İdrar Sodyum Seviyesi Testi Neden Yapılır?

İdrar Sodyum Seviyesi Testi Neden Yapılır?

İki çeşit soydum idrar testi vardır. Rastgele bir test sodyum seviyesine tek bir idrar örneği ile bakar. 24 saatlik test ise idrardaki sodyum seviyesinin 24 saat içerisindeki değişimlerini inceler.

İdrarda Sodyum Seviyesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Bu Test Ne İşe Yarar?

İdrar sodyum testi ile vücudun uygun bir şekilde su ihtiyacının sağlanıp sağlanmadığı belirlenir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarını-özellikle sodyum düzenlemesi anlamında- değerlendirir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bu testten önce idrarınızdaki sodyum seviyesini etkileyen ilaçları bırakmanız gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İdrarda sodyum testi için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

İdrar Sodyum Testine Neden İhtiyacım Var?

Sodyum minerali vücutta bulunan her bir hücre tarafından kullanılır. Özellikle kas ve sinirlerin fonksiyonları için gereklidir.

İdrarınızdaki sodyum seviyesi doktorunuzun vücudunuzdaki sodyum dengesizliğine bakmasını sağlar. Doktorunuzun sodyum için elektrolit kan testinde bulunan anormallikleri daha iyi anlamasını sağlar. Böbreklerin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını belirler. Son olarak su tüketiminizin yetersiz ya da çok fazla olup olmadığını belirler.

Doktorunuzun bu testi istemesini gerektiren şüpheli durumlar:

 • Yüksek tansiyon
 • Prerenal azotemi
 • Glomerülonefrit
 • Hepatorenal sendrom
 • Medüler kistik böbrek hastalığı
 • Akut böbrek toplu nekrozu

İdrar Sodyum Testine Nasıl Hazırlanılır?

Bu testten önce idrarınızdaki sodyum seviyesini etkileyen ilaçları bırakmanız gerekir.

Bu ilaçlar:

 • Streptomisin ve neomisin
 • Protasglandinler
 • Lasiks ve Mikrozid gibi idrar sökücüler
 • Kortikosteroitler
 • NSAID ilaçlar

Test öncesinde doktorunuza kullandığınız reçetesiz ilaçlardan bahsedin. Doktorunuz bu ilaçlardan hangilerini bırakmanız gerektiğini söyleyecektir. Doktorunuz size söylemeden ilaç kullanmayı bırakmayın.
Diyetinizde bulunan sodyum da bu testi etkiler. Doktorunuz tek bir öğündeki etkinin sonuçları etkilemesini engellemek için 24 saatlik idrar sodyum testi yapılmasını isteyebilir.

İdrar Sodyum Testi Sırasında Ne Olur?

Yetişkinler ya da çocuklar kolaylıkla rastgele idrar testi örneğini sağlayabilirler. Tek gereken medikal bir klinikte steril bir kaba idrarınızı yapmanızdır. Bebekler için bezin içerisinde özel bir torba yerleştirilir. Çocuk doktoru ya da aile doktorunuz bu torbanın nasıl kullanılacağını size anlatacaktır.

24 saatlik idrar sodyum testi için örnek almak ise biraz zor olabilir. Bu örnek toplama süreci evde gerçekleşir. İdrarınızı tutması için özel bir kap verilir. 24 saatlik süre boyunca bu özel kaba idrarınızı yaparsınız. Bu örnek toplama işlemi genel olarak iki gün sürer.

İlk gün uyandığınız zaman idrarınızı kabın içerisine yaparsınız. Bundan sonra her seferinde kabı kullanmaya devam edersiniz. İkinci gün sabah idrarınızın ardından durursunuz. Mümkün olan en kısa sürede kabı doktorunuza ya da laboratuvara verirsiniz.

Normal İdrar Sodyum Seviyesi Nedir?

24 saatlik testin normal değerleri uyguladığınız diyet, su ve tuz alımınıza göre değişir. Değişik laboratuvarların değişik maksimum ve minimum değerleri olabilir.

Rastgele idrar örneği için ise belirli bir norm yoktur. Testten birkaç saat öncesinde yediğiniz ve içtiğiniz şeylere aşırı derecede bağlıdır. Ayrıca boşalttığınız sodyum miktarı aşırı derecede değişiklik gösterir. Örneğin; gündüz saatlerinde boşalttığınız idrar gece saatlerine oranla 5 kat daha fazladır.

Düşük Sodyum Seviyesi Neyi Gösterir?

Düşük sodyum seviyesi böbrek sorunlarını ya da hiponatremiyi gösterebilir. Hiponatremi kanınızdaki sodyum seviyesinin düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Yüksek Sodyum Seviyesi Neyi Gösterir?

Yüksek sodyum seviyesi diyet, böbrek sorunları ya da hipernatremiyi gösterir. Hipernatremi kandaki sodyum seviyesinin yüksek olmasıdır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...