Kadınlarda Günlük Lif Alımı

Kadınlarda Günlük Lif Alımı

Yeterince lif tüketmek mide ve bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Ama maalesef ülke olarak günlük ihtiyacın çok altında lif tüketiyoruz. Kadın lif tüketimi ihtiyacı erkeklere göre daha azdır, çünkü genellikle daha az kalori harcarlar. Ne kadar life ihtiyacınız olduğu ve farklı lif çeşitlerinden hangisini seçeceğiniz size kalmış bir şey ama bazı genel kurallar var.

Kadınlarda Günlük Lif Alımı

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Lifli besinler kansere yakalanma riskini azaltır, sindirimi düzenler, kalp sağlığını düzenler, bağışıklığı güçlendir.

Kadınlarda Tüketim

Enstitü 50 yaşın altındaki kadınlar için günlük 25 gram, 50 yaşın üstündekiler için günlük 21 gram lif tüketimini önermektedir.

Genel Kurallar

Eğer yeterince lif tüketmek istiyorsanız Amerika İlaç Enstitüsü’nün tavsiyelerini takip edebilirsiniz. Enstitü 50 yaşın altındaki kadınlar için günlük 25 gram, 50 yaşın üstündekiler için günlük 21 gram lif tüketimini önermektedir.

Lif İhtiyacını Hesaplama

Eğer daha spesifik olmak istiyorsanız, ne kadar yediğinize göre lif ihtiyacını hesaplayabilirsiniz. Her 1000 kalori için 14 gram life ihtiyacınız vardır. Ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğu ise boyunuz, kilonuz ve aktivite düzeyinize göre belirlenir. Bu yüzden kadınlar arasında farklılaşabilir.

Lifin Önemi

Lif sindirilemez ama vücudunuzda büyük öneme sahiptir. Çözünemeyen lif sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Çözünen lif ise kolesterolü azaltmak ve kan şekeri seviyesi sabit tutmak için gereklidir. Hangi tip lifi seçeceğiniz ile ilgili resmi bir tavsiye olmasa da, farklı lifleri dengeli bir biçimde tüketmek en iyisidir. Lif içeren gıdaların çoğu ikisine de sahiptir. Bununla birlikte yulaf ve fasulye gibi yiyecekler çözünen lif, tam tahıl ekmeği ve yapraklı yeşil sebzeler çözünemeyen lifler açısından zengindir.

Lif Açısından Zengin Yiyecekler

Lif tam tahıllarda, sebzelerde, kuru yemişlerde ve bakliyatlarda bulunur. Bu yüzden bu yiyecekler açısından zengin bir diyet ihtiyacınız olan lifi sağlayacaktır. Rafine edilmiş ve işlenmiş yiyecekler lif açısından fakirdir. Beyaz ekmek ve konserve meyeve bunlardan bazılardır.

İlgili Makale: Bol Lifli Gıdalar

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...