Kalp Hastalığını Nasıl Önleyebilirim?

Kalp Hastalığını Nasıl Önleyebilirim?

Örneğin, kalp hastalığı için bazı risk faktörleri, aile geçmişiniz gibi kontrol edilemez. Ancak, kontrol edebileceğiniz risk faktörlerini azaltarak kalp hastalığı geliştirme şansınızı azaltmak önemlidir.

Kalp Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Düzenli egzersiz yapmak ve beslenme şeklini değiştirmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri kalp sağlığına büyük katkı sağlayacaktır.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigara ve alkolden uzak durmak ve aşırı kafein tüketiminden kaçınmak kalp sağlığı için alınacak önemli kararlardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kalp sorunları için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Sağlıklı Kan Basıncı ve Kolesterol Seviyelerini Hedefleyin

Sağlıklı kan basıncı ve kolesterol aralıklarına sahip olmak sağlıklı bir kalp için atabileceğiniz ilk adımlardan bazılarıdır. Kan basıncı milimetre cıva (mm Hg) olarak ölçülür. Sağlıklı bir kan basıncı 120 sistolik ve 80 diyastolikten daha az olarak kabul edilir , bu genellikle “120’den fazla 80” veya “120/80 mm Hg” olarak ifade edilir. Sistolik, kalp küçülürken basınç ölçümüdür. Diyastolik, kalbin istirahat ettiği ölçüdür. Daha yüksek rakamlar, kalbin kan pompalamak için çok çalıştığını gösterir.

İdeal kolesterol seviyeniz risk faktörlerine ve kalp sağlığı geçmişinize bağlı olacaktır. Yüksek kalp rahatsızlığı riski altındaysanız, şeker hastalığınız varsa veya kalp krizi geçirdiyseniz , hedef seviyeleriniz düşük veya ortalama riskli bireylerin altında olacaktır.

Stresi Yönetmenin Yollarını Bulun

Göründüğü kadar basit, stres yönetimi de kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Kronik stresleri kalp hastalığına katkıda bulunacak şekilde küçümseme . Sık sık boğulmuş, endişeli ya da hareketli, değişen işler ya da boşanma gibi stresli yaşam olaylarıyla uğraşırken doktorunuzla konuşun.

Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzını Benimseyin

Sağlıklı yiyecekler yemek ve düzenli egzersiz yapmak da önemlidir. Doymuş yağ ve tuzdakiyiyeceklerden uzak durduğunuzdan emin olun . Doktorlar , çoğu günde 30 ila 60 dakikalık bir egzersiz yapılmasını haftada toplam 2 saat ve 30 dakika süreyle tavsiye etmektedir. Özellikle şu anda bir kalp rahatsızlığınız varsa, bu yönergeleri güvenle karşılayabildiğinizden emin olmak için doktorunuza danışın.

Sigara içersen, dur. Sigaradaki nikotin, kan damarlarının daralmasına ve oksijenli kanın dolaşımını zorlaştırmasına neden olur. Bu ateroskleroza yol açabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...