İlaca Bağlı İmmün Hemolitik Anemi

İlaca Bağlı İmmün Hemolitik Anemi

İlaca bağlı immün hemolitik anemide bazı ilaçlar, bağışıklık sisteminin alyuvar hücrelerini saldırgan olarak algılamasına neden olur ve bunun sonucunda vücut alyuvarlara karşı antikor üretir. Bu durum, bağışıklık sisteminin alyuvar hücrelerini parçalamasına ve sonunda da anemiye neden olur. Anemi, dokularınıza oksijen taşımak için yeterince sağlıklı alyuvar olmadığında yaşanır. İlaç kullanımını bırakmak, durumu kontrol altına alabilse de bazı durumlarda kan nakli gerekebilir.

İlaca Bağlı İmmün Hemolitik Anemi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

İlaca bağlı immün hemolitik anemi, son derece nadir görülen bir kan hastalığıdır. Bu durum, 1 milyon kişide bir görülür.

Neden Olur?

Kullandığınız ilaç, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla alyuvar hücrelerine saldırmasına neden olduğunda ortaya çıkar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hemolitik anemi için İç Hastalıkları (Dahiliye), Hematoloji bölümlerine gidilir.

İlaca Bağlı İmmün Hemolitik Aneminin Nedenleri

Bu duruma neden olan ilaçlar:
Sefalosporin antibiyotikler
Dapson
Levodopa (Parkinson hastalığı ilacı)
Levofloksasin
Metildopa
Nitrofurantoin
İbuprofen gibi ağrı kesici nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar
Penisilin
Penazopiridin (Mesane enfeksiyonları için)
Kinidin

Herkes, bu ilaçlara karşı bağışıklık tepkisi gösterebilir. İlaçları kullanmaya başlayana kadar ilaca karşı reaksiyon gelişip gelişmeyeceği ya da ilaçlara karşı hassasiyetinizin olup olmayacağı anlaşılamaz.

İlaca Bağlı İmmün Hemolitik Anemi Belirtileri

Otoimmün reaksiyonlar genç çocuklarda ve yetişkinlerde hemen olabilirken, yetişkinlerde belirtilerin görülmesi birkaç günü bulabilir.

İlacı aldıktan sonra şu belirtileri yaşayabilirsiniz:
Yorgunluk
İdrar renginin koyu olması
Solgunluk
Kalp atışının hızlı olması (Taşikardi)
Nefes darlığı
Sarılık (Gözlerin ya da cildin sararması)

İlaca Bağlı İmmün Hemolitik Aneminin Teşhis Edilmesi

Doktorunuz fiziksel muayene yaparak dalağınızın iltihaplanıp iltihaplanmadığını kontrol eder. İlaca bağlı immün hemolitik aneminiz varsa dalağınız parçalanan alyuvarları filtreleyip atmaya çalıştığı için iltihaplanabilir.

Doktorunuz şu testler için idrar ve kan da isteyecektir:

Testler Ne İşe Yarar?
ICoombs Testi Bu testte, kan örneğinde hücre yıkımına neden olan antikorların varlığı araştırılır.
IIRetikülosit Sayımı Bu test, kandaki retikülosit sayısını vücudunuzdaki toplam retikülosit sayısıyla kıyaslar. Retikülositler, kemik iliğinin ürettiği olgunlaşmamış alyuvar hücreleridir.
IIIBilirubin Seviyesi Testi Bu test, kan örneğini kullanarak bilirubin seviyesinin artmasına neden olan alyuvar yıkımının gerçekleşip gerçekleşmediğinin görülmesini sağlar. Bilirubin, alyuvar hücrelerinin yıkımı sırasında ortaya çıkan bir yan ürün olup genellikle idrarla ya da safrayla atılır.
IVAlyuvar Sayımı Bu testte kan örneğiyle alyuvar sayısının normal olup olmadığı görülür. Alyuvar hücresi çok erken parçalanırsa alyuvar sayımı düşük çıkacaktır.
VSerum Haptoglobin Testi Bu testte kan örneği, haptoglobin denilen proteine bakmak için kullanılır. Alyuvar hücreleri parçalanırsa haptoglobin seviyesi düşük çıkacaktır.
VIİdrarda Hemoglobin Bu test, idrar örneğini kullanarak hemoglobin seviyesine bakar. Hemoglobin, dokularınıza oksijen taşır. Normalde idrarda bulunmaz ancak idrarda bulunması alyuvar hücreleriyle ilgili bir soruna işaret eder.

İlaca Bağlı İmmün Hemolitik Aneminin Tedavisi

Bu reaksiyona neden olan ilacın bir an önce bırakılması önemlidir. Doktorunuz, bunu yapmanızı kesinlikle önerecektir. Vakaların büyük bir çoğunluğunda alternatif ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçları doktorunuzla mutlaka konuşun.

Prednizon gibi bağışıklık sisteminizin alyuvarlara saldırmasını engelleyecek ilaçlar kullanmanız gerekir. Ciddi durumlarda kanınızdaki sağlıksız hücreleri temizlemek ve sağlıklı alyuvar hücreleriyle yenilemek için kan nakline ihtiyaç duyabilirsiniz.

Nadiren de olsa da şiddetli anemi görüldüğünde ölüm yaşanabilir.

İlaca Bağlı İmmün Hemolitik Aneminin İlerleyişi

Bu hastalığın ilerleyişi, ilacın kullanımı bırakıldığında hızlı bir şekilde duracaktır. Vücudunuz, ilaç sisteminizden atılır atılmaz iyileşebilir. İleride aynı reaksiyonu tekrar yaşamamak için bu ilacı kullanmayın. Doktorunuzun ve sizinle ilgilenen diğer sağlık uzmanlarının bu ilacın sizde reaksiyona neden olduğunu bilmesini sağlayın ve sizin için alternatif bir tedavi önermelerini isteyin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...