Kanama: İç Kanamalara Dikkat!

Kanama: İç Kanamalara Dikkat!

Kanama, vücuttan kan akmasına verilen isimdir. Vücudun içeresinde kanama olmasına iç kanama adı verilir. Vücudun dışında olan kanamalara ise dış kanama adı verilir.

Kanama Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne Yapmalıyım?

Kanaması bulunan kişi sakin kalmalı ve kalp ritmi ile nefes alışverişini kontrol altında tutmalıdır. Nefes alışverişi ya da kalp ritminin yüksek olması kanamayı hızlandırabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Yabancı cisimleri yaradan uzak tutun. Kanamaya neden olan geniş maddeler, bıçak, ok ya da aletleri yaradan çıkartmayın. Bu vakalarda ped ve bandajlar ile aleti sabit tutmaya çalışın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Durdurulması güç bir kanama veya iç kanama oluştuktan sonra hemen acile başvurulmalıdır.

Kanama vücudun neredeyse her noktasına meydana gelebilir. İç kanama, zarar gören bir damardan ya da organdan vücudun iç kısmına kan akması durumunda meydana gelir. Dış kanama ise kanın deride meydana gelen kesik ya da bozukluk nedeniyle oluşur. Ayrıca kanama vücutta doğal olarak bulunan açıklıklardan da meydana gelebilir.

  • Ağız
  • Vajina
  • Rektum
  • Burun

Kanamanın En Yaygın Nedenleri

Kanama genel bir belirtidir. Pek çok durum ya da olay kanamaya yol açabilir.
Muhtemel nedenler:

Kanama Nasıl Tedavi Edilir

Bir kişi 5 dakika içerisinde kan kaybından ölebilir. Görgü yanıkları acil yardım personeli olay yerine gelene kadar hayat kurtarabilirler.

Toplu kazalara karışan kişiler yaraları ölümcül olmasa bile kan kaybından ölebilmektedir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...