Kalp Hastalığı İçin İmplante Tıbbi Cihazlar

Kalp Hastalığı İçin İmplante Tıbbi Cihazlar

Kalp hastalığı ilaç, yaşam tarzı değişiklikleri veya hafif cerrahi gibi daha az invaziv tedavilerin ardından semptomlar devam ederse hayatı tehdit edebilir.

İmplante Tıbbi Cihazlar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Etkili Bir Yöntem Midir?

Diğer tedaviler çalışmadığında implante tıbbi cihazlar önerilebilir. Bu seçenekler, bazı kalp durumlarını uzun vadede etkili bir şekilde düzeltebilir.

Kalp Pili

Kalbinizin elektrik sistemi düzgün çalışmıyorsa, pil ile çalışan kalp pili, kalbinizi elektriksel bir dürtü ile normal bir ritme döndürür.

Diğer tedaviler çalışmadığında implante tıbbi cihazlar önerilebilir. Bu seçenekler, bazı kalp durumlarını uzun vadede etkili bir şekilde düzeltebilir. Kalp nakli gibi daha invaziv bir tedavi planına geçiş olarak da hareket edebilirler.

Aşağıdaki bilgiler implante tıbbi cihazlara genel bir bakış sunmaktadır. Ancak, doktorunuzla sizin için en iyi tedavi seçenekleri hakkında konuşmak her zaman en iyisidir.

Kalp pili

Kalp pili, kalp hastaları için belki de en çok bilinen implante edilmiş tıbbi cihazdır. Cerrahi olarak karın veya göğüs boşluğuna yerleştirilir. İnsanlar aritmi ya da düzensiz kalp atışı yaşadıklarında kullanılırlar. Bu, kalp atma paternlerinin çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz olduğu anlamına gelir.

Aritmi için ilk basamak tedavi ilaçları, tek bir elektrik şokunu (kardiyoversiyon) veya düzensiz bir dayak modeline katkıda bulunan anormal dokuyu tahrip eden bir kateter prosedürünü içerir. Bu tedaviler başarısız olursa, doktorunuz kalp pili önerebilir.

Nasıl Çalışır?

Kalp pili, kalbinizin ölçtüğü dahili bir izleme sistemidir:

 • elektriksel aktivite
 • dayak modeli
 • kalp atışı
 • kan sıcaklığı

Kalbinizin elektrik sistemi düzgün çalışmıyorsa, pil ile çalışan kalp pili, kalbinizi elektriksel bir dürtü ile normal bir ritme döndürür. Bir kalp pili üreticisi ve pilin ömrü ortalama yedi yıl. Bu süreden sonra yedek bir kalp pili gerekebilir.

Prosedür

Kalp pili takılması için cerrahi, genel anestezi altında bir hastane ortamında yapılır. Cerrahınız küçük cihazı ve pil takımını cildinize yerleştirir. Ardından damarlarınızdan ve yüreğinize kadar bir tel bağlanır. Prosedür birkaç saat sürebilir ve daha sonra genellikle bir gece hastanede kalınır.

Kurtarma süresi kısadır. Birkaç gün boyunca insizyonda ağrı olabilir, ancak hazır olduğunuzda günlük rejiminize dönebilirsiniz.

Kalp pili implantlarının riskleri arasında şunlar olabilir: 

 • kesi yerinde şişlik veya morarma
 • enfeksiyon
 • kan damarlarına veya sinirlere zarar
 • iflas etmiş akciğer

Önlemler

Kalp pili kullanan kişiler, cep telefonları, mikrodalga fırınlar ve metal dedektörleri gibi elektroniklerden kaynaklanan potansiyel girişimler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Kalp pilinizi ve bu elektrikli cihazları arasında biraz mesafe koymak önemlidir.

Örneğin, cep telefonunuzu gömlek cebinde değil arka cebinde veya cüzdanda taşıyın ve uzun süre mikrodalgaya yakın durmayın.

Ayrıca, havaalanlarında ve metal dedektörleri ve diğer görüntüleme ekipmanlarıyla donatılmış diğer yerlerde personeli bilgilendirin. Makine, kalp pilinizle reaksiyona girebilir.

Ventriküler Yardım Cihazı

Bir ventriküler destek cihazı, son dönem kalp yetmezliğini önlemek için kullanılan geçici bir ölçüdür. Bu cihaz ayrıca sol ventrikül destek cihazı (LVAD) olarak da adlandırılır, çünkü kalbin sol ventrikülünün işine yardımcı olur.

Sol ventrikül kalbin en büyük odasıdır. Kalpten kanı vücudunuzun geri kalanına pompalamaktan sorumludur.

Kalp nakli için listede bulunan insanlar, kalplerinin yapmak için çok zayıf olduğu işi yapmak için bir LVAD gerektirebilir. Bu cihaz genellikle “nakli için bir köprü” olarak adlandırılır. Genellikle uygun bir verici kalp bulunana kadar hayat kurtarmak için bir ölçü olarak kullanılır.

Ameliyat riskleri şunlardır:

 • enfeksiyon
 • cihaz hatası
 • kalp yetmezliği
 • kan pıhtıları

Bir LVAD’ın implante edilmesi açık kalp ameliyatını içerir ve tamamlanması dört ila altı saat sürmektedir. Cihaz göğüs boşluğunuza yerleştirilirken bir vantilatör ve kalp-akciğer makinesine yerleştirilirsiniz. Ameliyattan hemen sonra yoğun bakım ünitesinde birkaç gün geçirmeyi bekleyin.

Yoğun bakımda kalmanız doktorunuzun doğru bir şekilde çalıştığından emin olmak için LVAD’ı izlemesini sağlar. Doktorunuz ayrıca kan inceltici ilaç seviyelerini ayarlayabilecek.

Kurtarma ameliyattan önce genel sağlığınıza bağlıdır. Bazı insanlar birkaç gün içinde eve gitmek için yeterince iyi. Diğerleri, bir verici kalp mevcut olana kadar hastanede kalabilir.

İmplante Edilebilir Kardiyoverter Defibrilatör

Bir implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) bir kalp piline benzer. Her iki cihaz da aritmi tedavisinde kullanılır. ICD, ventriküler fibrilasyon (VF) epizodları olan hastalarda daha sık kullanılır. VF kalpten kalp atışına katkıda bulunan kalbin şiddetli bir şekilde seğirmesidir, çünkü kan kalpten dışarı pompalanmaz.

İmplante edilmiş bir defibrilatör VF veya diğer aritmi formlarında kasları yeniden başlatmak için kalbe bir elektrik akımı sağlar. Cildin altına, genellikle köprücük kemiğinin veya karın bölgesinin altındaki bir ICD yerleştirilir. Teller ICD pil paketinden kalp kasının içine geçirilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...