Kalça Ağrısı: Bu 6 Sebepten Dolayı Oluyor - Multi Yaşam
Kalça Ağrısı: Bu 6 Sebepten Dolayı Oluyor

Kalça Ağrısı: Bu 6 Sebepten Dolayı Oluyor

Kalça ağrısı birçok insanın karşı karşıya kalabildiği bir rahatsızlıktır. Kalça vücuttaki en büyük ekleme sahip bölgedir ve hemen hemen her harekette kullanılır. Kemikler arasında eklemi korumak için yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası vardır.

Kalça Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Kalça Ağrısı Neden Olur?

Kalça eklemi dayanıklı mekanizmasına rağmen çok çeşitli hareketlere, gerilmelere ve kilolara maruz kalmasından dolayı kolaylıkla incinebilir. Bu genellikle sakatlanma, yıpranma ve aşınma sonucu olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kalça ağrısı için Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi bölümlerine gidebilirsiniz.

Kalça Ağrısının Nedenleri

Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Kalça ağrısının tedavisi nedenine bağlı olarak 3 temel başlık altında sınıflandırılabilir: ilaç tedavisi, ameliyat ve egzersizler

1Kalça Ağrısı İlaçları

İlaçların çeşidine göre ağrıları hafifletici, enflamasyonu ortadan kaldırıcı, kemik kaybını azaltıcı ve eklem hasarını önleyici etkileri vardır. Kalça ağrısı tedavisinde kullanılan başlıca ilaçlar şunlardır:

Karabaş bitkisinin 4-5 başağını ufalayın ve 1 bardak su ile 3 dakika kaynatıp akşamları için. Bu yöntemi bir hafta uygulayın eğer faydasını görmüyorsanız kullanmayı bırakın.

2 Kalça Ameliyatları

İlaçların ve diğer tedavilerin kalça ağrılarına etki etmediği durumlarda ameliyat seçenekleri doktorlarca tavsiye edilir. Kalça ağrıları ve problemleri için kullanılan ameliyat seçenekleri şunlardır:

3Kalça Ağrısı Egzersizleri

Egzersizler kalça problemlerinde ve ağrılarında en uygun tedavi yöntemlerindendir. Egzersizler hareket çeşitliliğinin sürdürülmesini ve kasların kuvvetlendirilerek kalçaya destek olunmasını sağlar. Eklemleri saran kasları ve tendonları gerdirmek de kalça ağrılarını ve kalça sakatlıkları riskini azaltmada etkilidir.

Yorumlar (5)

 1. Bel kaymasi
  Agrisi var agrim kalca kemiklerime vurdu

 2. pinar

  3-4 yil evvel merdivenlerden topuklu terligimin ayagimdan kaymasi sonucu dustum ve kalcam merdivenin sivri kismina geldi baya mordu ve sisiti sonra morluk gecti baya zaman sonra ama sislik kaldi ve sag kalcamda yumru gbi ayri bir bolge gibi duruyordu doktora gittim krem vermisti ama sislik gecmedi bisey yok demisti
  Ve suanda ise ayni yerde asiri agri olmaya basladi ve bacagima kadar vuruyor agrisi rahatsizlik vermeye basladi doktora gittim hurodiod verdi o bolgeye suruyorum ama hic biifaydasi olmadi bacagim asiri agriyor sizce kotu biseymidir bu ne yapmam lazimm

  • Burak

   Dostum ben kalça amaliyatı oldum kalçamda çivi var seni çok iyi anlıyorum benimde çok sancılanıyor kasılıyor ağrıyor röntgen çekilmeni tavsiye ederim kalça eklemin deforme olmuş olabilir yada yıpranmış olabilir zamana bırak geçer ve bisiklet sür çok iyi gelir ayağına sevilay bitkiçayı içiyorum ben çok iyi geliyor ayağıma bu kadar allahım şifa versin amin

 3. Cenk

  17 yaşindayım bel ile kalça arası agriyor

 4. Abdullah demir

  Hocam 4-5 yıl önce trafik kazası geçirdim .sol dizden rahatsız ve kalcam da sıkıntı var gibi . Sol bacagimi .sağ Bacağım gibi hareket ettiremiyorum. Ve bagdaj kuramiyorum . Sebebleri neler olabilir !

Sonraki yazı yükleniyor...