İstemsiz Kas Hareketlerine Neden Olan 14 Hastalık

İstemsiz Kas Hareketlerine Neden Olan 14 Hastalık

İstemsiz kas hareketleri, vücut istemsiz bir şekilde hareket ettiğinde görülür. Bu hareketler hızlı ve tik şeklinde olabileceği gibi uzun titremeler ve nöbetler şeklinde de görülebilir.

İstemsiz Kas Hareketleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

İstemsiz kas hareketlerinin birden fazla nedeni olduğu için öncelikle altta yatan nedenin bulunmasına yoğunlaşılır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kas fonksiyonlarında meydana gelen durumlar geçici veya kalıcı olabilir. Ancak, kas fonksiyonlarının kaybedildiği tüm vakaların acil olarak tedavi edilmesi gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İstemsiz kas hareketleri için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

İstemsiz Kas Hareketlerine Neden Olan 14 Hastalık

1Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı ilerleyen nörolojik bir hastalıktır. Bu hastalık kendini ilk olarak hareket sorunlarıyla gösterir. Vücudun yaptığı düzgün ve koordine kas hareketleri, bu hastalıkla birlikte kaybolur. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın…

2Kore Hastalığı

Kore hastalığı, vücudun istemsiz ve tahmin edilemeyen şekilde hareket etmesine neden olur. Belirtiler çok küçük hareketler şeklinde veya kontrol edilemeyen kol ve bacak hareketleri şeklinde görülebilir.

3Epilepsi

Epilepsi, kendini tekrarlayan nöbetlerin olduğu kronik bir hastalıktır. Nöbetler sırasında kaslarda kontrol edilemeyen şekilde spazmlar olur ve bu nöbetler birkaç dakika boyunca devam edebilir.

4Serebral Palsi

Serebral palsi, kas hareketlerini ve koordinasyonu etkileyen bir hastalıktır. Hastalık, kas tonusunu etkiler, kasların sertleşmesine ve reflekslerin abartılmasına yol açar.

5İnme

İnme, beyindeki damarlar yırtıldığında veya kanadığında ya da beyne giden damarlarda tıkanıklık olduğunda görülür. İnme, beynin fonksiyonlarını etkilediğinden kaslarda istemsiz hareketler görülebilir.

6Omurilik Yaralanması

Omurilik yaralanması, hayatınızın geri kalanı boyunca sizi etkileyebilir. Böyle bir sorun yaşandığında kaslara giden sinyaller olması gerektiği gibi alınamadığından istemsiz kas hareketleri oluşabilir.

7Kısmi Nöbet

İnsan beyni sinir hücrelerine elektrik sinyalleri göndererek çalışır. Nöbet ise bu elektrik sinyallerde sorun olduğunda yaşanır. Elektrik sinyallerde sorun olması, gerekli mesajların kaslara iletilememesi anlamına gelir.

8Ensefalit

Ensefalit, beyin dokusunda iltihaplanmanın oluşmasıdır. Bu duruma genellikle viral enfeksiyonlar neden olsa da bazen bakteriyel enfeksiyonlar da ensefalite neden olur. Ensefalit, nöbetlere ve vücudun sertleşmesine yol açabilir. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın…

9İntraserebral Hemoraji

İntraserebral hemoraji, kan aniden beyin dokularına giderek beyne zarar verdiğinde ortaya çıkar. Yüzde, kollarda ve bacaklarda aniden felç, karıncalanma, zayıflık ya da istemsiz kas spazmları görülebilir.

10Huntington Hastalığı

Huntington hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin yavaşça parçalandığı kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalık, kasların kontrol edilemeyen şekilde kasılmasına neden olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın…

11Multiple Skleroz

Multiple skleroz, sinir sistemini etkileyen kronik bir hastalıktır. Multiple sklerozda kaslarda zayıflık, sertleşme, titreme gibi belirtiler görülebilir. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın…

12Hipokalsemi (Kalsiyum Eksikliği Hastalığı)

Kalsiyum dişlerin, kemiklerin ve kalbin işleyişinin güçlendirilmesi için hayati bir mineraldir. Kalsiyum seviyesinin düşük olması kas spazmlarına ve kas kramplarına neden olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın…

13Ateşli Romatizma

Ateşli romatizma streptokok boğaz ağrısının neden olduğu bir komplikasyondur. Tedavi edilmediğinde kalıcı hasara yol açabilir. Ateşli romatizma ellerde, ayaklarda ve yüzde kontrol edilmeyen hareketlere yol açar.

14Hipertiroidi

Tiroit bezi, hücrelerin enerjiyi kontrol etmesi için gerekli hormonu üretir. Hipertiroidi, bu hormon aşırı miktarda üretildiğinde görülen hastalıktır. Hipertiroidinin belirtileri arasında ellerin titremesi de bulunur. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayın…

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır ve teşhis amaçlı kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili tüm endişelerinizi sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...