İhtiyaç Duyduğunuz Sağlık Testleri

İhtiyaç Duyduğunuz Sağlık Testleri

Medikal incelemelerin hayat kurtardığı konusunda bir tartışma yoktur. Doktorlar erken teşhisin kolon kanseri vakalarının neredeyse %100’ünü önlediğini söylemektedir ve 50-69 yaş aralığında bulunan kadınlarda düzenli mamogram ile göğüs kanseri riski %30 oranında azalmaktadır. Ancak çok fazla test olduğu için hangilerine ihtiyaç duyduğunuzu bilmek zordur.

Yaptırmanız Gereken Testler

1 Kan Basıncı Testi

Test: Kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği ve felç için yapılır.

Ne zaman yaptırılmalı: 18 yaşından itibaren en az her iki yılda bir yapılmalıdır. Eğer hipertansiyonunuz varsa yılda bir ya da daha fazla olabilir.

2 Mamogram

Test: Göğüs kanseri için yapılır.

Ne zaman yaptırılmalı: 40 yaşından itibaren her iki yılda bir yapılmalıdır. Eğer yüksek risk grubunda iseniz test sıklığınızı doktorunuza sorun.

3 Pap Smear

Test: Rahim ağzı kanseri için yapılır.

Ne zaman yaptırılmalı: 30 yaş altı için her yıl, son üç yılda test yaptırdıysanız ve 30 yaş üzerinde iseniz her 2-3 yılda bir.

4 Kolonoskopi

Test: Kolorektal kanseri için yapılır.

Ne zaman yaptırılmalı: 50 yaşından itibaren 10 yılda bir. Eğer ailenizde kolorektal kanseri vakası varsa yakınınızın teşhis yaşından 10 yıl önce yaptırmalısınız.

5 Deri Muayenesi

Test: Melanom ya da diğer cilt sorunları için yapılır.

Ne zaman yaptırılmalı: 20 yaşından sonra yılda bir defa olacak şekilde bir doktor tarafından ve kendi başınıza her ay.

Es Geçebileceğiniz Ya da Erteleyebileceğiniz Testler

1 Kemik Yoğunluğu Ölçümü

Test: X-Ray ile kemiklerdeki kalsiyum ve diğer minerallerin miktarı ölçülür.

Ertelenebilme sebebi: Doktorlar kemik yoğunluğu testini kemikerimesi için yapar. Eğer 65 yaşının altında iseniz ve yüksek risk grubunda değilseniz yaptırmanıza gerek yoktur. 65 yaş üzerinde iseniz yılda en az bir defa.

2 Bilgisayarlı Tomografi

Test: Dijital X-Ray ile vücudun üst kısmının 3 boyutlu görüntüsü çıkartılır.

Ertelenebilme sebebi: Bazı durumlarda sağlık sorunlarının bulunması için kullanılır. Sadece yüksek radyasyon seviyesi kullanmaz aynı zamanda sıkça yanlış pozitif sonuçlarda verir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...