Kaburga Kırığı: İç Organlara Zarar Verebilir

Kaburga Kırığı: İç Organlara Zarar Verebilir

Kaburga Kırığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kaburga kırığı veya çatlağı, iç organlara zarar verebileceği için uzman doktor muayenesi gerektiren bir durumdur.

Kaç Günde İyileşir?

Nefes almada zorluğa yol açabilen kaburga kırığı, uygun tedavilerle en geç iki ay içinde iyileşir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kaburga kırığı için Göğüs Cerrahisi bölümüne gidilir.

Kaburga Kırığı Belirtileri

Kaburga kırığı veya çatlağı aşağıdaki belirtilere yol açabilir:

 • Orta veya şiddetli ağrı
 • Nefes alırken ağrının artması
 • Gövdenin hareket esnasında ağrıması
 • Morarma, şişme
 • Göğüs kafesinde şekil bozukluğu

Kaburga kırılması sonucu nefes almada güçlük oluştuğunda aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Kaygı bozukluğu, panik ataklar
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi, sersemleme

Kaburga Kırığı Neden Olur?

1) Araç Kazası

Kaburga kırığı çoğu zaman motosiklet veya araba kazalarından ortaya çıkmaktadır. Emniyet kemeri tehlikeli kazalarda yolcunun hayatını kurtarırken aynı zamanda bir veya daha fazla kaburga kırığına yol açabilmektedir.

2) Darbe Almak

Göğüs kafesine ucu keskin olmayan sert cisimlerle alınan darbeler kaburga kırığına yol açabilir.

3) Kemik Erimesi

Darbe kaynaklı olmayan kaburga kırığı vakalarının nedeni çoğu zaman kemik erimesidir. Kemik erimesi (osteoporoz), bir öksürük esnasında bile kaburga kırığı oluşmasına yol açabilir. Hafif darbelerde kaburga kırığı oluşması riskini artırır.

4) Risk Faktörleri

Aşağıdaki etkenler kaburga kırığı riskini artırır:

 • İleri yaş
 • Temas sporları yapmak
 • İş güvenliği veya trafik gibi konularında yeterli bilgiye sahip olmamak
 • Kaburgaya yayılmış bir kanser

Kaburga Kırığı Tedavisi

Kaburga kırıldığı zaman, kaburganın konumu çok değişmediyse veya iç organlarda bir zarar oluşmadıysa cerrahi olmayan tedavilere öncelik tanınır. 6-8 haftada tamamen iyileşecektir.

1) Hastane Aciline Görünün

Göğüs kafesinizde özellikle derin nefes alırken şiddetli ağrı hissediyorsanız hastaneye gitmelisiniz. Bir veya iki kaburganız kırılmış olabilir.

Not: Doktora görünmek önemlidir, çünkü kaburga kırığının sivri ucu akciğere, karaciğere veya dalağa çok ciddi hasar verebilir.

2) Steroid Şırıngaları

Steroid şırıngaları kaburga kırığına iyi gelebilir. Özellikle de kırık kıkırdak dokunun yakınlarında ise. Steroid şırıngaları sayesinde kaburga kırığı civarındaki iltihap hafifler, ağrı azalır, nefes almak kolaylaşır.

Uyuşturucu İğneler: Alternatif olarak kaburganın doğduğu omura şırınga edilebilir. Kaburga kırığının ağrısını yaklaşık altı saat boyunca yok edecektir.

3) Sarmayın

Kaburga kırığında, diğer bazı kırıklarda olduğu gibi sargı bezi kullanılmaz. Sargı bezleri akciğer iltihapları veya zatürre riskini artırmaktadır. Bazı çiftli kaburga kırığı vakalarında kaburga kırığı korsesi tipi medikal ürünler gerekli olabilir.

Gövdenizi Hareket Ettirmeyin: Kan dolaşımının teşvik edilmesi için tamamen hareketsiz kalınmamalı, hafif egzersizler yapılmalıdır. Ancak şınav, öne doğru eğilmek veya ağır egzersiz gibi gövdenin dahil olduğu hareketler yapılmamalıdır. İyileşme süresinin uzamasına neden olacaktır.

Buz Uygulayın: İlk iki gün, uyanık olduğunuz süre boyunca her saat başı 20 dakika buz uygulayın. Sonraki günlerde günde üç kez 10-20 dakika boyunca uygulayın. Soğuk uygulama ağrıyı, şişmeyi ve iltihabı azaltır.

Beslenmenize Dikkat Edin: Kaburga kırığının hızlı iyileşmesi için ihtiyaç duyulan kalsiyum, magnezyum, fosfor, D vitamini ve K vitamini açısından zengin beslenin. Yoğurt, baklagiller, balık gibi gıdalara ağırlık verebilirsiniz.

4) İlaç Tedavisi

Kaburga kırığı tedavisinde steroid olmayan iltihap giderici ağrı kesiciler önemli yer tutar. Ibuprofen, naproxen veya aspirin gibi örnekleri vardır. Bu ilaçlar kaburgaların daha hızlı iyileşmesini her zaman sağlayamayabilir, ancak ağrıyı günlük aktivitelerin yapılmasına olanak sağlayacak kadar azaltır.

 • Bu ilaçlar mide ve böbrek için ağır olabilir. İki haftadan uzun süre düzenli olarak kullanılmamalıdır.
 • Çocuklarda aspirin kullanılmamalıdır. Ölümcül Reye sendromuna yol açabilir.
 • Acetaminophen gibi ağrı kesiciler de kullanılabilir ancak iltihap giderici etkisi yoktur.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...