İş Yerinde Crohn Hastalığı

İş Yerinde Crohn Hastalığı

İş, herkes için stresli olabilir ancak Crohn hastaları için bu durum çok daha zor olacaktır. Crohn hastalığı, sindirim sisteminde şişmeye neden olan bir tür iltihabi bağırsak hastalığıdır. Bu hastalık, vücudun yiyecekleri sindirme yeteneğini etkiler. Bu durum, şiddetli ishal ve karında görülen kramplar gibi ağrılı ve zayıflatıcı belirtilere neden olur.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Crohn hastalığı, sindirim sistemini etkilediği için çalışma ortamında stres ve sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle hastalığınızın bilincinde olup gerekli önlemleri almak sizi rahatlatacaktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Evde çalışma fırsatınız varsa, kendinizi toplumdan soyutlamamak için daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Çalışma masanızdan düzenli olarak kalkın ve dışarıda yürüyüş yaparak bacaklarınızı açın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

İş Yerinde Crohn Hastalığı

Crohn hastalığı, işyerinde bazı zorluklar yaratabilir. Alevlenme sırasında, ne yaptığınız fark etmeksizin hemen tuvalete gitmeniz gerekebilir. Üretkenliğiniz yorgunluk, ateş ve artrit gibi Crohn hastalığının diğer belirtilerinden de etkilenebilir.

Günlük çalışma programınızı Crohn hastalığının beklenmedik belirtileri engelliyorken kendinizi savunmasız ve yorgun hissedebilirsiniz. Rahatsızlığınızın kaynağını gizlemeye çalışmak sadece strese katkıda bulunacaktır. Yine de, işyerinizde yaşayacağınız sorunları kontrol altına almak ve belirtilerinizin işinize engel olmamasını sağlamak için atabileceğiniz adımlar vardır.

1 Hazırlıklı Olun

Belirtilerinizi takip edin. İlaç ve yemek vakitlerinize sadık kalın. Ayrıca acil durumlarla başa çıkmak için masanızdaki çekmecenize ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri saklamak isteyebilirsiniz. Bu malzemeler arasında antidiyareik ilaç, ıslak mendil ve yedek kıyafetler olabilir.

Uzun sürebilecek önemli bir toplantıya katılmak üzereyseniz, patronunuza veya iş arkadaşlarınıza toplantının kayıt edilip edilemeyeceğini danışın. Bu şekilde, tuvalete gitmek için kontrol edemeyeceğiniz bir dürtü hissediyorsanız, herhangi bir bilgiyi kaçırma konusunda endişelenmeden sessizce çıkabilirsiniz. Toplantıdan çıkmak için bir açıklama sunmanız gerekiyorsa, kendinizi iyi hissetmediğinizi söyleyebilirsiniz.

2 İtiraf Edin

Durumunuzu bir sır olarak saklayarak kendinize ya da başkalarına iyilik yapmıyorsunuz. İş arkadaşlarınız muhtemelen masanızı tuvaleti kullanmak için sık sık terk ettiğinizi fark etmişlerdir. Ayrıca, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ettiğinizi de fark etmiş olabilirler. Tüm hastalık izinlerinizi kullandığınız iş arkadaşlarınızın gözünden kaçmayacaktır. Alışkanlıklarınızın ve işe gelmemenizin nedenini bilmemek, özellikle iş arkadaşlarınız siz gelmediğinizde daha yoğun çalışıyorsa kırgınlık ortamı yaratabilir.

Utanç korkunuzun üstesinden gelmeniz ve iş arkadaşlarınıza güvenmeniz önemlidir. Durumunuzu açıklayın ve belirtilerinizi yönetmek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı söyleyin. Ayrıca, ne kadar uğraşırsanız uğraşın Crohn hastalığının çalışmayı zorlaştırdığını belirtin. İş arkadaşlarınız dürüstlüğünüze önem verecektir. Arkadaşlarınız, iş yükünüzü yönetmenize veya size yardımcı olması için başka yollar bulmanıza yardımcı olabilirler. Örneğin, mola odasını midenizi rahatsız etmeyecek atıştırmalık ve içeceklerle doldurabilirler.

3 Haklarınızı Bilin

İş arkadaşlarınıza güvenmek, özellikle onları çok iyi tanımıyorsanız rahatsızlık verici olabilir. Ancak durumunuzla ilgili patronunuzu veya şefinizi bilgilendirmeniz önemlidir. Patronunuz Crohn hastalığınızı bildiğinde neden sık sık ara verdiğinizi anlayacaktır. Patronunuzu durumunuz hakkında bilgilendirmek, Engelliler Yasası kapsamında size belirli haklar verir.

15 veya daha fazla işçi çalıştıran şirketler Engelliler Yasası’nda belirtilen kurallara uymak zorundadır. Ayrımcılığa karşı koruma sunmanın yanı sıra, bu yasa engelli çalışanların makul bir yer sağlama talep etmesini de sağlar. Bu durum, sizin için işyerinizi tuvaletin yakınında konumlandırabilmeniz, daha fazla tuvalet molasına ihtiyaç duyduğunuzun kabul edilmesi ve alevlenmeler sırasında daha fazla izin kullanabilmeniz anlamına gelebilir. Hatta evden çalışmanıza bile izin verilebilir.

Çoğu ofis çalışanı artık kişisel bilgisayarlar kullandığından, evden çalışmak son yıllarda daha yaygın hale geldi. Aynı görevleri evdeki bilgisayarınızdan uzaktan gerçekleştirebilir ve iş arkadaşlarınıza e-posta ve anlık mesajlaşma ile bağlı kalabilirsiniz. Müşterilerle ve iş arkadaşlarınızla gerçek zamanlı toplantılara katılmak için Skype gibi video konferans araçlarını da kullanabilirsiniz.

Telekomünikasyon, durumunuz üzerinde daha fazla özerklik sağlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, kendi evinizin konforunda olduğunuzda Crohn hastalığının belirtileri hakkında endişelenme olasılığınız azalacaktır. Evde çalıştığınızda verimliliğinizi artırabilir ve stresinizi azaltabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...