Kadın Sağlığı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Kadın Sağlığı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Sağlıklı alışkanlıklar hastalıklardan kaçınmanın, hayatınızı uzatmanın ve daha mutlu yaşamanın en iyi yoludur. Fakat sağlıklı yaşam, kadınların günlük hayatının karmaşışında, ev işlerinin, iş hayatının, yoğun programların arkasında kalabilir.

Kadın Sağlığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Atacağınız en güzel adım sigara, alkol, madde kullanımı gibi kötü alışkanlıklarınızı (varsa) terk etmektir. Böylece çoğu hastalığı önlemiş olacaksınız.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Meme muayenesi ve jinekolojik muayeneler haricinde, muayeneler ve taramalar için doktorunuza düzenli olarak görünmelisiniz. Kan testleri, tansiyon ve kilo gibi biyometrik verilerle yıllık fiziksel olarak yapılan diğer muayeneler önleyici adımlardır. Bu testler, potansiyel sorunların belirlenmesine yardımcı olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın sağlığı hakkında bilgi ve yardım almak için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidebilirsiniz.

Kadın Sağlığı

Daha basit ve sağlıklı bir yaşam için bu basit adımları uygulayın:

Hastalıkları Önlemek

Hastalıkları ve enfeksiyonları önlemenin bir yolu sigara içmemektir. Bunun için sigara içen kişilerden de uzak durmanız gerekir. Sigara dumanı da en az sigaranın kendisi kadar tehlikeli olabilir.

Sağlığa olan bilinen diğer riskler arasında uyuşturucu ve alkol kullanımı bulunur. Çok fazla sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının kanser ve diğer rahatsızlıkların görülme riskini artırdığı bilinmektedir.

Diş ve ağız sağlığının korunması, körü körüne bembeyaz dişlere sahip olmanın ötesinde bir durumdur.  Günlük olarak dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanımı, çürükleri ve diş eti sorunlarını önler. Dahası, sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olmanız kalp hastalıkları riskin de azaltabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...