Kan Nakli Reaksiyonu Ölümcül Sonuçlar Doğuruyor!

Kan Nakli Reaksiyonu Ölümcül Sonuçlar Doğuruyor!

Eğer ciddi bir kan kaybı yaşarsanız ya da kan seviyeniz düşükse kan nakli kaybettiğiniz kanı tekrar kazanmanızı sağlayabilir. Kan nakli bağışlanan kanın sizin kanınıza eklenmesi işlemidir. Kan nakli hayat kurtarabilir. Ancak kan gruplarının birbiriyle uyumlu olması önemlidir. Eğer kan grupları uyumlu değilse kan nakli reaksiyonu yaşarsınız. Bu reaksiyonlar nadirdir ancak böbreklere ve akciğerlere zarar verebilirler. Bazı vakalarda hayati tehlikeye yol açarlar.

Kan Nakli Reaksiyonu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Kan nakli reaksiyonu nadir bir rahatsızlık olsada hayati tehlike taşıyacak sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden nakledilecek kanın uyumlu olması çok önemlidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bazı vakalarda kan nakli reaksiyonu nakilden günler sonra meydana gelir. Kan nakli sonrasında kendinize dikkat edin ve yolunda olmayan bir şeyler hissederseniz doktorunuzu arayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kan nakli reaksiyonu için İç Hastalıkları (Dahiliye), Hematoloji bölümlerine gidilir.

Kan Nakli İşlemi

Doktorunuz çok fazla kan kaybettiğinizde ya da vücudunuz yeteri kadar kan üretemediği zaman kan nakli yapılmasını önerir.

Kan grubunuzu bilmek önemlidir. Çünkü kan grupları kendi işaretçilerini taşıyan ve bunlara karşılık veren antijen ve proteinleri taşır. Eğer laboratuvarda hata yapılır ve size yanlış kan verilirse bağışıklık sisteminiz yabancı proteinleri tespit edecek ve bunları yok etmeye çalışacaktır.

Kan bankaları bu testleri dikkatli bir şekilde kontrol eder ve doğru kan eşleşmelerini sağlar. Doktorunuz ya da bir hemşire size kan naklinin yan etkilerini açıklayacak ve kan nakli sırasında sizi yakından izleyecektir.

Potansiyel Kan Nakli Reaksiyonu Belirtileri

Kan nakli reaksiyonları kan nakli sırasında ya da hemen sonrasına meydana gelir. Kan nakli sırasında bir doktor ya da hemşire sizinle birlikte olacaktır. Hayati değerlerinizi kontrol edecek ve belirtileri inceleyeceklerdir.

Kan nakli reaksiyonu belirtileri:

 • Sırt ağrısı
 • Koyu idrar
 • Soğuk terleme
 • Bayılma ya da baş dönmesi
 • Ateş
 • Yan tarafınızda ağrı
 • Deri kızarması
 • Nefes darlığı
 • Kaşınma

Kan Nakli Reaksiyonu Neden Olur?

Kan nakli reaksiyonu iki kan grubu içerisinde bulunan antikorların birbiriyle uyumlu olmaması durumunda oluşur. Eğer hastanın bağışıklık sistemi bağışçının kanında bulunan antikorlara saldırırsa buna hemolitik reaksiyon denir.

Ayrıca kan nakline alerjik reaksiyonda gösterebilirsiniz. Bu durumun belirtileri kurdeşen ve kaşınmadır. Bu alerjik reaksiyon antihistaminler ile tedavi edilir.

Bir diğer kan nakli reaksiyonu ise akut akciğer sakatlığıdır (TRALI). Bu reaksiyon bağışçının plazmasının içerdiği antikorların hastanın akciğerlerinde bulunan bağışıklık sistemi hücrelerine saldırması ile meydana gelir. Bu durum akciğerlerde sıvı toplanmasına ve akciğerlerin vücuda oksijen taşıma görevini yeterli düzeyde yapamamasına neden olur. Bu reaksiyon genellikle kan naklinden sonraki altı saat içerisinde meydana gelir.

Bazı nadir vakalarda bağışlanan kanda bakteriler bulunabilir. Alıcıya mikroplu kan verilmesi enfeksiyon, şok ve ölüm gibi sonuçlar doğurabilir.

Kan nakli reaksiyonu alıcıya çok fazla kan verilmesi durumunda da meydana gelebilir. Buna kan nakline bağlı dolaşım fazlalığı (TACO) denir. Vücutta fazla kan bulunması kalbin aşırı çalışmasına ve akciğerlerde su toplanmasına neden olur.

Eğer bağışçının kanında çok fazla demir varsa alıcıda demir fazlalığı meydana gelebilir. Bu durum kalbe ve karaciğere zarar verir.

Kan Nakli Reaksiyonun Karmaşıklıkları

 • Akut böbrekyetmezliği
 • Kansızlık
 • Akciğer sorunları
 • Şok

Kan Nakli Reaksiyonu Riskini Azaltmak

Kan bankaları birbirine karışacak olan kanların uyumundan emin olmak için gereken görüntüleme ve kan testlerini yaparlar.

Kan verilmeden önce kanın etiketi ve alçının kimliği detaylı bir şekilde incelenir. Bu doktor ya da hemşirenin doğru kanı vermesini sağlar.

Kan Nakli Reaksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer siz ya da yanınızdaki medikal görevli kan nakli reaksiyonu belirtilerini fark ederse kan nakli işlemi durdurulur. Bir laboratuvar görevlisi alıcıdan kan örneği alır ve bağışçının kanı ile karşılaştırarak uyumlu olduklarından emin olur.

Kan nakli reaksiyonları ciddiyet açısından farklılık gösterir. Bazı belirtiler hafif olabilir ve ağrı ile ateşi düşürmesi için Parasetamol kullanılır.

Ayrıca doktorunuz böbrek hasarı ve şok riskini azaltmak için damar yolu ile sıvı ya da ilaç verebilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...