Jinekolojik laparoskopi Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Jinekolojik laparoskopi Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Bir laparoskop ince, ışıklı bir teleskoptur. Doktorunuzun vücudunuzun içinde görmesini sağlar. Tanı amaçlı laparoskopi, endometriozis veya miyom gibi durumlar olup olmadığını belirleyebilir. Ayrıca bir tedavi şekli olabilir.

Jinekolojik Laparoskopi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Jinekolojik Laparoskopi Nedir?

Jinekolojik laparoskopi açık cerrahiye bir alternatiftir. Pelvik bölgenize bakmak için bir laparoskop kullanır. Açık cerrahi genellikle geniş bir insizyon gerektirir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İyileşme döneminde vücudunuza çok dikkat edin. Yaşadığınız herhangi bir yan etkiyi yazın ve bunları doktorunuzla tartışın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bilgi yada yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum yada Jinekoloji bölümüne gidilir.

Jinekolojik laparoskopi

 Minyatür cihazlarla doktorunuz çeşitli ameliyatlar yapabilir. Bunlar şunları içerir:

  • Yumurtalık kistialdırma
  • Cerrahi kontrasepsiyon olan tubal ligasyonu
  • Histerektomi
Laparoskopinin genellikle açık cerrahiye göre daha kısa iyileşme süresi vardır. Ayrıca daha küçük yara izleri bırakır. Bir jinekolog, genel cerrah veya başka tipte bir uzman bu prosedürü yerine getirebilir.

Jinekolojik Laparoskopinin Nedenleri

Laparoskopi teşhis, tedavi veya her ikisi için kullanılabilir. Bir teşhis prosedürü bazen tedaviye dönüşebilir.

Jinekolojik Laparoskopi İçin Hazırlanma

Hazırlık ameliyatın tipine bağlıdır. Görüntüleme testlerine ihtiyacınız olabilir veya doktorunuz oruç veya lavman isteyebilir.

Aldığınız ilaçları doktorunuza bildirin. Bu reçetesiz ilaçlar ve besin takviyelerini de içerir. Prosedürden önce onları durdurmanız gerekebilir.

Bir arkadaşınızdan ameliyattan sonra sizi almaya gelmesini veya bir araba servisi planlamasını isteyin. Sizin araç kullanmana izin verilmeyecektir.

Prosedür

Laparoskopi hemen hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Bu, prosedür için bilinçsiz olacağınız anlamına gelir. Ancak yine de aynı gün eve gidebilirsiniz.

Uykuya daldığınızda idrarınızı almak için kateter adı verilen küçük bir tüp yerleştirilir. Karnınızı karbon dioksit gazı ile doldurmak için küçük bir iğne kullanılacaktır. Gaz, karın duvarını organlarınızdan uzak tutar ve bu da yaralanma riskini azaltır.

Cerrahınız göbeğinizde küçük bir kesik açacak ve görüntüleri bir ekrana aktaran laparoskopu yerleştirecektir. Bu, doktorunuza organlarınızın net bir görünümünü verir.

Sonra olacaklar prosedürün türüne bağlıdır. Teşhis için doktorunuz bir göz atabilir ve işlemi tamamlayabilir. Ameliyat gerekiyorsa, başka kesikler yapılacaktır. Aletler bu deliklerden sokulacak. Daha sonra ameliyat, laparoskop kılavuz olarak olarak yapılır.

Prosedür bittiğinde, tüm aletler çıkarılır. Kesikler dikişle kapatılır ve sonra sarılır ve iyileşmeye gönderilir.

Laparoskopide Gelişmeler

Robotik cerrahi bazen jinekolojik laparoskopi için kullanılır. Robotik kollar insan ellerinden daha dayanıklıdır. Ayrıca ince manipülasyonlarda daha iyi olabilirler.

Mikrolaparoskopi daha yeni bir yaklaşımdır. Daha küçük kapsamları kullanır. Bu prosedür doktorunuzun ofisinde lokal anestezi ile yapılabilir. Tamamen bilinçsiz olmayacaksın.

Laparoskopinin Riskleri

Cilt tahrişi ve mesane enfeksiyonu, bu prosedürün sık görülen yan etkileridir. Daha ciddi komplikasyonlar nadirdir.

Karın boşluğunu doldurmak için kullanılan gaz da bir kan damarı içine girerse komplikasyonlara neden olabilir.

Laparoskopi Sonrası İyileşme

Prosedür bittiğinde hemşireler yaşamsal belirtilerinizi izleyecekler. Anestezi bitene kadar iyileşme sürecinde kalacaksınız. Kendi kendine idrara çıkana kadar serbest bırakılmayacaksınız. Zorlu idrar yapma kateter kullanımının olası bir yan etkisidir.

İyileşme süresi hangi prosedürün gerçekleştirildiğine bağlı olarak değişir. Ameliyattan birkaç saat sonra eve gitmekte özgür olabilirsiniz. Ayrıca bir veya daha fazla gece hastanede kalmak zorunda da kalabilirsiniz.

Ameliyattan sonra göbek deliğiniz gergin olabilir. Karnınızda çürükler olabilir. İçinizdeki gaz göğsünüzü, orta bölgenizi ve omuzlarını ağrıtabilir. Ayrıca günün geri kalanı için midenizin bulandığını hissetme ihtimaliniz de var.

Eve gitmeden önce, doktorunuz size olası yan etkilerin nasıl yönetileceğine dair talimatlar verecektir. Doktorunuz bir enfeksiyonu önlemek için ağrı kesici ilaçlar veya antibiyotikler reçete edebilir.

Ameliyatına bağlı olarak birkaç gün veya hafta boyunca dinlenmeniz söylenebilir. Normal aktivitelere geri dönmek bir ay veya daha uzun sürebilir.

Laparoskopinin ciddi komplikasyonları nadirdir. Ancak aşağıdaki durumlar söz konusu olursa doktorunuzu aramalısınız:

  • Ciddi karın ağrısı
  • Uzamış bulantı ve kusma
  • 38°C veya daha yüksek ateş
  • pus veya kesi alanında ciddi kanama
  • İdrar yaparken veya bağırsak hareketlerinde ağrı
Bu prosedürlerin sonuçları genellikle iyidir. Bu teknoloji cerrahın birçok sorunu kolayca görmesini ve teşhis etmesini sağlar. İyileşme süresi de açık ameliyata göre daha kısadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...