Kalp Hastalıkları ve Ereksiyon Olamama Sorunu

Kalp Hastalıkları ve Ereksiyon Olamama Sorunu

Çoğu kişi ereksiyon olamamayı hâlâ cinsel bir sorun olarak görse de araştırmalar bundan çok daha fazlasını gösteriyor. Aslında, ereksiyon olamama ve kalp hastalığı arasında bir bağlantı olduğu görülmektedir. Birçok çalışmanın gösterdiği gibi, ereksiyon olamama birçok erkek için kardiyovasküler problemlerin ilk belirtilerinden biri olabilir.

Kalp Hastalıkları ve Ereksiyon Olamama Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Ereksiyon, penise kan damarlarını dolduran ve şişiren fazladan kan akışının olmasının bir sonucudur. Penisin kan damarlarına kan akışını engelleyen bir şey olursa, ereksiyon olmak ve ereksiyonu sürdürmek zor olacaktır.

Ne Yapmalıyım?

Erken teşhis, ihtiyacınız olan tedaviyi almanıza yardımcı olabilir. Kalp hastalığınız varsa, erken tedavi hayatınıza yıllar katabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Cinsel sağlık için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir. Kalp ile ilgili sorunlar için ise Kardiyoloji bölümüne buradan yönlendirilirsiniz.

Ereksiyon Olamama ve Kalp

Ateroskleroz olarak bilinen, arterlerin tıkanmasına ve sertleşmesine neden olan kalp hastalığı bu duruma neden olabilir. Penisteki damarlar da dâhil olmak üzere vücudunuzdaki küçük kan damarları ve atardamarlar gibi aterosklerozdan etkilenir. Sonuç olarak, ereksiyon olamama kalp hastalığının belirtisi olabilir.

Ereksiyon Olamama ve Kalp Hastalığı için Risk Faktörleri

Ereksiyon olamama ve kalp hastalığında ortak pek çok risk faktörü bulunur.

Bu faktörler:
I Yaş
II Yüksek tansiyon
III Yüksek kan kolesterol
IV Sigara içmek
V Şişmanlık
VI Şeker hastalığı
VII Depresyon

Ne Yapabilirsiniz?

Ereksiyon olamama sorunu olan çoğu erkek, bu konuyu doktorlarıyla konuşmayı güç bulur. Fakat doktorunuzla belirtileriniz hakkında konuşmanız çok önemlidir. Doktorunuz ereksiyon olamama sorununuzun kalp hastalığınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir.

Doktorunuz ereksiyon olamama ve bununla ilişkili durumlar için faydalanabileceğiniz tedavi seçeneklerini de önerebilir. Ereksiyon olamama sorunu yaşıyorsanız kalp hastalıkları ve kalp krizi gibi durumları doktorunuza danışabilirsiniz.

Reçeteli ilaçlarla birlikte, doktorunuz yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişiklikleri de önerebilir. Bu değişiklikler ereksiyon olamama sorununu düzeltebilir ve kalp sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Örneğin doktorunuz size şunları yapmanızı önerebilir:
Diyetinizi değiştirin.
Fiziksel aktivitenizi arttırın.
Fazla kilolarınızı verin.
Alkolü daha az tüketin.
Sigarayı bırakın.

Bu değişiklikler, kan damarlarınızın zarar görmesine engel olabilir ve bu da kalp sağlığınızın ve cinsel işlevinizin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...