İnositol Nedir? Faydaları Nelerdir?

İnositol Nedir? Faydaları Nelerdir?

İnositol hücresel düzeyde sağlık için gereklidir. İnositol nerede bulunur? Göz merceğinde ve kalpte bir miktar inositol bulunur. Ekstra inositol alımının saç dökülmesini azalttığı yönünde çalışmalar vardır. İnositol aslında glükozdan sentezlenen bir karbonhidrattır ama tatlıdır, fakat tatlılığı kristal şekerden çok daha azdır.

İnositol Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
İnositol Nedir?

İnositol vücudun sağlıklı kalması için az miktarda da olsa ihtiyaç duyduğu b vitaminidir.

İnositol Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

İnositol eksikliğinde egzema, saç dökülmesi, kabızlık, gözlerde anormallikler ve yüksek kolesterol görülebilir.

İnositol Nelerde Bulunur?

İnositol buğday tohumunda, muzda, karaciğerde, kahverengi pirinçte, yulafta, kuru yemişlerde, kuru üzümde ve sebzelerde bulunur.

İnositol Faydaları

Fiziksel ve zihinsel fonksiyonlarda inositolün çok kritik bir işleve sahiptir. Hücre zarlarının temel yapı taşıdır ve tüm bedensel yapılarda bulunur. Bedenin yağı kırmasına ve metabolize etmesine yardımcı olur, kandaki kolestrolü düşürür ve karaciğerde yağ birikmesini önler. Aynı zamanda beyin fonksiyonları için de önemlidir, fiilen tüm beyin fonksiyonlarında rol alır. Çünkü tüm büyük sinir taşıyıcılar sinyalleri iletebilmek için inositole ihtiyaç duyar. Beyin hücreleri arasındaki iletişimde oldukça önemlidir ve bu yüzden ruh halimizde ve kavramada önemli bir etkiye sahiptir.

 • Hücre zarlarının sağlığı için gereklidir, özellikle beyin, kemik iliği, gözler ve bağırsaklardaki özelleşmiş hücrelerde.
 • Saç sağlığı ve saçların uzaması için ihtiyaç duyulur.
 • Östrojen düzeyinin kontrol edilmesine ve memede kitle oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
 • Kandaki kolesterol seviyesini azaltmada rol oynar.

Myo-inositol Nedir?

Myo-inositol, inositolün 9 stereoizomerleri arasında en yaygın olanıdır. Birçok durumda inositol ile myo-inositol birbiri yerine kullanılmaktadır. Ökaryotik hücrelerde ve ikincil taşıyıcıların yapısal temelinde oldukça değerlendirilir. Glükoza benzeyen basit bir şeker alkolüdür aslında.

Kolin Nedir?

Kolin B vitamini ailesi ile bağlantı suda çözünebilen bir besindir ve hem beden hem de beyin için oldukça önemlidir. Özellikle de karaciğer fonksiyonları için önemlidir ve kolin eksikliği kronik karaciğer hasarına ve karaciğer yetmezliğine sebep olabilecek yağ birikmesine sebep olur.

Kolin’in Faydaları

Kolin aynı zamanda etkin bir beyin sağlığı ve fonksiyonları için önemlidir; asetilkolinin öncüsüdür. Öğrenme, hafıza ve genel bilişsellik fonksiyonlarında sinir taşıyıcılığı görevi yapar. Kolin, lektin formunda, yumurta sarısında, sığır ciğerinde, morina balığında, alabalıkta, soya ürünlerinde ve fıstık ezmesinde bulunur.

Kolin eksikliği hafıza kaybına, bunamaya, depresyona ve diğer bilişsel sorunlara yol açar.

Kolin İnositol İşbirliği, Kolin İnositol Ne İşe Yarar?

Kolin ve inositol birlikte alındığında yenilemez bir nootropik takım oluştururlar. Kolin inositol kombinasyonu hücrenin sağlıklı olmasını sağlar ve kan dolaşımında lipidlerin dolaştırılmasına yardımcı olur. Kolinin metabolize edilebileceği bir yakıt sağlarlar beden için. Bu beynin sırasıyla asetilkolin üretebilecek kadar çip malzemeye sahip olduğundan emin olur.

Kolin ve Lektin Üretimi

Kolin-inositol-lektin bağlantısı iş üretime geldiğinde benzersiz bir şekilde iki taraflı çalışır. Bedenimiz kolin ve inositolü lektin üretmek için kullanır ama tersi olarak kolin ve inositol üretmek için lektin de kullanabilir. Bu yüzden bedenimiz bol miktarda lektin depolar.

İnositol Nelerde Bulunur?

İnositol ve fosfatları en çok tam tahıllı ekmeklerde, turunçgillerde, buğday tohumunda, sert kabuklu yemişlerde, pirinçte, et ve süt ürünlerinde bulunur.

İnositol İçeren İlaçlar

En çok inositol içeren ilaçlar arasında inositol tablet olarak da kabul gören Solgar vitamin tabletleridir. Genellikle B vitamini içeren tüm tabletlerde inositol, kolin ve türevleri bulunmaktadır. Bu tabletlerin günümüzdeki fiyatları 50 TL ila 100 TL arasında değişmektedir.

İnositol Folik Asit

İnositol folik asit içerisinde folik asit, iyot, çinko ve b12 vitamini bulunduran bir asittir.

İnositol Folik Asitin Faydaları

Birçok hastalığın tedavisi için kullanılmakta olduğu kadar DNA sentezi ve hücre bölünmesi gibi konularda önemli bir yere sahiptir. Vücudun kan ihtiyacını da karşıladığı için yeni hücre oluşumuna yardımcı olmaktadır.

 • Erken doğumu önlemede faydalı olduğu kadar fetal gelişim için de önemlidir.
 •   Vücuttaki homosistein maddesinin azalmasına yardımcı olarak kalp krizi riskini azaltır. Felç gibi rahatsızlıkların önlenmesinde de etkili olduğu bilinir.
 •   İyi kolekstrolü yükseltir ve kötü kolestrolün düşmesini sağlar.
 •   Alzheimer hastalığının önlenmesinde faydalıdır.
 •   Kandaki trigliserid oranının yüksek olmasını sağlar.
 •   Üreme sorunlarının oluşmasına engel olur.
 •   İçinde bulunan maddeler sayesinde ruh halinin iyi olmasını sağlar ve depresyon gibi psikolojik sorunların oluşmasına engel olur.
 •   Beyaz kan hücrelerinin sağlığını korur ve kırmızı kan hücrelerinin de gelişmesine yardım eder.
 •   Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 •   Sindirim sisteminin düzgün işlemesini sağlar ve sindirim sisteminde oluşabilecek rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Yorumlar (3)

 1. hafize

  bu bilgileri nerden buldunuz bana söyleyeblr misinz araştırma konumuzda

 2. @

  şu anda kapalı olan anyvitamins.com diye bir siteden.

 3. sezin isleyen

  inositol daha çok PCOS ve buna bağlı fertilite tedavisinde kullanılıyor ve test ediliyor… zannedilenden daha fazla ihtiyaç var kullanımında …
  Yabancı kaynak okumada sorun yoksa linkler gönderebilirim…

Sonraki yazı yükleniyor...