İdrar Yumurta ve Parazit Muayenesi Nedir?

İdrar Yumurta ve Parazit Muayenesi Nedir?

Bir idrar yumurta ve parazit muayenesi laboratuarda idrar örneğinin parazitler için kontrol edilmesini içerir. Parazitler bir konukçunun (insan bedeni) içinde yaşayan organizmalardır ve bağırsaklarda enfeksiyona sebep olabilirler.

Doktorunuz bu idrar testi ile mideniz, sindiriminiz, bağırsaklarınız, rektumunuz ve diğer sindirim sistemi bölgeleri hakkında oldukça değerli bilgiler edinebilir.

Bu Test Neden Yapılır?

♦♦Eğer olası parazitik bir enfeksiyona işaret eden bir belirtiniz varsa doktorunuz bu testi isteyebilir. Genellikle bu semptomlar karın ağrısı, ishal, mide bulantısı, idrarda kan ve mukustur. Ateş ve baş dönmesi de karınsal semptomlara eşlik edebilir.

♦♦Eğer arıtılmamış bir su içtiyseniz ya da parazitik enfeksiyona ifşa olabileceğiniz bir ülkeye de gittiyseniz bu test istenebilir. Bu test özellikle okullarda veya kreşlerde parazitten hasta olan başka çocuklar olması durumunda da çocuğunuz için istenebilir.

Test Nasıl Yapılır?

♦♦Basit bir idrar örneği rahatsızlığa sebep olmaz. Doktorunuz size tuvaletin üzerine gevşekçe oturan plastik bir kap verecektir. Bir tuvalet kapağına rahatça yerleşebilmelidir. Özel bir tuvalet örneği de sağlanır aynı zamanda. Steril kaba bir örnek koyacaksınız ve aynı zamanda işememeye çalışacaksınız. Bu örneğin kirlenmesine sebep olabilir. Eğer örnek bez takan bir bebekten alınıyorsa, bez plastik kapla hizalanabilir.

♦♦İdrar örneğiniz toplandığında bunu doktorunuzun ofisine veya laboratuara bırakmalısınız. Doğrudan testin yapılacağı yere götürmeniz kesinlik açısından daha iyi olacaktır. Laboratuar örneği mikroskop altında inceleyecek ve parazit arayacaktır. Ardından laboratuar doktorunuza sonuçları verecek ve doktorunuz da sizinle paylaşacaktır.

♦♦Testte hiçbir risk yoktur.

Test İçin Nasıl Hazırlanırsınız?

♦♦Genel olarak test için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Bazı durumlarda doktorunuz sizden belli ilaçları almayı kesmenizi isteyebilir testten iki hafta öncesine kadar, çünkü bu testin sonucunu değiştirebilir. Bunlar arasında antiasit, ishal önleyici ilaçlar, gevşeticiler, antibiyotikle ve anti-parazit ilaçları bulunmaktadır.

♦♦Aynı zamanda doktorunuza kullandığınız diğer ilaçları veya yakın zamanda boya kullanılan görüntüleme testleri yapıp yapmadığınızı söylemelisiniz. Boya da aynı zamanda sonuçları değiştirebilir.

İdrar Yumurtası Parazit Testi Ne Anlama Geliyor?

Normal Sonuçlar

Normal sonuçlar idrar örneğinizde parazit veya parazit yumurtaları bulunmadığı anlamına gelir. Bu durumda parazit enfeksiyonu semptomlarınızın sebebi değildir.

Anormal Sonuçlar

Bu sonuçlar idrarınızda parazit veya parazit yumurtaları bulunduğu anlamına gelir ve vücudunuzda parazit istilası var demektir. Dünyada 100 farklı parazit bilinmektedir. Bazıları arasında şunlar vardır:

  • Glardiasis: Hayvanların da içtiği göllerden veya nehirlerden su içmekle bulaşan bir enfeksiyon.
  • Amebiasis: Kirli su veya yiyecekle bulaşan, genellikle sağlık önlemlerinin az olduğu Afrika, Meksia veya Güney Amerika’da görülen bir enfeksiyondur.
  • Strongyloidiasis: Genellikle nemli, ılık bölgelerde bulunan topraklardaki solucanlarla temas ederek bulaşan bir enfeksiyon
  • Taeniasis: Enfekte et yiyerek bulaşan bir tenya türü.

Testten Sonra

Doktorunuz testten sonra parazitin türüne göre bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Çoğu parazitik enfeksiyonlar uygun ilaçlarla tedavi edilebilir. Tedaviye başladıktan birkaç hafta sonra semptomlarınızın bitmesi gerekir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...