Işık Kırılması Testi Kimler İçin Yapılır?

Işık Kırılması Testi Kimler İçin Yapılır?

Işık Kırılması Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

Bu test doktorunuza düzgün görmeniz için hem lense ihtiyaç duyup duymadığınızı hem de lensin kaç numara olması gerektiğini söyler.

Ne Yapmalıyım?

Eğer şu an gözlük ya da lens kullanıyorsanız her yıl ya da iki yılda bir test edilmelisiniz. Bu sayede doktorunuzun gözünüzde oluşan değişimler için ne reçete etmesi gerektiğini bilir. Eğer testler arasında görme sorunu yaşarsanız doktorunuzdan randevu almalısınız.

Işık Kırılması Testi Nedir?

 • Işık kırılması testi genellikle rutin göz muayenesinin bir parçasıdır. Bu teste ayrıca “görüş testi” adı da verilmektedir. Bu test doktorunuza tam olarak size ne reçete etmesi -gözlük ya da kontak lens- gerektiğini söyler.
 • Genellikle 20/20 optimum ya da “mükemmel görüş” olarak adlandırılır. 20/20 görüşü olan kişilerin 0,95 cm büyüklüğündeki yazıları 6 metreden okuyabilmesi gerekir.
 • Eğer 20/20 görüşünüz yoksa kırılma kusurunuz var demektir. Kırılma kusuru ışıkların gözünüzdeki lenslerde olması gerektiği gibi kırılmadığı anlamına gelmektedir. Işık kırılması testi gözlerinizin 20/20 görüşe sahip olması için gereken reçeteyi söyler.

Bu test Ne İçin Kullanılır?

Bu test doktorunuza düzgün görmeniz için hem lense ihtiyaç duyup duymadığınızı hem de lensin kaç numara olması gerektiğini söyler.

Bu testin sonuçları aşağıdaki durumları teşhis etmek için kullanılır:

 • Astigmat, bulanık görme sorunu
 • Hipermetrop, yakını görememek
 • Miyop, uzağı görememek
 • Presbiyopi, yaşlılık nedeniyle bulanık görme

Testin sonucu aşağıdakileri teşhis edebilir:

 • Maküler dejenerasyon, yaşlılığa bağlı olarak görme merkezini etkiler, diğer adı sarı nokta hastalığıdır.
 • Retina damarlarının tıkanması, retinaya yakın küçük damarların tıkanmasıdır.
 • Ağ katman körlüğü, retinaya zarar veren genetik bir hastalık
 • Retina ayrılması, retinanın gözün kalanından ayrılması

Kimler Test Edilmelidir?

60 yaşında altında ve herhangi bir görüş sorunu olmayan yetişkinler her 3 ayda bir test edilmelidir. Çocuklar 3 yaşından itibaren 1 ya da 2 yılda bir test edilmelidir.

Eğer şu an gözlük ya da lens kullanıyorsanız her yıl ya da iki yılda bir test edilmelisiniz. Bu sayede doktorunuzun gözünüzde oluşan değişimler için ne reçete etmesi gerektiğini bilir. Eğer testler arasında görme sorunu yaşarsanız doktorunuzdan randevu almalısınız.

Eğer şeker hastalığınız varsa her yıl ışık kırılması testi yaptırmalısınız. Şeker hastalığı ile bağlantılı olan göz sorunları, şeker hastalığı retinopatisi ve glokom hastalığıdır. Amerikan Şeker Hastalığı Birliğine göre şeker hastası olan insanlar körlük için yüksek risk altındadır.

Eğer 60 yaşın üzerinde iseniz ve ailenizde glokom hastalığı geçmişi var ise her yıl ışık kırılması testine girmelisiniz. Glokom hastalığı gözdeki baskının artması ile retina ve optik sinirlerin zarar görmesi ile oluşur. Düzenli testler doktorunuzun glokom hastalığını ve diğer göz sorunlarını teşhis etmesini ve mümkünse erkenden tedavi etmesini sağlar.

Işık Kırılması Testi Sırasında Ne Olur?

Doktorunuz ilk önce ışığın kornea ve göz lenslerinden geçişi sırasındaki bükülmesini kontrol eder. Bu test sayesinde doktorunuz düzeltici lense ihtiyacınız olup olmadığını ve eğer gerekiyorsa ne tür reçeteye ihtiyacınız olduğunu öğrenir. Testin bu kısmı için doktorunuz bilgisayarlı yansıtıcı kullanır ya da basitçe gözünüze ışık tutar.

Bilgisayarlı testte, retinanızdan yansıyan ışığın miktarını ölçen bir makinaya bakarsınız.

Doktorunuz bu testi ayrıca makine yardımı olmadan da yapabilir. Bu durumda her iki gözünüze de tek tek ışık tutulur ve retinalarınızda yansıyan ışık miktarına bakılarak yansıma skorunuz ölçülür.

Bunun ardından doktorunuz nasıl bir reçeteye ihtiyacınız olduğunu belirler. Testin bu bölümü için Phoroptor adı verilen bir cihazın önüne oturtulursunuz. Bu gözlerinizin ardını görebilmesi için boşlukları olan büyük bir maskeye benzemektedir. 6 metre uzağınızda kalacak şekilde duvarda harflerin bulunduğu bir tablo olur. Henüz harfleri tanımayan çocuklar için doktorunuz genel resimlerin olduğu kartlarını kullanır.

Her seferde bir göz olacak şekilde, doktorunuz görebildiğiniz en küçük harfi belirler. Doktorunuz Phoroptor cihazının lenslerini değiştirerek her seferde hangi lensin daha temiz olduğunu sorar. Göz doktorunuz bir gözü bitirdiği zaman aynı testleri diğer göze uygular. Bu testlerin ardından size 20/20 görüşü sağlayacak kombinasyonu bulurlar.

Herkesin Işık Kırılması Testine İhtiyacı Vardır

Düzenli göz testleri sağlıklı bir görüşü sağlamak için hayati öneme sahiptir. Bunlar göz doktorları için rutindir ve sizin tarafınızdan bir hazırlık gerektirmezler. Bu testler doktorunuza glokom gibi hastalıkları teşhis etmelerini ve gereken reçeteleri yazmalarında yardımcı olur. 3 yaşından başlayacak şekilde her sağlıklı yetişkinin her 3 yılda bir test edilmesi gerekir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...