İşyerinde Menopozun Yaratabileceği Sorunlar Nelerdir?

İşyerinde Menopozun Yaratabileceği Sorunlar Nelerdir?

Menopoz genellikle 51 yaş civarında ortaya çıkmaktadır. Pek çok kadın bu yaşlarda hala aktif bir şekilde iş hayatında olur. Menopozun belirtileri, kadınların çalışabilme yetisine engel olabilir. Bazı kadınlar, menopozun neden olduğu durumlardan dolayı iş arkadaşlarının kendilerini daha az yetkin görmeye başladıklarını düşünmektedirler.

Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşmayı Beklemelisiniz?

1. Sıcaklık

Ateş basması, menopozun en çok bilinen belirtisidir. Ateş basması sırasında, özellikle yüz, boyun ve göğüs bölgesi başta olmak üzere vücudun tamamına yayılan bir sıcaklık hâkimdir. Bu durumun sonucunda terleme görülür ve en sonunda ise titreme yaşanır.

Ateş basmasıyla ilgili en büyük sorun, işyerinde sıcaklık kontrolünün sağlanamamasıdır. Binaların içindeki sıcaklıkların sabit olması, ateş basması yaşayan kadınlar için oldukça zorlayıcı olabilir. Menopoz belirtilerini yaşayan kadınlar dışarıda çalışıyorlarsa ılık hava, ateş basmasını artırabilir. Bazı işlerde sabit formalar veya ağır koruyucu ekipmanların kullanılması gerekmektedir. Bu durum, ateş basmalarını çok daha dayanılmaz bir hale getirebilir.

2. Molaların Az Olması

Menopoz sırasında, pek çok kadın baş dönmesi, yorgunluk ve sık sık idrara çıkma gibi belirtiler yaşar. Gözlerinizi kapatıp dinlenmek belirtileri geçirse de bu durum bazı işyerlerinde mümkün değildir.

Sık sık tuvalet ihtiyacınız oluyorsa, menopoz belirtisi yaşamayan insanlara göre daha sık tuvalet molasına çıkmanız gerekir. Ancak, işinizde tuvalet molaları bile katı bir şekilde kısıtlanmışsa bu durum sizin için büyük sorunlar yaratabilir. Bunun sonucunda, menopoz sizin için çok daha zorlu geçecektir.

3. Stres ve Olumsuz Tutumlar

Pek çok kadın için, menopoz büyük bir stres kaynağıdır ve çalışma hayatını olduğundan kötü bir hale sokabilir. Ağır iş yükü, esnek olmayan saatler ve yeterli iznin olmaması rahatlamayı ve menopozun sebep olduğu stresle baş etmeyi çok daha zorlaştıracaktır. Menopozun fiziksel belirtileri utanmaya neden olabilir. Bu durum ise stresin daha çok artmasına yol açar.

Menopoz geçiren bir kadın, olumsuz tavırlarla, yargılamalarla, uygunsuz yorumlarla ve diğerleri tarafından anlaşılamamakla karşılaşabilir.

4. Bulantı

Hormon tedavisi gören pek çok kadın bulantı sorununu yaşar. Bazı kadınlarda bu belirti hafifken bazılarında aşırı yoğundur. Bu gibi vakalarda, bulantı çalışma performansınızı etkileyebilir.

Ne Yapabilirsiniz?

Menopoz sırasında işyeri için resmi kanunlar bulunmasa da, tüm işyerlerinde sağlık sorunlarıyla ilgili yasalar bulunur. Menopoz belirtileriniz çok ağırlaştığında sağlık izninizi kullanabilirsiniz.

1. İletişim Kurun

Her türlü engeli aşmak için iletişim kurmak gerekir. Kadınların çoğu, menopoz belirtilerini tartışmaktan çekinirler. Bu durum özellikle işverenleri erkek olduğunda yaşanır. Ancak, iletişim sorunları ve karşılıklı anlaşmanın olmadığı durumlarda sorunu çözmek pek de mümkün olmayacaktır.

İhtiyaçlarınızı patronlarınızla ve iş arkadaşlarınızla paylaşın. Mümkünse vardiya değişiklikleri, daha sık molalar ve daha esnek bir program talep edin. Sıcaklığı kontrol etmek ya da klimanın ayarını yükseltmek gibi isteklerinizi dile getirmekten çekinmeyin.

2. Destek Bulun

Patronunuzla veya amirinizle endişelerinizi ve ihtiyaçlarınızı paylaşmanız, size desteklendiğinizi hissettirir. Üstlerinizi yaşadığınız durum konusunda bilgilendirmeniz stresinizi azaltarak işyerinde yaşayacağınız sorunları hafifletecektir.

3. Sağlıklı Bir Yaşam Tarzını Benimseyin

İşyerinin dışında hayat tarzınızı değiştirmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Proteinlerden, tam tahıllardan, meyvelerden ve sebzelerden oluşan dengeli bir beslenme planı oluşturmanız yorgunlukla mücadele etmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz yapmak, özellikle yoga stres seviyelerinizi kontrol altına almanızı ve çalışma hayatınızı kolaylaştırmayı sağlar. Derin nefes alma teknikleri ve meditasyon da işyerinde yaşadığınız stresi azaltır.

Menopoz her kadın için çok büyük sorunlara neden olur. Özellikle işyerinde bu sorunlar çok daha zorlayıcı bir hale gelir. Ancak, iş arkadaşlarınızla ve üstlerinizle yaşadığınız sorunları konuşmanız bu durumu daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı bir hayat tarzını benimsemeniz, arkadaşlarınızla ve dostlarınızla konuşmanız desteklendiğinizi hissettirecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...