Kan Kanseri (Lösemi) Nedir? Kan Kanseri Neden Olur?

Kan kanseri bedeninizin işini yapamayacak büyük miktarda olgunlaşmamış kan hücreleri üretmesine sebep olur. Aynı zamanda kemik iliğinizin tıkanmasına sebep olarak diğer kan hücre çeşitlerinin de işlerini yapmasını engelleyebilirler.

Kanınız 3 farklı hücre tipine sahiptir. Kırmızı kan hücreleri oksijen taşır, pıhtı hücreleri kanın pıhtılaşmasını sağlar ve beyaz kan hücreleri enfeksiyonla savaşır. Hepsi esasında kök hücrelerden ortaya çıkar ve bölünüp olgunlaştıkça bu 3 hücre tipinden birisi olurlar. Farklılaşım adı verilen bir süreçtir bu ve bu süreçte hücreler kanser hücreleri olabilir. Farklı kan kanseri çeşitleri nerede ve ne zaman ortaya çıktıklarına göre değişir.Kan hücrelerinin çeşitlerine uyumlu şekilde 3 adet kan kanseri çeşidi bulunmaktadır. Bu kan kanseri türleri şunlardır:

 • Lösemi
 • Lenfoma
 • Miyelom

Kan Kanseri Çeşitleri

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Kan Kanseri Belirtileri Nedir? Kan Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Kan kanseri belirtileri birkaç hafta içerisinde kendisini belli eder ve olgunlaşmamış akyuvar hücrelerinin sayısı arttıkça da daha belirgin olur. Yetişkinlerde de görülüyor olsa da akut lösemi kan kanseri en çok çocuklarda görülür. Kan kanseri teşhisi konulurken şu semptomlara bakılır:

 • Soluk ten, Yorgunluk
 • Nefessizlik, Humma
 • Aşırı terleme, Kilo kaybı
 • Sık sık enfeksiyon olmak ve sıradışı kanamalar
 • Kolayca moraran bir deri, Deri üzerinde düz kırmızı ve mor lekeler (peteşi)
 • Kemik ve eklem ağrısı, Göğüs ağrısı
 • Ağır adet dönemleri, Mide bulantısı ve karın ağrısı
 • Kabızlık, Zayıflık
 • Dalak ya da karaciğerin şişmesinden oluşan tokluk hissi ya da karında rahatsızlık
 • Ancak bazı nadir durumlarda bozuk kan hücreleri sinir sistemini etkiler ve bu baş ağrısı, nöbet, kusma, bulanık görüş ve baş dönmesi gibi semptomların oluşmasına sebebiyet verir.

Neden Kan Kanseri Oluruz?

Kan kanseri nedenleri arasında 3 büyük sebep vardır.

Benim kan kanseri deneyimim beni çok daha güçlü bir insan yaptı. İnsanlar artık hayata farklı bakıyor olmam gerektiğini söylüyorlar. Hiç de bile! Hala çok sıkı çalışıyorum ve ailem ve arkadaşlarımla geçirecek yeterince vakit bulamıyorum. Kanserime basit bir kan bozukluğu ve yeneceğim bir şey olarak baktım sadece.

James Fisher, Kronik Miyelositer Lösemi Hastası

Kan Kanseri Evreleri

Kemoterapi seanslarım için tüm o çılgın alet edavatı giymek ve takmak yolculuğumun büyük bir parçasıydı. Bu deneyimi sahiplenmeye çalışmak için kullandığım yöntemlerimden birisiydi: Bir kurban olmak istemedim. Son tedavimde hemşirenin şu söylediği sözü çok canlı bir şekilde hatırlıyorum: ‘Her gün Noel Baba’ya kanül sokulduğunu göremezsin.

James Fisher, Kronik Miyelositer Lösemi Hastası

Kan Kanseri Tedavisi

Kan kanseri tedavisi mümkün müdür? Kan kanseri öldürür mü? Bu sorular birçok kişinin merak ettiği sorulardır ve bu soruların ikisinin de cevabı evettir.
Ancak tedavi ve sonuçlar kan kanserinin kan kanseri çeşitlerine göre değişmektedir.

Köşeyi döndüğünüzde neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz ama güvenle söyleyebilirim ki her gün gerçekten bir kutsamadır ve eğer bu süreçten geçen ya da geçecek olanlara bir tavsiye verecek olursam, bu gülümsemeye devam etmeleri ve ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın pes etmemeleri olur.

Andy Jackson, Kronik Miyelositer Lösemi Hastası

Kan Kanseri Testleri

Kan Kanseri Hastaları Tedavi Edilmezse Ne Kadar Yaşayabilirler?

Kan kanseri yaşam süresini değiştiren birçok etmen vardır.Lösemide erken teşhis konulmaması ve tedavide gecikilmesi durumunda hastalık en fazla 3 yıl içinde ölümcül sonuçlar yaratacaktır.Akut lösemide meydana gelen anormallikler hemen kendisini belli ederken kronik lösemi için durum farklıdır. Bu yüzden kronik lösemi teşhisi daha zordur. Akut löseminin iyi riskli tiplerinde iyileşme şansı %75’e yakındır. Bu oran Promyelositik Akut Lösemi türünde %90’ı bulmaktadır. Akut lösemilerde hastaların tanıdan itibaren 5 yıl kadar hayatta kalabilmektedirler.Kronik Miyelositik Lösemi ‘de ise yaşam süresi, yapılan son araştırmalara göre 27,3 yıl olarak saptanmıştır. Yani bu lösemi tipinde erken teşhis ve tedaviyle kişi uzun yıllar yaşayabilmektedir. 1985’ten bu yana Kronik Miyelositik Lösemi hastalarında yaşam süresi beklentisi 8 kat artmıştır.Kronik Lenfositik Lösemi ‘de ise ortalama yaşam süresi 7,5 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Erken teşhis durumunda 12 yıla kadar çıkan yaşam süresi, geç teşhisle birlikte 1.5 seneye kadar düşmektedir.

Kan Kanseri için Faydalı Bitkiler

Kan kanseri ya da herhangi bir kanser türü bitkilerle tedavi edilemez. Bu konuda çok büyük yanılgılar ve dolandırıcılıklar bulunmaktadır.Ancak bitkiler tamamen faydasız da değildir. Takviye olarak doktor bilgisi dahilinde kullanmanız oldukça faydalı olabilir.

Kuşkonmaz: hücreleri düzenler ve hücre üretiminin sıkıntısız devamını sağlayarak, kan üretimini de arttırır. Lösemi hücrelerin düzensiz yapısı ve düzensiz artış göstermesiyle oluştuğundan hücre yapısının düzenlenip, artış miktarının kontrole alınması için iyi bir seçim olacaktır.

Fesleğen: kan hücrelerini arttırarak, kan hücrelerinin kayıplarını engeller. Fesleğen zaten hastalık nedeniyle kaybolmuş hücrelerin devamının sağlanmamasını sağlayacaktır.

Biberiye: mikropları öldürüp, enfeksiyon riskini azaltır. Vücut lösemi hastalığına yakalandığında bağışıklık sistemi çökeceğinden mikroplara karşı da savunmasız olacaktır. Biberiye tüketmek vücudun bağışıklık sisteminin direncini arttırmak adına iyi bir bitkisel çözüm olacaktır.

Rezene: şişlikleri azaltarak, ağrıların da dinmesini sağlayacaktır. Ağrı ve şişlik hastalık seyrinde gözlenebilecek durum olarak karşımıza çıkar. Özellikle kronik lösemilerde görülen ağrı ve şişlik için rezene iyi gelecektir.Bununla birlikte ithal muz, ananas, mango ve kivi meyveler lösemi hastalarının asla tüketmemesi gereken meyvelerdir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...