Kalp Hastalığı ve Hipertansiyon Arasındaki Bağlantı Nedir?

Kalp Hastalığı ve Hipertansiyon Arasındaki Bağlantı Nedir?

Hipertansif kalp hastalığı, kronik yüksek tansiyonun neden olduğu bir durumdur. Hipertansiyon, kanınızı vücudunuzda dolaştırmak için kalbinizin daha sert pompalanmasını gerektirir. Bu artan basınç, kalın, genişlemiş kalp kası ve daralmış arterler dahil olmak üzere çeşitli kalp problemlerine yol açabilir.

Kalp Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Düzenli egzersiz yapmak ve beslenme şeklini değiştirmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri kalp sağlığına büyük katkı sağlayacaktır.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigara ve alkolden uzak durmak ve aşırı kafein tüketiminden kaçınmak kalp sağlığı için alınacak önemli kararlardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kalp sorunları için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Kalbinizin kan pompalamak için kullanması gereken ekstra güç, kalp kaslarınızı daha sert ve daha kalın hale getirebilir. Bu, kalbinizin ne kadar iyi pompalandığını etkileyebilir. Hipertansif kalp hastalığı arterleri daha az elastik ve daha sert hale getirebilir. Bu kan dolaşımını yavaşlatabilir ve vücudunuzun ihtiyacı olan oksijen açısından zengin kanı almasını engelleyebilir.

Hipertansif kalp hastalığı, yüksek tansiyonu olan insanlar için en önemli ölüm sebebidir , bu yüzden mümkün olan en kısa zamanda yüksek tansiyonu tedavi etmeye başlamanız önemlidir . Tedavi komplikasyonları durdurabilir ve muhtemelen ek hasarı önleyebilir.

Kalp Hastalığı İçin Bir Tedavi Var Mı?

Kalp hastalığı tedavi edilemez veya tersine çevrilemez. Bir ömür boyu tedavi ve dikkatli izleme gerektirir. Kalp hastalığının semptomlarının birçoğu ilaçlar, prosedürler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile rahatlatılabilir. Bu yöntemler başarısız olduğunda koroner girişim veya baypas ameliyatı kullanılabilir.

Kalp hastalığı belirtileri yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız veya kalp hastalığı için risk faktörleriniz varsa, doktorunuzu görmek için randevu alın. Birlikte, ikiniz de risklerinizi tartabilir, birkaç tarama testi yapabilir ve sağlıklı kalmak için bir plan yapabilirsiniz.

Teşhis yapılmadan önce, genel sağlığınızdan sorumlu olmak önemlidir. Bu özellikle kalp hastalığı veya kalp hastalığı riskinizi artıran bir aile öyküsü geçmişiniz varsa geçerlidir. Vücudunuza ve kalbinize bakmak uzun yıllar boyunca para ödeyebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...