel olabilmektedir. Bazı kişiler internette squat yapmanın ve merdivenleri koşarak inip çıkmanın yararlı olduğuna dair bilgiler paylaşabilir. Diğerleri ise bir yerlerde koşanlara küfür eder ve kilit noktanın baldır ikiz kaslarını esnetmek olduğunu söyler. Kendiniz için doğru egzersizleri bulmak istiyorsanız değişik egzersizleri denemek akıllıca olacaktır. Bu makalede sizlere huzursuz bacak sendromu için deneyebileceğiniz bazı egzersizler sunacağız. 

Huzursuz Bacak Sendromu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu, kişiye bacaklarını hareket ettirmesi için aşırı derecede zorlayan bir dürtüye neden olan rahatsızlıktır. Kişiden kişiye farklı ifadelerle dile getirilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Anlarım?

Karıncalanma, yanma, kaşıntı veya zonklama, böcek dolaşıyormuş hissi, acaktaki damarlarda asitli, köpüren bir sıvı dolaşıyormuş hissi, özellikle kalf (baldır) kası olmak üzere tüm bacakta kramp şeklinde ağrı gibi belirtiler yaşıyorsanız sizde huzursuz bacak sendromu çekiyor olabilirsiniz. Ayrıca bu belirtiler kol, göğüs ve yüzde de hissedilebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Huzursuz Bacak Sendromu için Nöroloji (Beyin Ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Bir Günde Ne Kadar Egzersiz Yapmalısınız?

Orta düzeydeki egzersizler belirtilerinizi yönetmenize yardım etse de uzmanların çoğu yatma saatinden önce yorucu egzersizler yapmanın kötü bir fikir olduğunda karar kılmıştır.

Günlük olarak 30-60 dakika aralığında egzersiz yapmayı hedefleyin. Eklemlerinizin ağrımasına yol açacak egzersizler sendromunuzun kötüleşmesine yol açabilir.
Ayrıca haftada birkaç gün yoga, bisiklet ve yüzme gibi nazik aktiviteler eklemeyi deneyin. Esneme hareketleri ile bu aktivitelerin kombinasyonunu yararlı bulabilirsiniz.

Buna karşın aşırı enerji patlamaları ya da uzun süre sabit kalmak belirtilerin kötüleşmesine yol açabilir. Belirtilerini yönetmek için etkili egzersizleri doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Hangi Tür Egzersizler Yapmalısınız?

1 Yoga ve Plates

Uzmanların çoğu huzursuz bacak sendromu için yoga ve platesi önerseler de Ashtanga, DDP, bikram yogası ya da vücut için aşırı zor ve stresli yoga duruşlarından kaçınılmasını söylemektedir.

2 Bisiklet

Bisiklet belirtilerinizi yatıştırabilecek olan bir diğer aktivitedir. Orta düzeyde bisiklet kullanmak için saatlik 16 kilometre ya da daha yavaş bir hızı hedefleyin.

3 Yüzme

Ilık bir havuzda yüzme ya da su aerobiği yapmak kasların gevşemesine, güçlenmesine ve hareketliliklerinin artmasına yardım eder.

Esneme Rutini

Basit esneme hareketleri huzursuz bacak sendromunun belirtilerinde rahatlama olmasına yardım edebilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...