İntihar Düşünceleriyle Başa Çıkmanın Yolları

İntihar Düşünceleriyle Başa Çıkmanın Yolları

Pek çok kişi hayatlarının bir noktasında intihar etmeyi düşünür. İntihar düşünceleriniz varsa yalnız olmadığını bilmelisiniz. Ayrıca, intihar etmek istemek karakterle alakalı bir sorun değildir. Bu durum, sizin zayıf biri olduğunuzu veya delirdiğinizi göstermez. Sadece şu anda başa çıkabileceğinizden daha fazla sorun yaşadığınızı göstermektedir. Şu anda, mutsuzluğunuz hiç geçmeyecekmiş gibi görünebilir. Ancak yardım alarak intihara neden olan durumları tanıyarak bu hislerin üstesinden gelebilirsiniz. İntihar düşünceleriniz varsa acil yardım almanız gerekir.

İntihar Düşünceleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Dipnot:

Yaşadığınız sorunların geçici olduğunu ancak intihar etmenin geri dönüşü olmayan bir şey olduğunu unutmayın. Kendi hayatınızı sonlandırmak, karşılaştığınız sorun için hiçbir zaman doğru çözüm değildir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Ara sıra hayattan kaçmakla ilgili düşünceler insan olmanın bir parçası olsa da ciddi intihar düşüncelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Şu anda intihar etmeyi düşünüyorsanız bir an önce yardım almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu tür düşünceleriniz için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

İntihar Düşünceleriyle Başa Çıkmanın Yolları

İntihar Riski

İntihar Bilinci Sesleri Eğitimi’ne göre, intihar, Amerika Birleşik Devletleri’nde ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. İntiharla ölüm, her yıl 38,000 Amerikalının canını almaktadır.

Kişinin hayatını sonlandırmak için tek bir nedeni yoktur. Ancak bazı etkenler intihar riskini artırmaktadır. Bazı kişiler akıl hastalığı yaşadıklarında intihara daha çok meyilli olurlar. İntihar edenlerin %90’ının öldükleri zaman diliminde akıl hastalığı yaşadıkları ortaya çıkmıştır. Depresyon, en başta gelen risk faktörüdür ama bipolar bozukluk ve şizofreni gibi diğer akıl hastalıkları intihara neden olabilir. Akıl hastalıklarının yanı sıra pek çok risk faktörü de intihara neden olabilir.

Erkekler, kadınlara göre daha sık intihara teşebbüs ederken kadınlarda intihar düşüncelerine daha sık rastlanır. Ayrıca yaşı büyük erkeklerle kadınların, genç erkeklerle kadınlara göre intihar etme olasılığı daha yüksektir.

İntiharın Muhtemel Nedenleri

Araştırmacılar kişilerde intihar düşüncelerinin neden oluştuğunu tam olarak bilmemektedirler. Genetiklerin bu duruma etkisi olduğu düşünülmektedir. İntihar düşünceleri, aile geçmişinde intihar olan kişilerde daha yüksek oranda görülmektedir. Ancak çalışmalar henüz bu genetik bağlantıyı kanıtlamamıştır.

Genetiğin yanı sıra, hayatta karşılaşılan zorluklar bazı kişilerin intihar düşüncelerine sahip olmasına neden olabilir. Boşanma, sevilen birinin vefat etmesi ya da maddi sıkıntılar depresyon nöbetlerine neden olabilir. Bu durum, insanların olumsuz düşüncelerden ve hislerden kurtulması için bir çıkış yolu tasarlamalarına neden olabilir.

İntihar düşüncelerini yaygın olarak tetikleyen diğer hisler ise yalnızlık ve diğerleri tarafından kabul edilmemektir. Yalnızlık hissi cinsel eğilimlerden, dini inançlardan ya da cinsel kimlikten dolayı olabilir. Bu hisler genellikle sosyal desteğin ve yardımın olmadığı durumlarda kötüleşir.

Sevilen Kişilerin İntihar Üzerindeki Etkisi

İntihar, kurbanın hayatındaki herkesin üzerinde etkilidir. Bu etki, yıllar sonra bile hissedilebilir. Kişinin yakınları yardımcı olmak için ne yapabileceklerini düşündüğünden suçluluk ve öfke yaygın görülen duygulardır. Bu hisler, intihar eden kişinin yakınlarını hayatlarının sonuna kadar rahatsız eder.

Şu anda yalnız olsanız bile geçtiğiniz bu zorlu dönem sırasında sizi destekleyecek pek çok kişi olduğunu bilin. Yakın bir arkadaşınız, aileden biri ya da doktorunuz da olsa güvenebileceğiniz biriyle konuşun. Bu kişi, sizi sabırla dinlemeye hevesli olmalı ve sizi kabul etmeli. Tanıdığınız biriyle sorunlarınızı konuşmak istemiyorsanız danışmanlık alabilirsiniz.

İntihar Düşünceleri için Yardım Alın

Doktorunuzla durumunuzu konuştuğunuzda karşınızda, ilk amacı size yardım etmek olan şefkatli birini bulursunuz. Doktorunuz size sağlık geçmişinizi, aile geçmişinizi ve kişisel geçmişinizi soracaktır. İntihar düşünceleriniz, bu düşüncelerin ne sıklıkla yaşandığı da doktorunuzun soracağı sorular arasındadır. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, intihar hislerinin muhtemel nedeninin belirlenmesinde yardımcı olacaktır.

Doktorunuz, intihar düşüncelerine akıl hastalığının neden olduğunu düşünüyorsa bazı testler yapabilir. Bu testlerin sonuçları durumun kesin nedeninin belirlenmesinde ve en iyi tedaviye karar verilmesinde yardımcı olacaktır.

İntihar düşünceleri, sağlık sorunlarıyla açıklanamıyorsa doktorunuz danışmanlık almanız için sizi terapiste yönlendirebilir. Terapistle düzenli olarak görüşmek hislerinizi açık bir şekilde ifade etmenize ve yaşadığınız sorunları tartışmanıza yardımcı olur. Ailenin ve arkadaşların aksine terapist profesyoneldir ve size intihar düşünceleriyle baş etmek için etkili stratejiler öğretir. Bir danışmanla konuşmanın güvenli bir yanı da vardır. Danıştığınız kişiyi tanımadığınız için başkalarını üzmekten korkmadan hisleriniz hakkında dürüst olabilirsiniz.

İntiharı Önleme

Birinin intihar edeceğini veya kendine ya da bir başkasına zarar vereceğini düşünüyorsanız:
112 acil servisi arayın.
Yardım gelene kadar kişinin yanında kalın.
Kişinin kendine zarar verebileceği her türlü silahı, bıçağı, ilacı ve diğer eşyaları uzaklaştırın.
Dinleyin ama yargılamayın, tartışmayın, tehdit etmeyin ya da bağırmayın.
İntihar düşünceleriniz varsa yardım alana kadar bir şey yapmayacağınıza dair kendinize söz verin. İntihar düşüncesi olup hayatta kalan pek çok kişi daha sonra intihar etmedikleri için şükretmektedirler.
Kendi başınıza intihar düşünceleriyle baş edemiyorsanız birileriyle konuşun. Yardım arayarak yalnız olmadığınızı ve bu zorlu zamanı aşabileceğinizi fark etmeye başlayabilirsiniz.
Depresyon ya da diğer akıl sağlığı hastalıklarının intihar düşüncelerine neden olduğunu fark ederseniz doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Doktorunuz reçeteli bir tedavi uygulayabilir ve yaşadığınız durumdaki zorlukları atlatmanız için sizi bir terapiste yönlendirebilir. Terapi ve ilaç kullanımıyla intihara meyilli erkekler ve kadınlar hayatlarının bu dönemini geride bırakıp mutlu ve doyurucu bir hayat yaşayabilmektedirler.

Soru: 

İntihar düşünceleri olan birine nasıl yardım edebilirim?

Cevap:

Yapabileceğiniz en önemli şey bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu fark ettirmeniz olacaktır. Düşüncelerine göre hareket etmeyeceklerini ya da sadece dikkat çekmeye çalıştıklarını düşünmeyin. İntihar etmeyi düşünen kişilerin acilen yardıma ihtiyaçları vardır. Destekleyici olun ama aynı zamanda bir an önce yardım almaları gerektiği konusunda ısrarcı olun. Birisi size kendini öldüreceğini söylerse bir an önce acil servise ulaşarak yardım alın. Hızlı davranmanız birinin hayatını kurtarabilir! Bunu yaptığınız için yakınınız size başta kızabilir ama ileride bunun için size minnettar olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...