İntravenöz Pyelogram Nedir?

İntravenöz Pyelogram Nedir?

Röntgen ışınları en iyi kırık kemiklerin değerlendirilmesinde kullanımları ile bilinir. Bununla birlikte vücudun farklı kısımlarına bakmak için de kullanılabilirler. İdrar yolu problemleriniz varsa veya karın ağrısı yaşıyorsanız, doktorunuz bir IVP isteyebilir. IVP doktorunuzun ofisinde bir röntgen teknisyeni tarafından yapılabilir. Ayrıca bir hastanede de yapılabilir.

İntravenöz Pyelogram (IVP) Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
İntravenöz Pyelogram (IVP) Testi Nedir?

İntravenöz pyelogram (IVP) testi böbreklerinizi ve idrar yolunuzu görüntülemek için kullanılan bir boyalı bir röntgen testidir

Ne Yapmalıyım?

Testinizden önce IVP ile ilgili endişeleriniz veya sorularınız hakkında doktorunuzla konuşun.

Dikkat!

Diyabetiniz varsa ve insülin alıyorsanız, test gününü insülin almanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sormalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Böbrek ve mesane sorunları için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Bu Test Neden Yapılıyor?

Böbrek probleminiz varsa doktorunuz IVP isteyebilir. Bunlar yanınızda veya sırtınızda ağrı veya idrarınızdaki kanı içerir.

IVP aşağıdakilerin teşhis edilmesine yardımcı olabilir:

 • Mesane ve böbrek enfeksiyonları
 • Mesane ve böbrek taşları
 • Tümörler
 • Büyümüş prostat
 • Karın yaralanması
 • İdrar yolunda tıkanıklıkları

IVP’ler hala yapılmaktadır. Ancak bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları artık üriner sistemi incelemek için tercih edilen yoldur. Bu taramaların gerçekleştirilmesi daha az zaman alır. Ayrıca, sistemin alternatif görünümlerini de sağlayabilirler.

IVP için Nasıl Hazırlanırım?

Testinizden bir gün önce bolca sıvı içmeniz, böbreklerin boyayı dışarı atmaya hazır olmasına yardımcı olabilir.

IVP yapmadan önce aşağıdaki durumlara sahip iseniz doktorunuza söyleyin:

 • Hamile iseniz
 • Özellikle iyot veya deniz ürünleri alerjiniz varsa
 • Röntgen boyasına (kontrast boya) karşı olumsuz bir reaksiyon geçirdiyseniz
Randevunuzdan bir gece önce özel bir diyet yapmalısınız. Bu kalın bağırsağınızda katı dışkıları en aza indirmektir. Dışkılar röntgen okumayı zorlaştırabilir. Ayrıca testten bir gün önce bir müshil almanız ve sıvıları temizlemek için akşam yemeğinizi sınırlandırmanız istenebilir.

IVP Nasıl Yapılır?

Mesanenizi boşaltdıktan sonra kolunuza veya elinize damardan bir iğne konur. Doktorunuz veya hemşireniz kontrast boyasını çizgiye enjekte edecektir. Bir muayene masasında uzanmanız istenecek ve üstünüzde bir röntgen kamerası ilk fotoğrafları çekecektir.

Boya enjekte edildiğinde, karıncalanma hissedebilirsiniz. Kendinizi idrar yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu normaldir. Ayrıca ağzınızda metalik bir tat da olabilir.

Yeni bir röntgen resmi 30 ila 60 dakika boyunca her birkaç dakikada bir alınacaktır. Resimler dizisi böbrekleriniz ve üreterlerinizden mesanenize doğru hareket ederken boyayı izleyecektir. Her fotoğraf çekilmeden önce, nefesini tutmanız gerekecek. Son fotoğraftan hemen önce, mesanenizi tekrar boşaltmanız istenecek. Bu son fotoğraf, mesanenin boşaldığını gösterecektir.

IVP bittikten sonra normal bir diyete devam edebilirsiniz. Daha fazla sıvı içmek vücudunuzun boyayı dışarı atmasına yardımcı olabilir.

IVP ile herhangi bir risk var mı?

IVP ile ilişkili bazı küçük riskler vardır. Kontrast boya böbrek fonksiyonunuzu etkileyebilir. Bu genellikle geçicidir, ancak birkaç kişi kalıcı hasara sahip olabilir. Daha önce hiç alerjik reaksiyon geçirmemiş olsanız bile boyaya tepki gösterme ihtimaliniz var.

Aynı zamanda röntgen ışınlarına maruz kalırsınız. Hamileyseniz, bu küçük miktarda radyasyon bile, gelişmekte olan bir fetüse zarar verebilir. Bununla birlikte bu tür komplikasyonlar nadirdir.

Sonuçları yorumlamak

IVP bittikten sonra resimlerinizin kullanılabilir hale gelmesi laboratuvara bağlı olarak değişir. Hepsi hazır olduğunda bir radyolog bunları gözden geçirecek ve doktorunuza bir rapor gönderecektir. Genel olarak sonuçlarınızı almak için bir veya iki gün sürer. Sizinle sonuçlarınızı gözden geçirecek ve yapmanız gerekebilecek başka bir test veya tedavi hakkında konuşacaklardır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...