İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH)

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH)

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir? İyi huylu prostat büyümesi, prostat bezlerinin şişip normal boyutundan büyük olmasıdır. Buna iyi huylu prostat hiperplazisi de denir. Prostat bezi sadece erkeklerde bulunur ve normalde ceviz kadardır. Hemen mesanenin altında, penisin ise üstündedir. İdrar yolu denen ve idrarı mesaneden taşıyan tüp, prostat bezinin merkezinden geçer.

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

BPH idrar yolunun daralmasına ya da tıkanmasına neden olarak idrarın normal bir şekilde akmasını engeller. Neyse ki prostat bezi hayatı sürdürmek için elzem değildir. Bu sorunlar hayat kalitenizi etkiliyorsa ameliyatla prostat alınabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hastalığın kanser olmadığını aklınızda bulundurun. Ancak bu hastalık başka belirtilerle birlikte görülüyorsa tedavi edilmesi gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Prostat büyümesi durumunda Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Nedenleri

45 yaşına geldiğinizde prostatınızın büyüme ihtimali yüksektir. Risk, yaşlandıkça artar. 50 yaş üstündeki erkeklerin 3’te 1’inde prostat büyümesi görülür. 85 yaşına kadar bu oran %90’a kadar çıkar.

Bazı araştırmalar prostat büyümesinin erkekler yaşlandıkça hormonlarda görülen değişikliklerin sonucunda ortaya çıktığını göstermektedir. İyi huylu prostat büyümesi yaşayan bir yakınınız varsa sizde de bu durumun görülme ihtimali vardır.

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Belirtileri

Prostat büyümesi yaşıyorsanız zamanla daha da kötüye gitme eğilimi olan şu belirtileri yaşayabilirsiniz:
Normalden daha sık idrara çıkma
Geceleri idrara çıkma isteğinin artması
İdrar yapmaya başlamanın zorlaşması
İdrar akışının zayıf olması, idrar sırasında akışın durup geri başlaması
Sanki hâlâ idrar varmış gibi hissedilmesi
İdrarınızı yapmayı bitirdikten sonra damlaların gelmeye devam etmesi

Prostat büyümesi, idrar yolu enfeksiyonu gibi komplikasyonlara da yol açabilir. Prostat büyümesinden dolayı mesanede ya da böbrekte taş oluşabilir. Ancak, herkes belirtileri yaşamayabilir. Prostat beziyle alakalı olmayan belirtiler de yaşayabilirsiniz.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz belirtileriniz hakkında sorular soracaktır. Prostat bezinizin boyutunu ve şeklini kontrol etmek için rektal muayene yapabilir.

Ayrıca idrar ve kan tahlilleri de yapılabilir. Bu testler kanınızda prostata özel antijenlerin seviyelerini ölçerek enfeksiyonun olup olmadığını kontrol ederler. Prostata özel antijenlerin miktarı prostat büyüdükçe artış gösterir.

Prostata özel antijenlerin seviyesinin yüksek olması bazen prostat kanserine işaret eder ve doktorunuz bunu kontrol etmek ister. Şüphelenilecek bir durum varsa doktorunuz prostatınızdan hücre örneği alır. Ayrıca ultrason taramasına da girmeniz gerekebilir.

Prostat için yapılan bir başka test ise sistoskoptur. Bu test sırasında ucunda kamera olan bir cihaz penisten idrar yolunun sonuna doğru götürülür.  Doktorunuz bu metodu prostatınızı incelemek için kullanabilir.

Ayrıca, idrar akışını ölçmek için bir cihaza idrarınızı yapmanız gerekebilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesinde Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Hayat Tarzında Yapılabilecek Değişiklikler

Belirtileriniz hafifse tıbbi tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Geceleri sıvı alımını kontrol etmek ve alkolle kafein tüketimini azaltmak gibi hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler, hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayabilir.

İlaç Tedavisi

Belirtiler orta şiddette olduğunda ilaçlar sıklıkla kullanılır. Prostat kaslarının rahatlatılması için alfa blokerler kullanılabilir. Hormon dengesizliğini düzeltmek ve prostatı normal boyutuna döndürmek için 5-alfa-redüktöz inhibitörler olarak bilinen ilaçlar kullanılır. Hastalar genellikle her iki ilaç türünü de kullanır. Kullanıldığında tansiyon etkilenebileceğinden tansiyonun kontrol edilmesi gerekir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Ameliyatı

Prostatınız ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa ya da prostat aşırı büyükse ameliyatla prostat bezinin büyüyen kısmının alınması gerekebilir. En yaygın kullanılan operasyon transüretral prostat rezeksiyonudur. Sistoskopide olduğu gibi, ucunda kamera olan uzun ve ince bir cihaz idrar yolundan sokularak prostata götürülür. Bu cihaz elektrik ilmikleri kullanarak büyüyen dokuları alır. İlmikler sadece dokuları kesmez aynı zamanda damarların kanamasını kontrol etmek için dağlama işlemini de yapar.

Bir başka ameliyat türü ise transüretral prostat insizyonudur. Bu işlem sırasında idrar yolu genişletilerek idrar akışı güçlendirilir. Bu ameliyat açık bir ameliyattır. Yani, prostata ulaşmak için dışarıdan bir kesik atılması gerekir. Doktorlar bu ameliyatı sadece ciddi durumlarda kullanırlar.

Diğer Tedavi Seçenekleri

Cerrahi işlem içermeyen teknikler arasında mikrodalgaların, radyo dalgalarının ya da lazerlerin kullanılmasıyla büyüyen prostat dokusunun alınması vardır. Bu yöntemler çok az yan etkiye neden olsa da diğer yöntemler gibi uzun süreli olarak etkili oldukları kanıtlanmamıştır.

Hastalığın Uzun Vadede İlerleyişi

İlaç kullanımı, hayat tarzında yapılacak değişiklikler ve ameliyat gibi yaygın tedavi ile çoğu kişide hastalık büyük oranda iyileşir. Bazı erkekler prostat ameliyatının cinsel işlevlerini etkileyeceğinden şüphelenir. Ancak, prostat ameliyatından önce ereksiyon olabiliyorsanız ameliyat sonrasında da normal bir cinsel hayat sürdürebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...