İstemsiz Kilo Alımı: Acil Bir Duruma Mı İşaret Ediyor?

İstemsiz Kilo Alımı: Acil Bir Duruma Mı İşaret Ediyor?

İstenmeyen kilo alımı, yiyecek veya sıvı tüketiminizi arttırmadan ve aktivitenizi azaltmadan kilo aldığınızda ortaya çıkar. Genellikle sıvı tutulması, anormal büyüme, kabızlık veya hamilelikten kaynaklanır. İstenmeyen kilo alımı periyodik, sürekli veya hızlı olabilir. Periyodik kasıtsız kilo alımı kiloda düzenli dalgalanmalar içerir. Bir kadının menstrüel döngüsü sırasında kasıtsız kilo alımının bir örneği yaşanır. Periyodik, ancak daha uzun süreli kasıtsız kilo alımı genellikle 9 ay süren hamilelik sonucudur. Hızlı kasıtsız kilo alımı, ilaç yan etkilerine bağlı olabilir.

İstemsiz Kilo Alımı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

İstenmeyen kilo alımı birçok durumda zararsızdır. Ancak, hızlı kilo alımı ile birlikte görülen bazı belirtiler, tıbbi bir acil duruma işaret edebilir.

Ne Yapmalıyım?

En iyi tedavi yöntemi, kasıtsız kilo almanızın nedenine bağlıdır. Bu nedenle İhmal etmemeli doktor yardımı almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İstemsiz kilo alımı durumunda Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen), İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

İstenmeyen Kilo Alımına Ne Sebep Olur?

1 Gebelik

İstenmeyen kilo alımının en yaygın nedeni hamileliktir. Ancak birçok kadın, bebeğin büyümesini desteklemek için kasıtlı olarak daha fazla yemek yemeye meyillidir. Hamilelik sırasında, çoğu kadın bebek büyüdükçe kilo alır. Bu ekstra kilo, bebek, plasenta, amniyotik sıvı, artan kan akımı ve genişleyen uterusdan oluşur.

2 Hormonal Değişiklikler

45 ve 55 yaşları arasında kadınlar menopoz adı verilen bir aşamaya girerler. Bir kadın üreme döneminde, östrojen – adet ve yumurtlamadan sorumlu olan hormon – azalmaya başlar. Menopoz meydana geldiğinde, östrojen menstruasyonu indüklemek için çok düşüktür.

Östrojen azalması, menopozdaki kadınların karın bölgesinde ve kalçalarda kilo almasına neden olabilir. Menopozun hormonal değişikliklerinden başka, polikistik ovaryum sendromu (PCOS) teşhisi konan kadınlarda da kilo alma görülebilir.

Orta yaşlılarda yaşanan hormonal değişiklikler, metabolizmanızın yavaşlamasına ve kilo alımına neden olabilir.

Hormon seviyelerini etkileyen diğer tıbbi durumlar, her iki cinsiyette de kilo alımına neden olabilir.

Bunlar şunları içerir:

  • Hipotiroidizm
  • Cushing sendromu
  • Artan kortizol (stres hormonu) üretimi

3 Adet

Periyodik kilo alımı genellikle adet döngüsüne bağlıdır. Kadınlar dönem boyunca su tutma ve şişkinlik yaşayabilirler. Östrojen ve progesteronda değişen seviyeler kilo alımına neden olabilir. Normalde, bu birkaç kilo bir kilo artışıdır.

Bu tip kilo alımı, adet dönemi ay için bittiğinde azalır. Menstrüel periyodun tekrar başladığı ve bazen yumurtlama sırasında bir sonraki ay tekrar ortaya çıkar.

4Sıvı Tutma

Açıklanamayan hızlı kilo alımı sıvı tutulumunun bir sonucu olabilir. Ayrıca ödem olarak bilinen sıvı tutulması, bacaklarınızın, ellerinizin, ayaklarınızın, yüzünüzün veya karnınızın şişmesine neden olabilir. Kalp yetmezliği, böbrek hastalığı veya bazı ilaçları alan kişiler bu tür kilo alımlarıyla karşılaşabilirler.

Başka bir semptom bulunmasa bile, hızlı kilo almayı ve sıvı tutmayı doktorunuza bildirmelisiniz.

5 İlaçlar

İstenmeyen kilo alımı aşağıdakiler gibi bazı ilaçlardan kaynaklanabilir:
Kortikosteroidler
Antidepresanlar
Antipsikotik ilaçlar
Doğum kontrol hapları

İstenmeyen Kilo Alımının Belirtileri Nelerdir?

Nedeni bağlı olarak, kasıtsız kilo alımı semptomları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu kilo alımı ile ilişkili semptomlar arasında karın ağrısı veya ağrı ve şişkinlik bulunur.

Ayrıca karın ve vücudun diğer bölgelerinde veya ekstremitelerde (kollar, bacaklar, ayaklar veya eller) görünür şişlik görülebilir.

Aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız hemen bir doktora görünmelisiniz:
!Ateş
!Cilt hassasiyeti
!Nefes darlığı
!Nefes almada zorluk
!Şişmiş ayaklar
!Kalp çarpıntısı
!Terlemek
!Görüşte değişiklikler
!Hızlı kilo alımı
Bu belirtiler kasıtsız kilo alımına eşlik ettiğinde, bazen ciddi bir duruma işaret edebilirler.

İstenmeyen Kilo Alımı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz belirtileriniz, yaşam tarzınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında birkaç soru soracaktır. Doktorunuz ayrıca, hormon seviyelerini, böbrek fonksiyonlarını ve tıbbi sorunları gösterebilen diğer sağlık belirteçleri kontrol etmek için bir kan örneği alabilir.

Ultrason, röntgen, MRI veya tomografi gibi bir görüntüleme testi gerekli olabilir.

İstenmeyen Kilo Alımı İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

İstemsiz kilo alımını tedavi etmenin birkaç yolu vardır. En iyi tedavi yöntemi, kasıtsız kilo almanızın nedenine bağlıdır.

Hormonal dengesizlik nedeni ise, doktorunuz hormon seviyenizi dengelemek için ilaç reçete edebilir. İlaç hangi hormonların etkilendiğine bağlı olacaktır. Bu ilaçlar genellikle uzun vadeli kullanılır.

Eğer sorunun sebebi bir ilaç ise, doktorunuz alternatif tedavileri önerecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...