IQ Testi Nedir? IQ’unuzun Kaç Olduğunu Merak Ettiniz mi?

IQ Testi Nedir? IQ’unuzun Kaç Olduğunu Merak Ettiniz mi?

Resmi olarak “entellektüel oran” testleri olarak adlandırılan IQ testleri pek çok biçimde ortaya çıkmaktadır. Zihinsel engelleri teşhis etmeye veya birinin entelektüel potansiyelini ölçmeye yardımcı olabilirler. IQ testini düşünüyorsanız, doktorunuz ilk irtibatınız olmalıdır.

IQ Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

Zihinsel engelleri teşhis etmeye veya birinin entelektüel potansiyelini ölçmeye yardımcı olabilirler.

IQ Testinin Tarihçesi

Fransız psikolog Alfred Binet 1900’lerin başlarında ilk zeka testini yaptı. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde modern IQ testi Henry Herbert Goddard’ın eserinden kaynaklanmaktadır. Goddard, 1899 yılında Clark Üniversitesi’nden psikoloji alanında doktorasını kazanan bir psikologtu. Binet testini Fransızcadan İngilizceye çevirdi. Bu test, ABD okul çocuklarında temel zihinsel işlevleri test etmek ve zihinsel sağlık tanılarını desteklemek için kullanılmıştır.
 

Goddard psikoloji tarihinde tartışmalı bir figür olmaya devam ediyor. Bunun nedeni, düşük IQ’lu yetişkinlerin doğurmaması gerektiğini argümanıdır. Neyse ki, toplum böyle görüşleri çok arkasında bırakmıştır. Bugün farklı amaçlar için kullanılan çok sayıda IQ testi vardır, ancak çoğu öğrenme güçlüğünü teşhis etmek için kullanılır.
 

IQ Test Türleri

Goddard’ın tartışmalı Binet testlerinden beri, psikologlar çok sayıda başka test geliştirmeye çalıştılar. Çoğu ilkokul çağındaki çocuklar içindir, ancak bazıları yetişkinler için kullanılabilir.

En yaygın IQ testleri şunlardır:

 • Stanford-Binet Zeka Ölçeği
 • Evrensel Sözel Olmayan Zeka
 • Diferansiyel Yetenek Ölçekleri
 • Peabody Bireysel Başarı Testi
 • Wechsler Bireysel Başarı Testi
 • Wechsler Yetişkin Zeka Ölçeği
 • Woodcock Johnson III Bilişsel Engellerin Testleri

IQ Testinin Sonuçları

Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsani Gelişme Enstitüsü’ne göre zihinsel engelli çocukların %85’i IQ puanlarını 55 ile 70 arasında almaktadır. 100 puan ortalama olarak kabul edilmektedir.

Yüksek puanlar

Yüksek IQ skoru, 100’ün üzerinde, tipik olarak yüksek zeka ile ilişkilidir. Aşırı zeka 130 veya üstüdür. Yine de, bu sonuçlar stereotipiktir. Yüksek puan genellikle kişinin çok fazla potansiyele sahip olduğu anlamına gelir, özellikle “akıllı” olmaları değil.

Düşük Puanlar

100’ün altında puan alan birinin “ortalamanın altında” zekaya sahip olduğu kabul edilir. 70’in altında olan son derece düşük puanlar genellikle endişe kaynağıdır. Altta yatan bir öğrenme sakatlığına işaret edebilirler.

Bir IQ testi, entelektüel sorunları teşhis etmenin ilk adımı olabilir. Çocuğunuzun özellikle düşük bir skoru varsa, doktoru da şunları testleri isteyebilir:

 • uyarlanabilir beceri taraması
 • kan testleri
 • beyin ultrason
 • tam zihinsel sağlık taraması

Prenatal taramalar bebekler doğmadan önce potansiyel zihinsel engelleri tespit etmeye yardımcı olabilir. Bu özellikle 35 yaş ve üstü olan veya hamilelik sırasında uyuşturucu veya alkol kullanan anneler için geçerlidir. Potansiyel sorunlar hemen tespit edilirse, çocuk doktorunuz erken çocukluk döneminde IQ testi takibi yapabilir.

IQ Testi Nasıl Yapılır?

IQ puanları bulmacanın sadece bir parçasıdır. Bu testler hala birçok aile için erişilemez kalır. Bütün devlet okulları bunları kullanmaz. Bazı aileler testi yapabilecek bir doktor veya psikologa erişemeyebilir. Bu, can alıcı test için kaçırılmış fırsatlara yol açabilir; özellikle bi çocuğun tedavisinin hayati olduğu erken döneminde.

Çevrimiçi IQ testleri mevcuttur, ancak tıbbi teşhis için bunlara güvenmemelisiniz. Bir zihinsel sakatlıktan şüphe duyuyorsanız, doktorunuzun test yapmayı önermesini beklemeyin. Erken test için seçeneklerinizi arayın.

Sonuç Nedir?

IQ testi, birisinin zekasını ölçmenin sadece bir yoludur. Bir zihinsel engelli teşhis ederken, doktorunuz ek testlere ve gözlemlere güvenir. IQ testlerinin kesinlikle görmezden gelinmemesi gerekir, ancak bunları zekanın tek ölçüsü olarak kullanmamak önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...