Kadınlar için En İyi 5 Karın Egzersizi

Kadınlar için En İyi 5 Karın Egzersizi

Çoğu kadın için, karın bölgesini dümdüz yapmak hiç kolay değildir. Kadınlarla erkeklerin kas yapısı arasında büyük farklılıklar yoktur fakat kadınların çok daha uzun belleri ve pelvise doğru genişleyen bir yapıları vardır. Bu durum, kadınların düz ve sıkı karın kasları oluşturmalarını zorlaştırır. Fakat gözle görünecek karın kasları yapmak kadınlar için imkânsız değildir. Sadece, mekik çekmek gibi sıradan hareketlerin dışına çıkmanız gerekli.

Hedeflenen Kaslar

Kadınlar için en iyi karın egzersizleri karın bölgesindeki 4 kas grubunu hedefler:

  • Dış Oblikler: Bu kaslar yanlarda bulunur ve koltuk altlarınızdan göğüs kafesinize kadar bu kaslarınızı hissedebilirsiniz.
  • İç Oblikler: Bu kaslar, dış obliklerinizi dengeleyen kaslardır.
  • TransversusAbdominus: Bu kaslar, en derin kaslardır. Karnınızın orta kısmında yatay bir şekilde bulunur.
  • RectusAbdominus: Bu kaslar, göğüs kafesinizin bittiği yerden pelvise doğru iner. Yürürken omurganızı rahatlatmaya yarar. Aynı zamanda, baklava dediğimiz karın kası görüntüsünü görebilmenizi sağlayan yüzeye en yakın kaslardır.
Bu kas gruplarını doğru bir şekilde hedefleyerek çalıştırmak, dengeli bir egzersiz yapabilmek için önemlidir. Bu kas gruplarını çalıştırmak omurganızı ve pelvisi güçlendirerek duruşunuzu düzeltir ve sırt ağrıları yaşamanızı engeller.

Mekik gibi daha sıradan yöntemlerin aksine bu egzersizler çok daha fazla kas grubunu çalıştırarak daha fazla kalori yakar.

Daha güçlü karın kasları istiyorsanız haftada iki ya da üç kez bu egzersizleri yapın.

Bahsettiğimiz egzersizler karın kaslarınızı geliştirip, duruşunuzu düzeltmenize yardımcı olacaktır. Fakat Mayo Clinic’egöre bölgesel yağ yakımı diye bir şey yoktur. Bu, 100 tekrar bile yapsanız karın kaslarınızın ortaya çıkmayabileceği anlamına gelir. Daha az kalorili beslenip düzenli egzersiz yaparak tüm vücudunuzdan yağ yakımı sağlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...