İkizden İkize Transfüzyon Sendromu (Fetofetal Transfüzyonu) Nedir?

İkizden İkize Transfüzyon Sendromu (Fetofetal Transfüzyonu) Nedir?

İkizlerinizde ikizden ikize transfüzyon sendromu varsa bebeklerden birinde çok fazla öbüründe ise çok az kan olur. Bu durum plasenta ve ikizler arasındaki damar bağlantılarının dengesiz olmasından kaynaklanır.

Hamilelik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

İkizden ikize transfüzyon sendromu olarak bilinen fetofetal transfüzyon çok ciddi bir komplikasyon olup doğum öncesinde görülür.

Ne Yapmalıyım?

Hamilelik ile ilgili komplikasyonların önlenmesi için hamileliğiniz boyunca doğum öncesi kontrollerine gitmeniz çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanına düzenli kontrollere gidilmesi gerekmektedir.

Belirtileri Tanıyın: Mirror Sendromu

İkizden ikize transfüzyon sendromu genellikle belirti hissedilmeden önce ultrasın ve doğum öncesi diğer testlerle tanımlanır. İkizden ikize transfüzyon sendromu ilerlediğinde Mirror sendromu yaşayabilirsiniz. Bu sendrom, kardiyovasküler aktivitelerinde artış olan bebeğin belirtilerine benzemesidir.

Mirror sendromu nadir görülür ancak ciddidir. İkizden ikize transfüzyon sendromundan etkilendiyseniz ve belirtileri yaşıyorsanız acil servise gidin. Belirtilerinizin kontrol edilmesi ve bebeklerin takip edilmesi için hastaneye yatırılabilirsiniz.

Şu durumlarla karşılaşabilirsiniz:
Aşırı şişlik
Kusma
Yüksek tansiyon

İkizden İkize Transfüzyon Sendromu Riskinin Anlaşılması

Birden fazla bebeğin olduğu hamileliklerde ikizden ikize transfüzyon sendromu riski yüksektir. Bu tür gebelikler genellikle ultrasonla erken aşamalarda fark edilir. İkizlerin büyümelerini ve durumlarını takip etmek için hamilelik sırasında sıklıkla tarama yapılması gerekir.

İkizden İkize Transfüzyon Sendromu Vakfı’na göre, araştırmalar annenin beslenmesi ile ikizden ikize transfüzyon sendromu arasında bağlantı olduğunu göstermektedir. Yüksek risk bulunan bir hamileliğiniz varsa doktorunuz size bir diyet önerebilir ve vitamin takviyesi almanızı isteyebilir.

İkizden İkize Transfüzyon Sendromuna Ne Sebep Olur?

Bebeklerdeki kan oranı eşit olmadığında ikizden ikize transfüzyon sendromu yaşanır.

İkiz bebeklere hamile olunduğunda bazen her bebek kendi kordonu ile plasentaya bağlanır. Kan damarları bu kordondan plasentaya doğru yayılır. İkizlerin ikisi de bu damarlar aracılığıyla kanı plasentaya gönderirler. Daha sonrasında oksijen ve besinlerle zenginleştirilen kan damarlardan alınır. Dolaşım dengelenir. Her ikiz de aynı şekilde kanı gönderir ve alır. Nadir görülmesine rağmen bu durum sağlıklıdır ve buna monokoryonik ikiz denilir. Yalnızca tek yumurta ikizleri monokoryonik yani tek plasentaya sahip olabilirler. Bu nedenle sadece tek yumurta ikizlerinde ikizden ikize transfüzyon sendromu görülür.

İkizden ikize transfüzyon sendromundan etkilenen hamileliklerde donör denilen ikiz damarlardan kanı plasentaya gönderir ancak karşılığında yeterli kan alamaz. Alıcı olarak bilinen diğer ikizse damarlarından plasentaya gönderdiğinden çok daha fazla kanı geri alır. Bu durum her iki bebek için de tehlikelidir. Donör genellikle daha küçüktür ve oksijen ile besinden mahrum kalır. Alıcı ise aşırı kalp fonksiyonuna yol açacak şekilde aşırı yüklü bir kardiyovasküler sisteme sahiptir.

İkizden ikize transfüzyon sendromu vakalarının çoğu plasentada bulunan kan damarlarındaki anormalliklerden dolayı yaşanır. Bunun dışında bu durumun özel nedenleri bilinmemektedir.

İkizden İkize Transfüzyon Sendromunun Teşhis Edilmesi

İkizden ikize transfüzyon sendromunun tanımlanmasında doğum öncesinde düzenli olarak muayene olunması önemlidir. Doktorunuz ikizlerinizin olduğunu genellikle ilk trimesterde ultrason ve kalp sesinin dinlenmesi ile belirleyecektir. İkizler tek bir plasentayı paylaşıyorlarsa hamileliğiniz yüksek riskli olarak değerlendirilir. Doğum öncesinde düzenli taramaların ve gerekli testlerin yapılması gerekir.

İkizden ikize transfüzyon sendromu genellikle ikizleri çevreleyen amniyotik sıvıların seviyelerinin ultrasonla bakılmasıyla teşhis edilir. Oksijen ve beslenme eksikliğinden dolayı donör olan bebeğin böbrekleri kapanarak amniyon sıvısının sınırlanmasına neden olabilir. Alıcı olan bebek ise vücudunda bulunan fazla kanın pompalanmasına ayak uydurmak için daha çok idrar çıkışı yaparak amniyotik kesede yüksek sıvıya neden olur.

İkizden ikize transfüzyon sendromunun bir diğer belirtisi ise bebeklerin büyüklük olarak birbirinden farklı olmasıdır. Bu durum, hastalığın teşhis edilmesinde daha az güvenilebilecek bir yöntemdir. İkizlerden birinin diğerinden büyük olması normal olabileceği gibi komplikasyonlardan dolayı da oluşabilir.

İkizden ikize transfüzyon sendromunun tanısının doğrulanması için amniyosentez gibi doğum öncesi testler kullanılabilir.

İkizden İkize Transfüzyon Sendromu Tedavisi

Tedavi, ikizden ikize transfüzyon sendromunun ciddiyetine ve bebeklerle annenin sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Tedavinin amacı bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğmasını sağlamak olacağından bu noktada ikizden ikize transfüzyon sendromu tehdit oluşturmaz. Erken doğum durumunda ise komplikasyon görülebilir. Fetüslerin sağlık durumları ultrasonla takip edilir. Fetal MR ve ekokardiyogramla bebeklerin kalpleri ve beynindeki sorunlar değerlendirilir.

Hamileliğiniz süresince yatak istirahati yapmanız istenecektir. Ayrıca besin takviyesi kullanmanız da istenilir.

Ciddi vakalarda doğum yakın bir zamanda gerçekleşecekse hastaneye yatırılabilirsiniz. Plasentanın içindeki dolaşımı kesmek için minimal invaziv lazer kullanılabilir. Bu ameliyat genellikle ikizlerden biri ya da her ikisi tehlike altında olduğunda yapılır çünkü bu durumda yaralanma riskleri bulunur.

İkizler, rahmin dışında hayatta kalabilecekleri duruma geldiklerinde doğum planlanır. Erken doğumla ilgili riskler ikizden ikize transfüzyon sendromu kadar tehdit edici değilse doktorunuz doğum eylemini veya sezaryen doğumu önerebilir.

İkizden İkize Transfüzyon Sendromunun İlerleyişi

Tedavi edilmezse ikizden ikize transfüzyon sendromu kötü bir şekilde ilerler. Tıptaki modern gelişmeler ikizden ikize transfüzyon sendromundan etkilenen ikizlerdeki gidişatı düzeltmektedir. Hafif ikizden ikize transfüzyon sendromu vakalarında doğum güvenli olana kadar yatak istirahati ve beslenme tedavisi ile durum kontrol edilmeye çalışılır.

Büyük olan ikizin kesesinden amniyotik sıvının azaltılması gibi başka tedaviler de bulunur. Septostomi adı verilen bir başka işlemle ikizleri ayıran zarda küçük delikler açılarak durum düzeltilmeye çalışılır. İkizden ikize transfüzyon sendromunun nedenini bu işlemlerden hiçbiri lazer cerrahisi gibi düzeltemez. Her tedavi yönteminin riski bulunur.

Önlem: Doğum Öncesi Bakımın Önemi

İkizden ikize transfüzyon sendromu vakalarının çoğu önlenemese de hamilelik öncesinde sağlıklı bir diyetin sürdürülmesi ikizden ikize transfüzyon sendromunun önlenmesine yardımcı olabilir veya gerçekleşmesi halinde şiddetini azaltabilir. Doktorunuzun doğum öncesinde kullanmanızı önerdiği takviyeleri kullanın. Hamileliğinizin kontrol edilmesi için düzenli muayenelerinize gidin.

İkizden ikize transfüzyon sendromu vakalarının erken teşhis edilmesi ve doktorların durumu takip etmesi sonuçların daha olumlu olmasını sağlar. İkizden ikize transfüzyon sendromu ve tedavisi oldukça karmaşıktır. Tedavinin planlanması için doktorunuzla hamileliğinizin erken evrelerinde konuşmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...