İyontoforez: Aşırı Terlemenin Çözümü

İyontoforez: Aşırı Terlemenin Çözümü

İyontoforez sırasında tıbbi bir cihaz, etkilenen vücut bölümünüz suya batırılırken hafif elektrik akımları verir. Akımlar ter bezlerinizi geçici olarak engellemek için ellere, ayaklara veya koltuk altlarına sık sık verilir. Bazı insanlar işlem sırasında hafif bir karıncalanma hissi hissederler, ancak elektrik akımı sizi şok edecek kadar güçlü değildir.

İyontoforez Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
İyontoforez Nedir?

İyontoforez işleminde tıbbi bir cihaz, etkilenen vücut bölümünüz suya batırılırken hafif elektrik akımları verir. Akımlar ter bezlerinizi geçici olarak engellemek için ellere, ayaklara veya koltuk altlarına sık sık verilir.

İşlem Ne İçin Yapılır?

İyontoforez şiddetli terlemeyi tedavi etmek için en sık kullanılmasına rağmen, çeşitli spor yaralanmalarını tedavi etmek için de kullanılabilirdir.

Endişelenmeli Miyim?

İyontoforez güvenli ve ağrısız bir işlemdir. Bazı insanlar iyontoforezin bir sonucu olarak yan etkiler yaşayabilir, ancak etkiler genellikle ciddi değildir. En sık görülen yan etkisi cildin kurumasıdır.

İyontoforez en sık, kalıcı ve aşırı terleme ile sonuçlanan bir durum olan hiperhidroz bozukluğunu tedavi etmek için kullanılır. Bu terleme, sıcak havalarda veya fiziksel aktiviteler sırasında veya herhangi bir tetikleyici olmadan belirli durumlarda ortaya çıkabilir. Ayrıca hipertiroidizm veya menopoz gibi diğer tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir.

Hiperhidroz tedavisinin yanı sıra iyontoforez, doğrudan anti-enflamatuar ilaçları cilde ileterek spor yaralanmalarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

İyontoforez Neden Gerçekleştirilir?

Herkes terler, ama bazı insanlar diğerlerinden daha çok terler. Sıklıkla belirgin bir sebepten dolayı aşırı veya sürekli terleme yaşayan kişilerde hiperhidroz bozukluğu denilen bir durum olabilir. İyontoforez, bu durumun semptomlarını hafifletmek için kullanılabilecek bir tedavi türüdür. Hiperhidrozlu insanlar, her biri yaklaşık 20 ila 40 dakika süren, haftada birkaç iyontoforez seansına maruz kalabilir.

Doktorlar iyontoforezin neden hiperhidrozlu insanlara yardım ettiğinden tam olarak emin değil. Bununla birlikte, prosedürün terin ter bezlerinden çıkmasını engelleyerek terlemeyi geçici olarak durduracağına inanılmaktadır.

İyontoforez şiddetli terlemeyi tedavi etmek için en sık kullanılmasına rağmen, çeşitli spor yaralanmalarını tedavi etmek için de kullanılabilirdir. İyontoforez sırasında suya antienflamatuar ilaçlar eklemek, topuk ağrısını ve diğer yumuşak doku yaralanmalarını azaltabilir. Elektrik akımı cildin ilaçları kolayca emmesine yardımcı olur. İyontoforez, eklem çevresindeki şişliği azaltmada ve ağrıyı gidermede özellikle etkili olabilir. Bununla birlikte, burkulmalar veya bursit bu tür tedaviye iyi yanıt verebilir.

İyontoforez için Nasıl Hazırlanırım?

İyontoforez, herhangi bir özel veya ileri hazırlık gerektirmez. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda doktorunuza bildirdiğinizden emin olun:

  • Hamilelik
  • Epilepsi
  • Kalp rahatsızlığı
  • Kalp pili veya yapay eklem değiştirme gibi diğer metal implantlar

Yukarıdaki tıbbi durumlardan veya cihazlardan herhangi birine sahipseniz, iyontoforez yapılmayabilir. Bu durumda doktorunuz başka seçenekler önerecektir.

İyontoforez yaptırabilecekseniz, bir seansa başlamadan önce cildinizdeki herhangi bir kesik veya çizik için az miktarda petrolsü bir jöle uygulamanızın faydası olur. Bu, tedavi sırasında açık yaraları tahrişe karşı koruyacaktır. Evde iyontoforez tedavisi yapıyorsanız, önceden suya bir çay kaşığı kabartma tozu eklemek de faydalıdır. Bu, suyun pH seviyesini düzenler ve tedavinin etkili olmasını sağlar.

İyontoforez Sırasında Ne Olur?

Hiperhidroz tedavisi için kullanıldığında, iyontoforez genellikle doktorun ofisinde yapılır. Ancak makineyi satın alıp evde tedavileri uygulayabilirsiniz. Tedavi süreci oldukça basittir.

Etkilenen vücut kısmını bir su havuzuna koyarsınız. Doktorunuz veya başka bir sağlık uzmanı makineyi açar ve cildinizde hafif bir karıncalanma hissedinceye kadar akımı arttırır. Bu herhangi bir acıya neden olmamalıdır.

İyontoforezin Yan Etkileri Nelerdir?

İyontoforez güvenli ve ağrısız bir işlemdir. Bazı insanlar iyontoforezin bir sonucu olarak yan etkiler yaşayabilir, ancak etkiler genellikle ciddi değildir. En sık görülen yan etkisi cildin kurumasıdır. Ciltte kabarma, soyma ve tahriş de olabilir. Bununla birlikte, bu yan etkiler genellikle her seanstan sonra cilde nemlendirici uygulanarak tedavi edilebilir. Reçetesiz satılan bir hidrokortizon kremi de sizi daha rahat ettirebilir.

İyontoforez Ne Kadar Etkili?

İyontoforez, genellikle hiperhidroz tedavisinde etkilidir. İnsanlar genellikle terleme arzu edilen seviyeye inene kadar haftada birkaç kez 20-40 dakikalık tedavi seanslarına tabi tutulur. Bu noktada, tedaviler daha az sıklıkla, genellikle haftada bir kez yapılır. İyontoforez tedavileri düzenli olarak yapılmalı ve sonuçları korumak için terlemeden önce yapılmalıdır.

Spor yaralanmaları için devamlı iyontoforez tedavilerine sadece bir yara iyileşmeye başlayana kadar ihtiyaç duyulur. Spor yaralanmaları olan çoğu insan, iyileşmeyi teşvik etmek için bir veya iki hafta boyunca beş ila 10 dakikalık tedavi seanslarına katılır. Bu noktadan sonra fizik tedavi, dinlenme ve uygun beslenme iyileşme sürecine devam edecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...