Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Seçme

Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Seçme

Kan şekeri ölçüm cihazları, kan şekeri seviyesini ölçen ve görüntüleyen küçük, bilgisayarlı cihazlardır. Bu cihazlar diyabetli insanlar için faydalıdır. Diyabetiniz varsa, kan şekeri seviyenizi ölçmek, sizin ve doktorlarınızın yediklerinizin, egzersiz düzeninizin, kullandığınızın ilaçların, stresin ve diğer faktörlerin kan şekerinizi nasıl etkileyebileceği hakkında değerli bilgiler sağlar. Bu bilgiler doktorunuza ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tedavi planı oluşturmakta yardımcı olacaktır. Evde kullanım için farklı türlerde kan şekeri ölçüm cihazları mevcuttur. Bu türler arasında ölçülen değerlerin kaydedildiği belleklerin bulunduğu daha modern ve gelişmiş cihazlar da vardır. Kan şekeri ölçüm cihazlarının ve kan şekeri ölçümleri için yapılan testlere ödeyeceğiniz ücretler değişiklik gösterebilir. Evde kullanacağınız bu cihazları sigortanız karşılamaz. Cihazlarda kullanılan ölçüm çubuklarının ve cihazın kendisinin maliyetini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Ölçüm cihazını aldıktan sonra yönergelere bakarak veya doktorunuza danışarak cihazı nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Diyabet Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Diyabet Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Kişiden kişiye farklı belirtilerle kendini gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Şeker hastalığı bulunan kişilerin yaşamları boyunca sağlıklı bir beslenmeye özen göstermeleri rafine şekerlerden uzak durmalıdır.

Ne Yapmalıyım?

Pek çok kişi kan şekerindeki anormalliklerin belirtilerini hissedemediğinden diyabeti olan kişilerin düzenli olarak kan şekeri testi yaptırmaları önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabet için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Nasıl Seçilir?

İlk defa mı kan şekeri ölçüm cihazı kullanacaksınız, yoksa yeni ve daha gelişmiş bir model mi arıyorsunuz?

Ölçüm cihazı seçmeden önce kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır:

Kan Şekeri Ölçümlerini Etkileyen Faktörler

Test sonuçlarının doğruluğu, ölçüm cihazının ve kullanılan şeritlerin kalitesi ile alakalıdır. Cihazın düzgün kullanılmaması test sonuçlarını etkileyebilir.

Kan şekeri ölçümlerini etkileyebilecek diğer faktörler nelerdir:

Cihazınızı Doğru Şekilde Kullanın

Doğru değerler almak için üreticinin verdiği talimatları dikkatli bir şekilde gözden geçirmelisiniz. Amerika Gıda ve İlaç Kurumu, kan şekerini ölçen cihazlarda kullanım talimatlarının olması gerektiğini belirtmektedir. Herhangi bir sorun yaşadığınızda ürünün destek hattını veya üreticisini arayın.

Ölçüm cihazınızı doktorunuza götürmeniz makineyi nasıl kullanacağını doktorunuzdan öğrenmeniz açısından iyi olacaktır.

Doktorunuzun yanındayken cihazın sonuçları ile laboratuvar sonuçlarını kıyaslayabilirsiniz. Bunu yapmanız cihazın düzgün ölçüm yapıp yapmadığını görmenizi sağlayacaktır.

Siz ölçüm yaparken doktorunuz sizi gözlemleyebilirse doğru bir şekilde ölçüm yapıp yapmadığınızdan emin olabilirsiniz.

Diyabetli insanlarda kan şekeri düzeyinin düzenli ve doğru bir şekilde kontrol edilmesi için piyasada pek çok farklı cihaz türü bulunur. Çeşitli seçenekleri denemek ve size en uygun olanı almak için zaman ayırın ya da öneride bulunması için doktorunuza danışın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...