İdrarın Şeffaf Olması Neyi Anlatıyor?

İdrarın Şeffaf Olması Neyi Anlatıyor?

Şeffaf idrar, herhangi bir tortunun ya da bulanıklığın olmaması anlamına gelir. İdrarınızda ürokrom ya da sarı pigment yoksa idrarınız renksiz olur. İdrarın renksiz olmasının ne anlama geldiğini öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Şeffaf İdrar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Şeffaf idrar çok fazla su içmekten olur genelde fakat bazı hastalıklarda idrarın şeffaf çıkmasına neden olur.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Bu renksiz idrar çoğu zaman aşırı su içmekten kaynaklanırken bazı zamanlarda böbrekle alakalı bir rahatsızlığı işaret eder. İdrarınız sürekli olarak renksizse doktora gitmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Eğer idrarınızın bir hastalıktan dolayı koyu olduğunu düşünüyorsanız Üroloji (Bevliye) bölümüne gidebilirsiniz.

Şeffaf İdrar Neden Olur?

Aşırı çok su içmek, bu durumun altında yatan nedenlerden biri olsa da bu durumun birçok nedeni olabilir:

1 Şeker Hastalığı

Şeker hastalığınız olduğunuzda poliüri denilen aşırı sık idrara çıkma durumu olabilir. Bu durum, kan şekeri yüksek kişilerde gözlenir. Böbrekler aşırı şekeri atmak için çok daha fazla çalışır.

Kontrol altına alınmamış şeker hastalığının diğer belirtileri:

 • Kilo vermek
 • Yorgunluk
 • Susuzluk hissi
 • Nefeste şekerimsi ya da meyvemsi bir tat
Bu belirtiler tedavi edilmezse dehidrasyon ya da diyabetik ketoasidoz denilen hayati risk oluşturan durumları yaşayabilirsiniz.

2 Şekersiz Diyabet

Şekersiz diyabet, vücudun günde 3 litre ile 18 litre arasında idrar atmasına neden olan bir hastalıktır. Hasta olmayan kişiler günde sadece 1 veya 2 litre idrar atarlar.

Bu hastalıktan dolayı atılan idrar, çok daha fazla sıvı tüketmenize neden olabilir.

Şekersiz diyabetin 4 ana türü vardır:

 • Merkezi Şekersiz Diyabet: Bu tür, hastalık geçmişinde beyin hasarı olan veya vazopresin hormonu düzgün bir şekilde üretilemeyen kişilerde görülür.
 • Nefrojenik Şekersiz Diyabet: Şekersiz diyabetin bu türü, böbrekler vazopresin hormonuna iyi bir şekilde tepki vermediğinde ortaya çıkar.
 • Dipsojenik Şekersiz Diyabet: Bu hastalık, hipotalamusta bulunan susama merkezinde bir sorun olduğunda ortaya çıkar.
 • Gebelik Şekersiz Diyabeti: Gebelik sırasında ortaya çıkan bu durum, beynin susama merkezini kontrol eden kısmında bir hasar ya da yaralanma olmasından kaynaklanır.

3 İdrar Söktürücüler

İdrar söktürücü ilaçlar kullandığınızda daha çok idrar atarsınız ve bu yüzden idrarın rengi şeffaflaşır. İdrar söktürücüler tansiyonunuzun da düşmesine neden olur. İdrar söktürücü ilaçların içinde genellikle furosemid ve bumetanid bulunur.

4 Aşırı Su İçme

Sağlık uzmanlarının birçoğu bol su içmenizi önerse de burada önemli bir çizgi bulunmaktadır. Bazen suyu çok tüketebilirsiniz. Bunun sonucunda da idrarınız şeffaf olabilir.

Çok fazla su içmek kanı da seyrelteceğinden sodyum seviyesi tehlikeli bir sınıra gelir. Nadir durumlarda, aşırı düşük sodyum ölümcül olabilir.

5 Böbrek Hastalıkları

Böbreklerde hasar olması ya da böbrek hastalıkları, böbreklerin aşırı tuzdan kurtulmak için vücuttaki suyu kullanmasına neden olabilir. Bu durumun sonucunda idrarınız şeffaf olur.

6 Hamilelik

Kadınlar hamilelikleri sırasında şekersiz diyabet yaşayabilirler. Bu durum, plasentada vazopresini yok eden enzim oluşarak idrar çıkışını etkilediğinde ortaya çıkar.

Vazopresinin işlevini etkileyen başka hormonlar da bu duruma sebep olabilir. Gebelik şekersiz diyabeti genellikle hafif atlatılır ve gebelik sonlandığında sonlanır.

Bahsettiğimiz bu etkenler şeffaf idrara sebep olabilir. İdrarınızın şeffaf olmasına neden olacak daha başka nadir görülen hastalıklar da vardır.

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Bir kişinin günlük idrar miktarı 1 veya 2 litre olmalıdır. Ancak, idrarınız çok açık renkli veya renksizse günde 3 litreden fazla yapıyor olabilirsiniz.

Herkes çok su içtiği zamanlarda şeffaf idrarla karşılaşabilir fakat idrarınız sürekli olarak şeffafsa ve iki günden uzun bir süredir çok sık idrara çıkıyorsanız doktora görünmelisiniz.

Şeffaf idrarla birlikte bu belirtileri de yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün:

 • Kafa karışıklığı
 • Susuzluk
 • Bir günden uzun süren baş ağrısı
 • İki günden uzun süren kusma ve ishal
 • Gecede birden çok kez uyanarak idrara çıkma

Ayrıca, yakın zamanda idrar yolu enfeksiyonu geçirdiyseniz, böbrek taşınız ya da başka bir böbrek hastalığınız varsa ve idrarınız renksizse de doktorunuza başvurmalısınız.

İdrarın Şeffaf Olması Nasıl Tedavi Edilir?

 • Renksiz idrar için yapılacak tedaviler durumun oluşma nedenine göre değişkenlik gösterir. Örneğin, idrarınız çok fazla su içtiğiniz için şeffafsa içtiğiniz su miktarını düzenleyebilirsiniz.
 • Şeffaf idrar, genellikle oral ilaçlarla ve vücudunuzun kan şekerini daha etkili bir şekilde kullanmasını sağlayan insülinle tedavi edilen şeker hastalığıyla ilişkilidir. İnsülin, vücut dokularının glikozu hücrelerin içine alarak fazla şekeri kandan uzak tutmasına yarar.
 • Şeffaf idrarın diğer nedenleri saptanıp düzgün bir şekilde tedavi edilmelidir. Aksi takdirde böbrek rahatsızlıkları ve kanın kimyasında oluşacak sorunların önüne geçilemez.
Şeffaf, renksiz idrar genellikle çok su içmekten kaynaklanan geçici bir durumken bazen daha başka sağlık sorunlarının göstergesi olabilir. Eğer vücudunuzun susuz kaldığından şüpheleniyorsanız ve idrarınız çok açık renkliyse doktorunuza başvurmalısınız.

Doktorunuz bu durumunun nedenini anlayıp sizi tedavi etmek için kan ve idrar tahlili yapacaktır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...