Kalp Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kalp Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kalp Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Yapmalıyım?

Düzenli egzersiz yapmak ve beslenme şeklini değiştirmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri kalp sağlığına büyük katkı sağlayacaktır.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigara ve alkolden uzak durmak ve aşırı kafein tüketiminden kaçınmak kalp sağlığı için alınacak önemli kararlardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kalp sorunları için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Doktorunuz, kalp hastalığı teşhisi için çeşitli testler ve değerlendirmeler sipariş edebilir. Bu testlerin bazıları, kalp hastalığı belirtileri göstermeden önce yapılabilir. Diğerleri, geliştiklerinde semptomların olası nedenlerini araştırmak için kullanılabilir.

Fizik Muayene ve Kan Testleri

Doktorunuzun yapacağı ilk şey, bir fiziksel sınav yapmak ve yaşadığınız semptomları hesaba katmaktır. Sonra ailenizi ve kişisel tıbbi geçmişinizi tanımak isteyeceklerdir . Genetik bazı kalp hastalıklarında rol oynayabilir. Kalp hastalığı olan yakın bir aile üyeniz varsa, bu bilgileri doktorunuzla paylaşın.

Kan testleri sık sık sıralanır. Bunun nedeni, doktorunuzun kolesterol seviyenizi görmesine ve iltihap belirtileri görmesine yardımcı olmalarıdır .

İnvazif Olmayan Testler

Kalp hastalığını teşhis etmek için çeşitli invazif olmayan testler kullanılabilir.

 • Elektrokardiyogram (EKG veya EKG).Bu test kalbin elektriksel aktivitesini izleyebilir ve doktorunuzun herhangi bir düzensizliği tespit etmesine yardımcı olabilir.
 • Ekokardiyogram. Bu ultrason testi doktorunuza kalbin yapısının yakın bir resmini verebilir.
 • Stres testi. Bu sınav, yürürken, koşarken veya sabit bir bisiklet sürmek gibi yorucu bir aktiviteyi tamamlarken yapılır . Test sırasında, doktorunuz fiziksel efordaki değişikliklere cevaben kalbinizin etkinliğini izleyebilir.
 • Karotis ultrasonu. Karotis arterinizin ayrıntılı bir ultrasonunu almak için doktorunuz bu ultrason testini isteyebilir.
 • Holter monitörü. Doktorunuz bu kalp atış hızı monitörünü 24 ila 48 saat süreyle giymenizi isteyebilir . Kalbinizin etkinliğinin genişletilmiş bir görünümünü elde etmelerini sağlar.
 • Eğim tablosu testi. Yakın zamanda ayağa kalktığınızda ya da otururken bayılma ya da baş dönmesi yaşadıysanız, doktorunuz bu testi isteyebilir. Bu sırada, kalp atış hızınızı , kan basıncınızı ve oksijen seviyenizi izlerken bir masaya bağlanır ve yavaşça yükseltilir veya alçalırsınız .
 • CT tarama. Bu görüntüleme testi , doktorunuza kalbin son derece ayrıntılı bir X-raygörüntüsünü verir.
 • Kalp MRI. CT taraması gibi, kalp MRG’si de kalbinizin ve kan damarlarınızın çok ayrıntılı bir görüntüsünü sağlayabilir.

İnvazif testler

Fizik muayene, kan testleri ve noninvaziv testler kesin değilse, doktorunuz normal dışı semptomlara neden olduğunu belirlemek için vücudunuzun içine bakmak isteyebilir. İnvazif testler şunları içerebilir:

 • Kardiyak kateterizasyon ve koroner anjiyografi. Doktorunuz kasık ve arterlerden kalbinize bir kateter yerleştirebilir . Kateter, kalp ve kan damarlarını içeren testler yapmasına yardımcı olacaktır. Bu kateter kalbinize girdiğinde, doktorunuz koroner anjiyografi yapabilir . Koroner anjiyografi sırasında kalbi çevreleyen ince atardamarlara ve kılcal damarlara bir boya enjekte edilir. Boya, son derece ayrıntılı bir X-ışını görüntüsünün üretilmesine yardımcı olur.
 • Elektrofizyoloji çalışması. Bu test sırasında, doktorunuz kalbe bir kateter aracılığıyla elektrotlar bağlayabilir. Elektrotlar yerinde olduğunda, doktorunuz elektrik darbeleri gönderebilir ve kalbin nasıl tepki verdiğini kaydedebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...