Kalın Bağırsağın Alınması (Kolektomi)

Kalın Bağırsağın Alınması (Kolektomi)

Bu ameliyat sırasında cerrah, bağırsağın hastalıklı kısmını alır ve sağlıklı parçaları birbirine bağlar. Cerrah, duruma göre kalın bağırsağın tamamını veya bir kısmını çıkarabilir. Doktorunuz, ameliyattan sonra yeterli oranda sağlıklı bağırsak yoksa kolostomi yapabilir. Kolostomi sırasında cerrah kalın bağırsağın bir ucunu karın duvarının dışından çıkararak karna kolostomi torbası koyar. Dışkı kalın bağırsağa ilerlediğinde bu torbaya geçer. Torbaya giden dışkı genellikle yumuşak ya da sıvıdır. Kolostomi genellikle geçici bir işlemdir. Bağırsaklarınız iyileşene kadar bu torbayı kullanmanız gerekebilir. Yeni bir operasyonla doktorunuz, kolostomi torbasını alır. Bazı durumlarda ise kolostomi sürekli olabilir.

Kalın Bağırsağın Alınması (Kolektomi) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Kolektomi Nedir?

Kalın bağırsağın kısmi olarak veya tamamen alınması kolektomi olarak bilinir. Bu ameliyatın amacı, kalın bağırsağın hastalıklı kısmının alınmasıdır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kanser, Crohn hastalığı ya da ülseratif kolit gibi kronik bir bağırsak rahatsızlığınız varsa düzenli tıbbi bakım almanız gerekebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kolektomi işlemini Genel Cerrahi uzmanı yapmaktadır.

Kalın Bağırsağımın Alınmasına Neden İhtiyacım Var?

Kalın bağırsağın alınması bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

Bu rahatsızlıklar:
Bağırsak kanseri
Yaralar ve tümörler nedeniyle bağırsaklarda tıkanıklık
Kalın bağırsakta görülen bir hastalık olan divertikülit
Prekanseröz polip
Enfeksyion
Bağırsaklarda kanama
Bağırsaklarda anormal bir dönmeye neden olan volvulus
Bağırsak iltihaplanmasının bir türü olan ülseratif kolit
Bağırsakların bir kısmının öbür kısmının içine kaymasına neden olan intususepsiyon

Kalın Bağırsağın Alınmasıyla İlişkilendirilen Riskler

Tüm ameliyatlar risk barındırır.

Bu riskler arasında şunlar bulunur:
Enfeksiyon
Kanama
Kalp krizi ya da inme
Kanda pıhtı oluşumu
Nefes almada zorluk
Zatürre
Bitişik yapılarda hasar
Kalın bağırsağın alınmasından kaynaklanan riskler:
Karnın içinde kanama
Ameliyat kesiğinden kaynaklanan insizyonel fıtık oluşumu
Mesanede ya da kalın bağırsağın yakınındaki organlarda hasar
Dokuların yaralanması
Ameliyat yarasının açılması
Ciltte tahriş gibi kolostominin neden olduğu sorunlar

Genel anestezi ile ilişkilendirilen riskler de bulunmaktadır. Bu riskler arasında ilaçlara verilen tepkiler ve nefes almada zorluk da bulunur.

Kalın Bağırsak Ameliyatına Hazırlık

Ameliyattan önceki en az iki hafta boyunca doktorunuza kullandığınız ilaçları bildirin. Vitamin ve bitki takviyeleri almanız gerekebilir. Grip, nezle ya da uçuk gibi yaşadığınız tüm hastalıkları doktorunuza belirtmelisiniz.

Ameliyattan önce doktorunuz şunları isteyebilir:
Aspirin (Bufferin), ibuprofen (Advil), naproksen (Aleve) ya da warfarin (Coumadin) gibi kan inceltici ilaçları kullanmayı bırakın.
Sigara içmeyi bırakın.
Bol su için.
Lif açısından zengin yiyecekler yiyin.
Kalın bağırsağınızı aldırmadan birkaç gün önce şunları yapmanız gerekebilir:
Boşaltımı kolaylaştırmak için laksatif kullanımı
Kalın bağırsağın temizlenmesi için lavman kullanımı
Su, doğal meyve suyu veya kemik suları gibi sıvıların tüketilmesi

Ameliyat gününde doktorunuzun yönergelerini izleyin. Ameliyat öncesinde bazı yiyeceklerden ve içeceklerden 12 saat boyunca uzak durmanız gerekebilir.

Kalın Bağırsak Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat başlamadan önce size genel anestezi verilir. Anestezi, ameliyat boyunca uyumanızı sağlar. Ayrıca, bu sayede acı da hissetmezsiniz. Doktorunuz, laparoskopi veya açık kolektomi yapabilir.

Laparoskopide doktor bağırsakların temiz bir görüntüsünü almak için kamera kullanır. Ameliyat, birçok küçük kesik eşliğinde yapılır. Bu ameliyat türünde atılan kesikler, açık ameliyata göre daha küçüktür.

Açık kolektomide ise doktorunuz doğrudan bağırsakları görebilmek için daha büyük kesikler atarlar.

Her iki ameliyatın da temel yapısı aynıdır. Cerrah, bağırsaklarda bir ya da iki kesik kullanarak hastalıklı ve hasar gören kısmı alır. Bağırsakları geride kalan kısmı ismi birbirine dikilerek veya zımba ile tutturulur. Bu duruma anastomoz denir. Doktorunuz gerekli görürse kolostomi de yapar. Daha sonra kesiği kapatmak için dikiş atar.

Bazı durumlarda doktorun ameliyat sırasında diğer organları da alması gerekebilir.

Kalın Bağırsak Alındıktan Sonra Ne Olur?

Genellikle bu ameliyattan sonra 3 – 7 gün hastanede kalınması gerekir. Komplikasyon yaşarsanız hastanede daha uzun süre kalmanız gerekebilir. Bu duruma neden olan ciddi bir sağlık sorununuz varsa da hastanede uzun süre kalmanız gerekebilir.

Ameliyattan sonra nasıl beslenmeniz gerektiğine dair doktorunuzun verdiği yönergeyi dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekir. Genellikle ikinci veya üçüncü gün su içmeye başlayabilirsiniz. İyileştikçe daha yoğun sıvıları ve yumuşak yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Tamamen iyileşmeniz iki ayı bulacaktır.

Ameliyattan Sonra İyileşme

Kalın bağırsağını aldıran çoğu kişi tamamen iyileşir. Kısa süreliğine kolostomi torbası taşıyabilirsiniz. Bazı kişilerin kalıcı kolostomiye ihtiyaçları olabilir. Kolostomi genellikle keyif aldığınız aktiviteleri yapmanıza engel değildir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...