İnsülin Üretimini Artırmak için Kullanılabilecek İlaçlar

İnsülin Üretimini Artırmak için Kullanılabilecek İlaçlar

Diyabet, kan şekerinin yükselmesine neden olan hastalıkların oluşturduğu bir gruptur. Kan şekerinin yükselmesi insülin üretimiyle ilgili ya da insülinin fonksiyonuyla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir. İnsülin, yemek yediğinizde pankreasta salgılanan bir hormondur. Bu hormon, enerji için kullanılmak üzere şekerin kandan hücrelere gitmesini sağlar. Vücuttaki hücreler insülini düzgün bir şekilde kullanmıyorlarsa ya da vücut yeterince insülin üretmiyorsa kanda şeker birikebilir.

Diyabet Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Diyabet Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Kişiden kişiye farklı belirtilerle kendini gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Şeker hastalığı bulunan kişilerin yaşamları boyunca sağlıklı bir beslenmeye özen göstermeleri rafine şekerlerden uzak durmalıdır.

Ne Yapmalıyım?

Pek çok kişi kan şekerindeki anormalliklerin belirtilerini hissedemediğinden diyabeti olan kişilerin düzenli olarak kan şekeri testi yaptırmaları önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabet için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Kan Şekeri

İnsülin Üretimini Artıran İlaçlar

Sayısız ilaç sınıfı, diyabette insülinin artırılması için kullanılabilir. Bu ilaçların pek çoğu tip 2 diyabeti tedavi etmek için etkilidir. Diyabetin bu türünü yaşayan kişilerde insülin üretme kabiliyeti bulunduğundan tedaviye daha iyi tepki verirler. Bu ilaçların bazıları, tip 1 diyabeti olan kişilerde kan şekerini kontrol altına almak için insülin iğneleri ile birlikte kullanılabilir.

Doğal Çözümler

Sağlıklı bir diyete ve düzenli egzersiz planına bağlı olmak kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcı olacaktır. Hayat tarzınızda yapacağınız bu değişiklikler özellikle tıbbi tedaviyi tamamlamaya yardımcı olacaktır.

Diyabet türlerinden herhangi birini yaşıyorsanız beslenme düzeninizde basit değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

Bu değişiklikler:

  • Daha fazla meyve, sebze ve tam tahıl yiyin.
  • İşlenmiş yiyecekleri daha az tüketin.
  • Tavuk, deniz ürünleri ve yağsız kırmızı et gibi hayvansal ürünleri orta kararda tüketin.
  • Tatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Bazı doktorlar diyabeti olan kişilerin kan şekerini daha iyi düzenleyebilmeleri için hastalara karbonhidrat tüketimini azaltmalarını önermektedir. Bu durumda, düzenli olarak diyetisyene gitmeniz size yardımcı olacaktır.

Çeşitli bitkilerin ve takviyelerin kan şekerinin kontrol altına almaya yardımcı olduğu görünmektedir. Magnezyum, yeşil çay ve B1 vitamini bu takviyelerin arasında bulunmaktadır. Doğal takviyelerden faydalanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız. Bazı takviyelerin, bazı ilaçların etkinliğini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle besin takviyeleri doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

Kısacası

Herkesin vücudu farklı olduğundan diyabetin aynı türünü yaşıyor olsanız bile ilaçlara verilen tepkiler farklı olabilir. Tedavi seçeneklerinizi doktorunuzla konuşmanız size en uygun ilacın bulunmasına yardımcı olacaktır.

Soru: 

İnsülin üretimini artıran ilaçların yaygın görülen yan etkileri nelerdir?

Cevap:

İnsülin üretimini artıran ilaçlar genellikle metformin ya da insülin gibi diğer tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılır. Bu durum, kan şekerinin çok fazla düşme riskini artıracaktır. İlaç kullanmaya başladığınız ilk birkaç hafta düzenli olarak kan şekerinizi kontrol ettirmelisiniz. Yeni bir ilaç kullanmaya başladığınızda doktorunuzla temas hâlinde olmalısınız. Kombinasyon tedavilerinde bulantı ve ishal artış gösterebilir. Dozun yavaşça artırılması yan etkileri azaltabilir. Son olarak, bazı ilaçlar böbrek hastalığı veya diğer hastalıkların oluşma riskini artırabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...