Kalp Anjiyoplasti ve Stent Yerleştirme Nedir?

Kalp Anjiyoplasti ve Stent Yerleştirme Nedir?

Anjiyoplasti ve stent yerleştirme, kalpte tıkalı olan arterleri açmak için yaygın prosedürlerdir. Bu prosedürler resmen koroner anjiyoplasti veya perkütan koroner girişim olarak bilinir.

Kalp Anjiyoplasti ve Stent Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Genellikle stent takılmasının faydaları risklerinden ağır basmaktadır. Kan akışının kısıtlanması ya da kan damarlarının tıkanması ciddi ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Riskleri Var Mıdır?

Tüm cerrahi işlemler risk barındırır. Stent takılması, kalpteki veya beyindeki atardamarlara erişilmesini gerektirebilir. Bu durum, komplikasyonların artmasına yol açar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Stent takılması işlemi ile Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi bölümleri ilgilenir.

Anjiyoplasti, arteri genişletmek için küçük bir balonun kullanılmasını içerir. Stent, doktorunuzun artere yerleştirdiği küçük bir tel örgü tüptür. Stent, arterin kapanmasını önlemek için yerinde kalır. Bir kardiyolog tipik olarak her iki işlemi de aynı anda gerçekleştirir.

Neden Kalp Anjiyoplasti ve Stent Yerleştirmesine İhtiyacım Var?

İşlem genellikle plak olarak bilinen yağlı bir maddenin bir arterin duvarlarına tutulduğında yapılır. Ateroskleroz olarak bilinen bir durumdur. Plak birikmesi arterin iç kısmının daralmasına ve kan akışını kısıtlamasına neden olur.

Plak koroner arterleri etkilediğinde, koroner kalp hastalığı adını alır ve ciddi bir sağlık durumudur. Koroner arterler kalbe taze, oksijenli kan sağladığından atardamarlarda plak birikimi özellikle sağlığınızı tehdit eder. O olmadan, kalp çalışamaz.

Anjiyoplasti ve stent yerleştirilmesi, bir atardamar ve anjina tıkanıklığını veya ilaçların kontrol edemediği sürekli göğüs ağrısını azaltabilir. Ayrıca, biri kalp krizi geçiriyorsanız kullanılan acil durum prosedürüdür.

Anjiyoplasti ve stentler bazı koşullara yardımcı olamazlar. Örneğin, koroner baypas ameliyatı kalbin sol tarafındaki ana arter tıkanıklık yaşadığında daha iyi bir seçenek olabilir. Doktor ayrıca, birden fazla arterde tıkanma veya diyabet varsa, koroner baypas ameliyatını da düşünebilir.

Neden Kalp Anjiyoplasti ve Stent Yerleştirme İle İlişkili Riskler Nelerdir?

Herhangi bir cerrahi prosedür risk taşır. Stent yerleştirme ile anjiyoplasti sırasında advers etki riski artar, çünkü işlem kalbin arterleriyle ilgilidir.

Prosedür ile ilgili riskler şunları içerir:

 • İlaç veya boyaya alerjik reaksiyon
 • Solunum problemleri
 • Kanama
 • Stent arterin tıkanması
 • Kan pıhtısı
 • Kalp krizi
 • Enfeksiyon
 • Arterin daralması

Nadir yan etkiler arasında inme ve nöbet geçirme vardır.

Çoğu zaman prosedürü gerçekleştirmeme sonucu oluşan riskler, stent yerleşimli anjiyoplasti ile ilişkili risklerden daha ağır basar.

Neden Kalp Anjiyoplasti ve Stent Yerleştirme İçin Nasıl Hazırlanabilirim?

Koroner arter hastalığından kaynaklanan kalp krizi gibi acil bir olay nedeniyle koroner arterlerinize stent yerleştirilmesiyle anjiyoplasti yapmanız gerekiyorsa, hazırlanmak için çok az zamanınız olacaktır.

Prosedürü planlamak için bolca vaktiniz varsa, hazırlamak için yapmanız gereken birkaç şey var.

 • Doktorunuza hangi ilaçları, otları veya takviyeleri aldığınızı söyleyin.
 • Aspirin, klopidogrel (Plavix), ibuprofen (Advil), naproksen (Aleve, Naprosyn) ve doktorunuzun almayı bırakmanızı söylediği diğer kanınızın pıhtılaşmasını zorlaştıran ilaçları almayı bırakın.
 • Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın.
 • Doktorunuza sahip olduğunuz herhangi bir hastalıktan, hatta soğuk algınlığı veya gripten dahi bahsedin.
 • Doktorunuzun size vereceği ilaçları alın.
 • Ameliyata hazırlanmak çok vaktiniz olması için hastaneye erkenden varın.
 • Doktorunuzun veya cerrahınızın size verdiği talimatları izleyin.

Kesi yerinde yatıştırıcı ilaç alacaksınız. Ayrıca IV kullanarak damarlarınızdan ilaç alacaksınız. İlaç işlem sırasında rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Anjiyoplasti ve Stent Yerleştirme Nasıl Yapılır?

Stent yerleşimli anjiyoplasti minimal invaziv bir işlemdir. Bu işlem sırasında aşağıdaki adımlar gerçekleşir:

 • Kardiyologunuz, bir atardamar erişmek için kasıklarınızda küçük bir kesi yapar.
 • Kardiyoloğunuz, bu kesiden kateter olarak bilinen ince, esnek bir tüp yerleştirecektir.
 • Daha sonra kateteri vücudunuzdan koroner arterlerinize yönlendirir. Bu, atardamarlarınızı floroskopi adı verilen bir röntgen kullanarak görmelerini sağlar. Özel bir boya da onlara rehberlik edebilir.
 • Kardiyoloğunuz kateterden küçük bir kablo geçirir. İkinci bir kateter daha sonra kılavuz teli izleyecektir. Bu kateterin kendisine bağlı küçük bir balonu var.
 • Balon tıkanmış artere ulaştığında, kardiyoloğunuz onu şişirecektir.
 • Kardiyologunuz stenti balonla aynı anda yerleştirerek arterin açık kalmasını ve kan akışının geri dönmesini sağlar. Stent sabitlendiğinde, kardiyoloğunuz kateteri çıkarır ve stenti yerinde bırakır, böylece kan akmaya devam eder.

Bazı stentler, artere yavaş yavaş salınan ilaçlarla kaplanmıştır. Bunlara “ilaç salgılayan stentler (DES)” denir. Bu stentler, etkilenen arterin kapanmasını önleyen bir doku birikimi olan fibrozla savaşmaya yardımcı olur. Çıplak metal stentler veya ilaçla kaplanmayanlar da bazen kullanılır.

Kalp Anjiyoplasti ve Stent Yerleştirmeden Sonra Ne Olur?

Kesi yerinde acı hissedebilirsiniz. Bunu reçetesiz satılan ağrı kesicilerle tedavi edebilirsiniz. Ayrıca, kanınızın pıhtılaşmasını önlemek için muhtemelen bir ilaç verilecektir. Bu, vücudunuzun yeni stentin ayarlamasına yardımcı olur.

Kardiyoloğunuz, kanama, kan pıhtılaşması veya kalbe kan akışıyla ilgili sorunlar gibi komplikasyonların olmadığından emin olmak için hastanede bir gece kalmanızı isteyecektir. Kalp krizi gibi koroner bir olay geçirdiyseniz, kalışınız daha uzun olabilir.

Eve döndüğünüzde, bol miktarda sıvı içiniz ve bir süre fiziksel aktivitenizi sınırlandırınız. Doktorunuzun talimatlarını takip etmek önemlidir.

Stent yerleştirmeli anjiyoplasti hayat kurtarıcı bir prosedür olabilir, ancak yine de kalp sağlığınızı iyileştirmek için yaşam tarzı seçimleri yapmanız gerekecektir. Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları dengeli bir beslenme düzenini, egzersiz yapmayı ve sigara içiyorsanız sigarayı bırakmayı içerir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...