İşten Çıktıktan Sonra Depresyon: İstatistikler ve Başa Çıkmanın Yolları

İşten Çıktıktan Sonra Depresyon: İstatistikler ve Başa Çıkmanın Yolları

Çoğu kişi için işlerini kaybetmek sadece gelirin ve sahip oldukları işlerin sağladığı faydanın değil, kimliğin de kaybolması anlamına geliyor. Durgunluk, işsizliği artırdığından insanların gelirlerinin azalmasına neden olabilir. Birçok insan için çalışmanın kendini değerlendirmenin bir yöntemi olduğu ülkelerde, işten çıkmak son derece travmatik bir deneyim olup genellikle umutsuzluğa ve çaresizliğe neden olabilir.

Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Depresyon Nedir?

Kişilerde belli zamanlarda yada uzun süre devam eden nedensiz üzüntüler, ruhsal bunalımlar, hayattan tat alamama, durgunluk, karamsar olma, yorgunluk, bıkkınlık, konuşma ve hareketlerde isteksizlik gibi duygusal bozukluk halidir. Her yaşta ve cinsiyette görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tekrar eden depresif bozukluğu olan hastaların durumu kritik olarak değerlendirilir. Bu nedenle düzenli doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

İstatistikler

Kamuoyu anketine göre, kişi ne kadar uzun süre işsiz kalırsa psikolojik huzursuzluk belirtileri o kadar artış gösterir. Bu anketler, 1 yıl boyunca işsiz kalan her 5 Amerikalıdan 1’inin depresyon tedavisi gördüğünü de göstermektedir. Bu sonuç, beş haftadan daha kısa süredir işsiz olan kişiler arasında depresyon oranını kabaca iki katına çıkarmaktadır.

Mesleki Davranış Dergisi’ne göre işsiz kişilerde, iş sahibi olan kişilere göre psikolojik sorunlar daha fazladır. Bu oran işsizlerde %34 oranındayken, iş sahiplerinde %16 oranındadır. Mavi yaka çalışanlar işsiz kaldıklarında beyaz yakalara göre daha fazla sıkıntı yaşamaktadırlar. Ayrıca, orta yaşlı erkekler ve kadınlar işsiz kaldıklarında daha fazla psikolojik stres yaşamaktadırlar.

Bazı vakalarda, işsiz kalmanın neden olduğu psikolojik stres intihara neden olmaktadır. 2012 yılında yapılan bir rapora göre orta yaşlı erkeklerde intihar oranı çok daha fazladır. İntihar riski, sosyoekonomik durumu düşük olan kişilerde artış göstermektedir. Sosyoekonomik durumu düşük olan erkekler arasındaki intihar oranı varlıklı erkeklerdekine göre 10 kat daha fazladır.

Üretim mekanizmasının artması ve hizmet odaklı bir ekonomiye doğru kayma, genellikle imalat aşamasında çalışan işçi sınıfını işsiz bıraktı. İşsiz kalan erkekler bazen kendilerini harcanabilir olarak görmekte ve işlerini kaybetmeyi felaket ve yıkıcı olarak değerlenmektedirler.

İşinizi Kaybetmekle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

İşini kaybeden birinin üzüntü duyması son derece normaldir. Ancak kariyerinizin kimliğiniz olmadığını hatırlamanız önemlidir.

Çalışanların iş değiştirme ve işten çıkma sıklığının fazla olduğu yerlerde kişinin kendi değerini, işinden ayrı tutması son derece önemlidir.

İşinizi kaybettikten sonra yaşanan üzüntünün aşamaları, Dr. Elizabeth Kubler-Ross’un Ölüm ve Ölmek Üzerine adlı kitabında belirtilen ölümle yüzleşirken verilen tepkilerle oldukça benzerlik taşımaktadır. Bu aşamaların arasında şok, inkâr, kızgınlık, pazarlık, depresyon ve son olarak kabullenme ve hayata devam etme vardır.

Son zamanlarda işsiz kalan birinin yalnız olmadığını; ailesinden, arkadaşlarından, terapistinden ya da bir destek grubundan yardım alabileceğini bilmesi özellikle önem taşımaktadır.

Çalışmayan Babalar için Özel Bir Not

İşlerini kaybettikten sonra, pek çok erkek kendini evde çocuklarına bakan bir hâlde bulabilir. Bu durumda, kadınlar eve ekmek getirmektedir. Geleneksel rollerin tersine dönmesi özellikle bazı erkekler için sorun yaratabilir.

Bu sorunun büyük bir kısmı ise sosyal izolasyondan kaynaklanır. En iyi çözüm çevrenizdeki insanlarla iletişim içinde olmaktır. Oakland, California’da Modern Ailelere Danışmanlık’ın başkanı olan Joshua Coleman evde çocuklarına bakan babaların destek gruplarına katılmalarını önermektedir. İnternetten kısa bir araştırmayla yaşadığınız yerdeki destek gruplarını bulabilirsiniz.

İş Kaybından Sonra Depresyonun Belirtileri

Yakın zamanda işlerini kaybeden kişiler tedavi gerektiren ciddi bir hastalık olan majör depresif bozukluk yaşamak için büyük risk altındadır. Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre her yıl Amerikalı yetişkinlerin %6.7’si ortalama 32 yaş civarında başlayan majör depresif bozukluğu yaşamaktadırlar. Kadınların depresyon yaşama oranı, erkeklere göre %70 daha fazladır.

Majör depresif bozukluğu olan kişilerin işsizlikle olumlu bir şekilde yüzleşmeleri daha zordur.
Majör depresif bozukluğunun belirtileri:
Kendini değersiz görmek, kendinden nefret etmek ya da kendini suçlamak
Çaresiz ve umutsuz hissetmek
Yorgunluk ve kronik enerjisizlik
Asabiyet
Odaklanmada zorlanma
Eskiden keyif alınan şeylere karşı ilgi kaybı (Hobiler, cinsellik vs.)
Uyuyamama ya da aşırı uyuma
İçe kapanma
İştahta değişme ve buna bağlı olarak kilo alma veya verme
İntihar düşünceleri ve intihar girişimi
Daha ciddi vakalarda kişiler sanrı ve halüsinasyon gibi psikoz belirtileri yaşayabilirler.

İntiharı Önleme

Birinin intihar edeceğini veya kendine ya da bir başkasına zarar vereceğini düşünüyorsanız:
!112 acil servisi arayın.
!Yardım gelene kadar kişinin yanında kalın.
!Kişinin kendine zarar verebileceği her türlü silahı, bıçağı, ilacı ve diğer eşyaları uzaklaştırın.
!Dinleyin ama yargılamayın, tartışmayın, tehdit etmeyin ya da bağırmayın.

Majör Depresif Bozukluğun Teşhis Edilmesi ve Tedavisi

Doktorunuz belirtilerinizle ve sağlık geçmişinizle ilgili sorular soracaktır. Depresyonun ciddiyetini belirlemek için genellikle ölçeklerden faydalanılır.

Majör depresif bozukluğun tedavisinde genellikle seçici serotonin geri alım engelleyiciler, bilişsel davranış terapisi ya da her iki tedavi yöntemi birden kullanılır. daha ciddi depresyon vakaları ise elektrokonvülsif terapi kullanılarak başarılı bir şekilde tedavi edilir. Psikoz varsa antipsikoz ilaçları kullanılır. Psikoz olmadığında bile bazen doktorunuz antidepresanların daha iyi etki etmesi için antipsikoz ilaçları kullanmanızı isteyebilir.

Depresyonla baş etmek için kullanabileceğiniz masrafsız ya da çok düşük maliyetli yöntemler bulunmaktadır.

Bazı yöntemler:

  • Hayatınızın kontrolünü sizin elinizdeymiş gibi hissedebilmeniz için günlük bir rutin oluşturun.
  • Sizi motive etmeye yardımcı olacak makul hedefler belirleyin.
  • Hislerinizi yapıcı bir şekilde ifade etmek için günlük tutun.
  • Hislerinizi paylaşmak ve depresyonla mücadele eden kişilerin içyüzünü anlamak için destek gruplarına katılın.
  • Stresi azaltmak ve sağlıklı olmak için aktif olun.

!!!İntihar Riski!!!

Birinin intihar edeceğini veya kendine zarar vereceğini düşünüyorsanız 112’yi arayın ya da bu kişiyi hastanenin acil servisine götürün.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...