İnsülin Kalemleri

İnsülin Kalemleri

Diyabeti kontrol altına almak için genellikle gün içinde insülin iğnesi yapılması gerekir. İnsülin iğnesini daha kolay bir şekilde uygulayabilmek için insülin kalem iğneleri yapılmıştır. İnsülini almak için iğne kullanıyorsanız tedavinin size daha uygun olmasını sağlamak ve insülini daha kolay bir şekilde almak için insülin kalem iğnelerine geçiş yapabilirsiniz.

İnsülin Kalemleri Hakkında

İnsülin kalemlerinde, normal iğnelerle kendinizi dürtmenize gerek yoktur. Bu yöntem kolay bir şekilde insülin seviyenizi ölçüp gerekli insülin miktarını size sağlar.

İnsülin kalemlerinde genellikle 0.5 ila 80 birim insülin dozu bulunur. Bu kalemler dozu yarım birim, bir birim ya da iki birim olacak şekilde verebilir. Maksimum doz ve artış miktarı kalemden kaleme değişiklik gösterir. Kartuştaki toplam insülin miktarı da değişebilir.

Kalem iğneler, tek kullanımlık ve tekrar kullanılabilir olmak üzere iki temel şekilde olabilir. Tek kullanımlık insülin kalemleri kartuş bittiğinde atılır. Tekrar kullanılan kalemlerde ise kartuş boşaldığında tekrar doldurulabilir.

Kullandığınız insülin kalemi ihtiyacınız olan insülin türüne, insülin iğnesi yapılacağında ne kadar birim insüline ihtiyaç duyduğunuza ve insülin türü için uygun olan kalem türüne bağlıdır. İnsülin kalemlerindeki iğneler farklı uzunlukta ve kalınlıkta olur. Bu iğneler genellikle tüm insülin kalemlerine uyum sağlar. Sizin için en uygun kalemin hangisi olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

İnsülin Kalemini Nasıl Muhafaza Etmelisiniz?

Küçük insülin şişelerine benzer bir şekilde insülin kalemlerinin de açıldıktan sonra dolapta tutulmasına gerek yoktur. insülin kalemleri sadece ilk kullanımdan önce dolapta tutulmalıdır. İlk kullanımdan sonra kalemi güneş ışığından uzak tutmanız ve oda sıcaklığında muhafaza etmeniz gerekir.

İnsülin kalemleri, içerdikleri insülin türüne göre genellikle ilk kullanımdan sonraki 7 ila 28 gün boyunca sağlam kalırlar. Ancak, kalemin ya da kartuşun üzerinde belirtilen son kullanım tarihi geçtiyse insülini kullanmamalısınız.

İnsülin Kalemleri Nasıl Kullanılır?

Kalemi her kullanışınızda:

  • Son kullanım tarihini kontrol edin. Birden fazla kalem kullanıyorsanız kalemdeki insülin türünü kontrol edin.
  • İnsülinde kümelenen maddelerin olmadığını ve insülinin temiz ve renksiz olduğunu kontrol edin.
  • Kalemi elinizle açın ve insülin karışımı içerdiğini kontrol etmek için hafifçe eğin.
  • Kalemin kapağını açın ve tepesini sterilize etmek için alkolle temizleyin.
  • İğneyi kaleme yerleştirin. Her seferinde yeni iğne kullanın.
  • Kalemi ayarlayın. Sonrasında doğru doz oranını ayarlayın. Dozu enjekte etmeden önce bir kez daha kontrol edin.
  • Enjekte etmek için tuşa basın ve 10 saniye bekleyerek insülinin emildiğinden emin olun.
  • İğneyi çıkarın ve uygun bir şekilde atın.

İnsülin kalemleri kazara yüksek doz almanız halinde bu hatayı hızlı ve kolay bir şekilde düzeltme imkânı sağlar. Bazı kalemler fazla insülini iğne aracılığıyla cildinize değmeyecek bir şekilde atarken bazılarının da birimi sıfırlayıp baştan başlatma seçeneği vardır.

Potansiyel Riskler

İnsülinin durumunu ya da son kullanma tarihini kontrol etmeyi unutursanız insülin olması gerektiği gibi etki etmeyebilir. Günü geçen insülin, günü geçmeyen insülin kadar etkili bir şekilde işe yaramaz. İnsülinin içinde herhangi bir madde varsa kullanmamalısınız. Bu maddeler iğneye takılarak tam doz almanızı engelleyebilir.

Çok yüksek doz almak ya da dozu iki kez kontrol etmemek kullanmanız gereken dozu almamanıza neden olabilir. Bu durumu yaşarsanız enjeksiyondan sonra glukoz seviyelerinizi takip edin. Çok fazla insülin, kan şekerinizin aşırı düşmesine, çok az insülin ise kan şekerinizin tehlikeli seviyelere yükselmesine neden olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...