İnsülin Jet Enjektörleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsülin Jet Enjektörleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İnsülin jet enjektörleri, diyabetli kişilerin iğne kullanmadan insülin enjekte etmesine izin verebilir. Ancak, birçok insan bu küçük cihazlardan pahalı ve karmaşık oldukları için uzak durmaktadır. Jet enjektörlerin nasıl kullanıldıklarını, artılarını ve eksilerini öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Diyabet Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Diyabet Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Kişiden kişiye farklı belirtilerle kendini gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Şeker hastalığı bulunan kişilerin yaşamları boyunca sağlıklı bir beslenmeye özen göstermeleri rafine şekerlerden uzak durmalıdır.

Ne Yapmalıyım?

Pek çok kişi kan şekerindeki anormalliklerin belirtilerini hissedemediğinden diyabeti olan kişilerin düzenli olarak kan şekeri testi yaptırmaları önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabet için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Jet Enjektörlerin Kullanımı

İnsülin jet enjektörlerinde tipik olarak üç bölüm bulunur:

 • Dağıtım cihazı (bir kalem gibi biçimlendirilmiş)
 • Tek kullanımlık enjektör ağzı
 • Tek kullanımlık insülin flakonu adaptörü

Tek kullanımlık enjektör ağzının ucundaki küçük açıklık genellikle 0,022 santimetreden daha küçüktür. Bu, mevcut insülin şırıngalarında kullanılan 0.20’lik iğne ile aynı ölçümdür.

Nasıl Kullanılır?

İnsülin adaptörünü insülin ile doldurarak kalemi yükleyin. İnsülin yüklendikten sonra, ölçeri öngörülen insülin dozuna göre ayarlayın. Daha sonra cihazı cildinize, tipik olarak biraz yağlı dokuya sahip bir bölgeye yerleştirin. Karın, baldırların önü, kenarı veya kalçalarınızın üstü ile dış kısımlar iyi noktalar olabilir.

Düğmeye bastığınızda, jet tek kullanımlık enjektör ağzındaki küçük delikten insülini verir. İnsülin, cildinizin dış tabakasından geçen bir buhar hâline dönüşür. Daha sonra cildinizin alt katmanlarından kan dolaşımına doğru ilerler.

Nasıl İşe Yarar?

İnsülin jet enjektörleri, insülini cildinize göndermek için baskı oluşturmak için sıkıştırılmış bir yay veya sıkıştırılmış bir gaz kartuşu kullanır.

Sıkıştırılmış yaylar daha sık kullanılır. Bu yaylar hafif, küçük, dayanıklı ve ucuzdurlar.

Sıkıştırılmış gaz kartuşları tipik olarak azot veya karbon dioksit içerir. Sıkıştırılmış yaylardan daha fazla basınç üretebilirler ancak sıkıştırılmış gaz kartuşları biraz daha pahalıya mal olurlar, daha ağırdırlar ve daha sık değiştirilmeleri gerekir.

İnsülin Jet Enjektörlerinin Riski Var mı?

İnsülin jet enjektörünün kullanılmasıyla ilgili birkaç risk vardır. Ancak, bu riskler doğru kullanım ve cihazın uygun bakımı ile azaltılabilir.

İnsülin Jet Enjektörlerinin Faydaları

İnsanların insülin jet enjektörünü kullanmasını engelleyen bazı etkenler olsa da bu cihazların faydaları da vardır. Tabii ki, iğnenin olmaması iğnelerden hoşlanmayan insanlar için büyük fayda sağlayabilir.

Faydalar arasında ayrıca kan dolaşımına daha hızlı bir insülin iletimini de içerir. İnsülin jet enjektörü, insülinin, cildinizin alt tabakasındaki bir alana tipik bir iğneden daha fazla yayılmasını sağlar. Sonuç olarak, insülin kan dolaşımınızda iğneye göre daha hızlı hareket eder. Bu nedenle, insülin jet enjektörünün nasıl düzgün kullanılacağını öğrenenlerin çok fazla insülin kullanmalarına gerek kalmayabilir.

Artıları

 • İğne kullanılmaz.
 • İlaç, kan dolaşımına daha hızlı bir şekilde geçer.
 • Daha az insülin kullanılır.

Eksileri

 • Pahalıdır.
 • Cihaza bakım yapılması gerekir.
 • Kullanımı basit değildir.
 • Yanlış doz ayarlaması cilt hasarı, ağrı ve enfeksiyon gibi risklere neden olabilir.

Maliyeti Ne Kadar?

İnsülin jet enjektörleri, insülin iğneleri veya kalemleri gibi diğer insülin uygulama yöntemlerinden daha pahalıdır. İnsülin püskürtme enjektörünün kendisi bile oldukça pahalıdır. Ayrıca yedek enjektör uçlarını ve insülin adaptörlerini de satın almanız gerekmektedir. Ayrıca, birçok sigorta şirketi insülin jet enjektörlerinin maliyetini karşılamamaktadır.

Karşılaştırıldığında, tek bir iğne çok daha ucuzdur. İnsülin kalemleri de pahalı değildir. Genellikle tek kullanımlık veya birden fazla kullanılabilen, doldurulabilir kartuşlarla gelirler.

Doktorunuzla Konuşun

İnsülin püskürtme enjektörü birkaç yıldır kullanılsa da hiç bu kadar popüler olmamıştı. Bu durum, yüksek maliyet ve jet enjektörlerin karmaşık yapısından kaynaklanmaktadır. Ancak, aşırı bir iğne korkunuz varsa, bu cihaz sizin için iyi bir seçenek olabilir. İnsülin püskürtme enjektörleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu cihazların işinize yarayıp yaramayacağını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...