İmmünofiksasyon İdrar Testine Neden İhtiyacım var?

İmmünofiksasyon İdrar Testine Neden İhtiyacım var?

İdrardaki protein ciddi sağlık komplikasyonlarına işaret edebilir. Böbrekler idrardaki atıkları filtreleme ve kandaki fazla sıvıyı idrar yoluyla atmaktan sorumludur. Tabi bu sırada proteinleri de kanda tutar. Ancak filtreleme süreci düzgün işlemezse vücut filtreleri bu proteinleri bedenden alarak idrara gönderir. Çeşitli tanı testleri idrardaki proteinin çeşidini ve sayısını belirleyebilir. Test sonuçları doktorunuzun doğru bir tanı ve tedavi belirlemesine yardımcı olur. İmmünofiksasyon idrar testi idrardaki belli protein çeşitlerinin varlığını ve miktarını belirler. Bu proteinler immunoglobülinler olarak bilinirler. İki geniş sınıfa ayrılırlar: normal ve anormal. İdrardaki anormal immunoglobülinler bir hastalığa işaret eder. Anormal immunoglobülinlerden bir örnek monoklonal veya M proteindir.

İmmünofiksasyon İdrar Testi

İmmünofiksasyon idrar testi doktorların çoklu miyelom veya waldenström makroglobulinemisini dahil olmak üzere belli sağlık durumlarından şüphelendiklerinde istedikeri bir testtir. Bu bozukluklar idrarda immünofiksasyon idrar testinin fark edebileceği anormal  immunoglobülinler üretirler.

İmmünofiksasyon idrar testi anormal immunoglobülinleri değerlendirmek için yaygın bir görüntüleme testidir, çünkü sonuçlar diğer testlerden daha hızlı çıkar.

İmmünoelektroforez serumu (IEP serumu) testi benzer sonuçlar verir. Bu testten sonuç almak daha uzun sürse de çok daha isabetlidir.

İmmünofiksasyon İdrar Testi Nasıl Yapılır?

İmmünofiksasyon idrar testi sağlık hizmeti koşullarında gerçekleşir. Orta akım bir idrar örneği vermeniz gerekecektir. Bu metod sidik yolunda veya etrafında bulunan mikropların kaba girmesini engeller.

Doktorunuz veya hemşireniz size temiz bir donanım verecektir. Buna temizlik için havlu ve steril idrar yakalama için bir kapak dahil olacaktır. Eğer erkekseniz penisinizin ucunu temizlemelisiniz steril havlularla. Eğer kadınsanız vulvanın dudakları arasını bu havlularla temizlemelisiniz.

Kendinizi dikkatlice temizledikten sonra küçük bir miktarda işemeli ve hemen kendizi durdurmalısınız. Bu sidik yolunuzu da temizleyecektir. Ardından steril kabı sidiğinizle dolduracaksınız.

Örneği toplamayı bitirdiğinizde steril kapakla kapatıp ya örnekler için ayrılmış yere bırakacak veya doktorunuza ya da hemşirenize götüreceksiniz. Size bu donanımları veren birey size örnekle ne yapılacağını söyleyecektir. Ardından doktor veya hemşire idrar örneğini değerlendirme için laboratuara gönderecektir.

Steril idrar prosedürü garip olabilir ve ilk idrar örneğiniz gereken miktarda olmayabilir. Bu sıradışı değildir. Gereken miktarda örneği birden fazla sefer bu prosedürü yaparak tamamlayabilirsiniz.

Yeni bir steril kap istemeniz gerekecektir. Aynı steril havluları veya kapları kullanamazsınız. Daha fazla idrar örneği toplamak için tüm adımları tekrarlayın.

İmmünofiksasyon idrar testi sadece normal idrara ihtiyaç duyar. Bu her zaman invazif değildir veya hastaya karşı bir risk teşkil etmez. Test hiçbir rahatsızlığa sebep olmamalıdır.

Sonuçlar Ne anlama gelir?

Olumsuz bir sonuç idrarınızda hiçbir anormal immunoglobülin yok demektir. Eğer test anormal immunoglobülin tespit edemezse, fazladan bir test yapmanıza gerek yoktur.

Olumlu bir sonucun anlamı ise idrarınızda anormal immunoglobülin bulunduğudur ve bu da çoklu miyelom veya waldenström makroglobulinemisi gibi ciddi sağlık sorunlarına işaret eder. Anormal immunoglobülinlerin varlığı diğer kanser türlerine de işaret edebilir.

İmmünofiksasyon idrar testi teşhisinizi onaylayacak birkaç testten sadece birisidir. Anormal immunoglobülinlerin keşfedilmesi bazı hastalar için bir hastalık işareti olmayabilir. Küçük bir yüzdelikteki bireylerin az miktarda anormal immunoglobülinleri bulunur. Bu bireyler hastalık geliştirmez. Bu durum aynı zamanda bilinmeyen bir önemin monoklonal gamopatisi (MGUS) olarak da bilinir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...