Kan Grubu Diyetini İnceliyoruz

Kan Grubu Diyetini İnceliyoruz

Kan Grubu Diyeti olarak da adlandırılan bu diyet, neredeyse yirmi yıldır popülerdir. Bu diyetin savunucuları, kan grubunuzun sağlığınız için hangi yiyeceklerin daha iyi olduğunu belirlediğini savunmaktadır. Birçok kişi, bu diyetin hayatlarını kurtardığına yemin ediyor. Peki, kan grubu diyetinin detayları nelerdir ve bu diyet, somut kanıtlara dayanıyor mu inceleyelim.

Kan Grubu Diyeti Nedir?

Kan Grubu Diyeti, 1996 yılında Dr. Peter D’Adamo adında bir natüropati uzmanı doktor tarafından popüler hale getirilmiştir.

Dr. D’Adamo’nun Kan Grubunuza Göre Beslenme kitabı inanılmaz başarılı oldu. New York Times’ın en çok satan kitabıydı ve milyonlarca kopya sattı. Kitap, popülerliğini bugün bile korumakta.

Bu kitapta, herhangi bir kişi için optimal diyetin, kişinin hangi kan grubuna bağlı olduğuna bağlı olduğu iddia ediliyor.

Dr. D’Adamo, her kan grubunun atalarımızın genetik özelliklerini temsil ettiğini iddia ediyor.

Dr. D’Adamo’ya göre şu şekilde beslenilmelidir:

Kan gruplarına yönelik olarak önerilen diyet türlerini herhangi bir kişi uyguladığında bile gelişme görecektir.

Bu 4 diyet de genellikle sağlıklı yiyeceklere odaklanmıştır ve Batı’nın abur cuburlardan oluşan sağlıksız beslenme düzeni için büyük bir adımdır. Yani, bu diyetlerden birini uygulayarak sağlık durumunuzda gelişmeler yaşamanız bu durumun kan grubunuzla ilişkisi olduğu anlamına gelmez. Bu diyetin sonucunda fayda görüyor olmanızın nedeni, basitçe, eskisine göre daha sağlıklı besleniyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

KISACASI:

A Grubu Diyeti, vejetaryen diyetini andırsa da 0 Grubu Diyeti, Taş Devri Diyeti’yle benzerlik gösteren yüksek protein içeren bir diyet türüdür. Diğer iki grup ise A ve 0 Grubu Diyetleri’nin arasında bir yerde bulunmaktadır.

Lektinler, Kan Grubu ile Diyet Arasındaki Bağlantıdır.

Kan Grubu Diyeti’nin ana teorilerinden biri, lektin adı verilen proteinlerle ilgilidir. Lektinler, şeker moleküllerini bağlayan bir protein grubudur. Bu maddeler antibesin olarak kabul edilir ve bağırsakların üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Kan Grubu Diyeti teorisine göre, diyette özellikle farklı kan gruplarını hedef alan birçok lektin vardır. Yanlış tipte lektinleri yemenin alyuvar hücrelerinin kümeleşmesine neden olabileceği iddia edilmektedir.

Çiğ, pişmemiş baklagillerdeki lektinlerin küçük bir yüzdesinin bazı kan gruplarında kümeleşmeye neden olabileceğine dair kanıtlar vardır. Örneğin, çiğ lima fasulyesi kan grubu A olan kişilerde sadece alyuvar hücreleriyle etkileşime girebilir. Ancak genel olarak, aglütinasyon gösteren lektinlerin çoğunun tüm kan gruplarıyla reaksiyona girdiği görülmektedir.

Başka bir deyişle, diyetteki lektinler birkaç çeşit çiğ baklagiller hariç tutulmak üzere kan gruplarına özgü değildir. Baklagillerin çoğu tüketilmeden önce ıslatılıp pişirildiğinden zararlı lektinler yok olur. Bu yüzden, bu durumun gerçek hayatla ilgisi olmayabilir.

KISACASI:

Bazı yiyecekler, alyuvar hücrelerinin bir araya toplanmasına neden olabilecek lektinler içerir. Lektinlerin çoğu, kan grubuna özgü değildir.

Kan Grubu Diyetinin Arkasında Herhangi Bir Bilimsel Kanıt Var mı?

Kan grubuyla ilgili araştırmalar son birkaç yılda hızlı bir şekilde ilerlemiştir. Bazı kan gruplarına ait kişilerde, bazı hastalıkların risklerinin daha yüksek ya da daha düşük olabileceğine dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Örneğin, 0 kan grubundakilerde kalp hastalığı riski daha düşüktür ancak mide ülseri riski daha yüksektir. Ancak, bu durumun diyetle ilgili bir şey olduğunu gösteren herhangi bir çalışma yoktur.

1.455 genç yetişkin üzerinde yapılan geniş kapsamlı gözlemsel bir çalışmada, A Grubu Diyet (bol meyve ve sebzeden oluşan bir beslenme düzeninin olduğu bir diyet) uygulamak, sağlık durumunun daha iyi olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Fakat bu etki sadece kan grubu A olan kişilerde değil, A Grubu Diyeti’ni uygulayan herkeste gözlenmiştir.

2013 yılında, araştırmacıların binlerce çalışmanın verilerini kontrol ettiği büyük bir inceleme çalışmasında, kan grubu diyetinin sağlık üzerindeki etkilerini gösteren düzgün tasarlanmış tek bir çalışmama bulunamamıştır. Araştırmacılar bu incelemelerin ışığında şu sonuca varmışlardır: “Kan grubu diyetlerinin sağlığa yararlı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.” Kan grubu diyetiyle alakalı olan 4 çalışmanın tamamı ise kötü tasarlanmıştır. Kan grupları ile besin alerjileri arasında ilişki kuran çalışmalardan biri de kan grubu diyetinin önerileriyle çelişki göstermektedir.

KISACASI:

Kan grubu diyetinin iddia ettiği yararları kanıtlamak veya çürütmek için iyi tasarlanmış bir tane bile çalışma yapılmamıştır.

Çıkarmanız Gereken Ders

Bu diyeti uygulayan pek çok kişi diyetin sonucunda olumlu etkiler görmüş olabilir. Ancak olumlu etkileri görüyor olmanız, bu durumun kan gruplarına göre beslenmeyle alakası olduğunu göstermez.

Farklı kişilerde farklı diyetler etkili olabilir. Bazı kişiler A Grubu Diyeti’nde olduğu gibi bol sebze ve et yediklerinde daha iyi sonuçlar alırken, bazı kişilerse 0 Grubu Diyeti’nde olduğu gibi yüksek proteinli gıdalar yediklerinde daha iyi sonuç alırlar.

Kan Grubu Diyet’iyle mükemmel sonuçlar elde ederseniz, belki de sadece metabolizmanıza uyan bir diyet bulmuşsunuzdur. Yani, bu durumun kan grubunuzla hiçbir ilgisi olmayabilir. Ayrıca bu diyet, sağlıksız olan işlenmiş gıdaların çoğunu insanların hayatından çıkarır. Belki de diyetin farklı kan gruplarına bakılmaksızın işe yaramasının en büyük sebebi budur.

Kan Grubu Diyeti’ni denediyseniz ve bu diyet sizde işe yaradıysa diyeti uygulamaya devam edin ve yazımızın hevesinizi kırmasına izin vermeyin. Şu an uyguladığınız diyet işe yarıyorsa onu düzeltmeye çalışmanıza gerek yoktur. Ancak bilimsel açıdan bakıldığında, Kan Grubu Diyeti’ni destekleyen kanıtların az olması sıkıntı vericidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...